Jak zbudować mobilne pułapki basowe?

Jeśli masz pomysł jak usprawnić sprzęt lub pracę i chcesz się nim podzielić, pisz tutaj śmiało.
Awatar użytkownika
Yayaya
Posty: 196
Rejestracja: niedziela 10 wrz 2006, 00:00

Re: Jak zbudować mobilne pułapki basowe?

Post autor: Yayaya » piątek 20 sty 2012, 10:58

kolejny aspekt to waga całego ustrojstwa. jeśli deski będą miały grubość 3cm, to waga tego będzie dobre 10 kg bez wełny, z wełną jakieś 15 kg.
Tu powstaje pytanie zastosowania materiału na podłoże - czy i MDF i płyta wiórowa się nadadzą pod kątem wytrzymałości.
No i kolejne, jak bardzo mobilna jeszcze będzie ta konstrukcja o wadze dobre 15 kg...

Powstał jeszcze jeden pomysł konstrukcji, na bazie samych desek. Wygląda on tak, jak na obrazku (z tym, że długość podstaw byłaby 40 cm, a nie 70 cm jak na obrazku).

rama

Awatar użytkownika
Robix
Posty: 634
Rejestracja: środa 14 sty 2009, 00:00

Re: Jak zbudować mobilne pułapki basowe?

Post autor: Robix » piątek 20 sty 2012, 11:25

...kolejny aspekt to waga całego ustrojstwa. jeśli deski będą miały grubość 3cm, to waga tego będzie dobre 10 kg bez wełny, z wełną jakieś 15 kg.
Tu powstaje pytanie zastosowania materiału na podłoże - czy i MDF i płyta wiórowa się nadadzą pod kątem wytrzymałości.
No i kolejne, jak bardzo mobilna jeszcze będzie ta konstrukcja o wadze dobre 15 kg...

Powstał jeszcze jeden pomysł konstrukcji, na bazie samych desek. Wygląda on tak, jak na obrazku (z tym, że długość podstaw byłaby 40 cm, a nie 70 cm jak na obrazku).

rama...
 


Ja akurat robiłem na bazie samych deseczek z Castoramy. Ta rama może być. Muszę jednak Tobie zwrócić uwagę, że długość podstawy należy dobrać do konkretnej wysokości, wagi oraz szerokości absorbera. Nie wiem, co masz na myśli mówiąc 40 cm. 40 cm po jednej i drugiej stronie, czy 40 cm deseczka podstawy?


Warto także użyć szerokie deseczki, bo te weższe często są powyginane i nie zapewniają stabilności, dlatego trzeba ostrożnie kupować i dobierać materiał. W tym wypadku akurat płyta moim zdaniem lepiej by się sprawdziła.

Początkujący muzyk.

MrExplosion
Posty: 471
Rejestracja: piątek 15 wrz 2006, 00:00

Re: Jak zbudować mobilne pułapki basowe?

Post autor: MrExplosion » piątek 20 sty 2012, 11:39

Rozpadnie się to przy przesuwaniu. musi być wzmocniony tył i mocowanie do podstawy (tu nie może chwiać się na boki). Niestety, taki mobilny element zawsze wyjdzie dużo drożej niż zwykły, takie są odwieczne prawa natury. Dla zwiększenia mobilności możesz dodać kółka, ale to kolejny koszt. I na koniec - drewno jest lżejsze niż jakakolwiek płyta.

Awatar użytkownika
Yayaya
Posty: 196
Rejestracja: niedziela 10 wrz 2006, 00:00

Re: Jak zbudować mobilne pułapki basowe?

Post autor: Yayaya » piątek 20 sty 2012, 11:41

......kolejny aspekt to waga całego ustrojstwa. jeśli deski będą miały grubość 3cm, to waga tego będzie dobre 10 kg bez wełny, z wełną jakieś 15 kg. Tu powstaje pytanie zastosowania materiału na podłoże - czy i MDF i płyta wiórowa się nadadzą pod kątem wytrzymałości. No i kolejne, jak bardzo mobilna jeszcze będzie ta konstrukcja o wadze dobre 15 kg... Powstał jeszcze jeden pomysł konstrukcji, na bazie samych desek. Wygląda on tak, jak na obrazku (z tym, że długość podstaw byłaby 40 cm, a nie 70 cm jak na obrazku). rama... 
Ja akurat robiłem na bazie samych deseczek z Castoramy. Ta rama może być. Muszę jednak Tobie zwrócić uwagę, że długość podstawy należy dobrać do konkretnej wysokości, wagi oraz szerokości absorbera. Nie wiem, co masz na myśli mówiąc 40 cm. 40 cm po jednej i drugiej stronie, czy 40 cm deseczka podstawy?
Warto także użyć szerokie deseczki, bo te weższe często są powyginane i nie zapewniają stabilności, dlatego trzeba ostrożnie kupować i dobierać materiał. W tym wypadku akurat płyta moim zdaniem lepiej by się sprawdziła....


Miałem na myśli 40 cm w sumie, czyli po 15 cm wystająca po obu stronach. Tak samo, jeśli podstawa bylaby z płyty wiórowej, to też celowałem 40 cm w sumie. tylko powierzchnia byłaby większa.
Co do desek to miałem na myśli heblowane, więc raczej proste powinny być.
Co do ich desek, to albo wybieram 9 cm i wtedy owijam samą wełnę materiałem, albo 12 cm i wtedy chciałem owinąć całą ramę z wełną w środku taftą. To drugie rozwiązanie pozwala potem przybić ewentualnie cienki HDF z tyłu.

Awatar użytkownika
Yayaya
Posty: 196
Rejestracja: niedziela 10 wrz 2006, 00:00

Re: Jak zbudować mobilne pułapki basowe?

Post autor: Yayaya » piątek 20 sty 2012, 11:45

MrExplosion, rozumiem, że Twoja wyjściowa propozycja z Twoim obrazkiem jest wzmocniona z tyłu na całej długości. Co tam jest dane?

Awatar użytkownika
Robix
Posty: 634
Rejestracja: środa 14 sty 2009, 00:00

Re: Jak zbudować mobilne pułapki basowe?

Post autor: Robix » piątek 20 sty 2012, 12:09

...Rozpadnie się to przy przesuwaniu. musi być wzmocniony tył i mocowanie do podstawy (tu nie może chwiać się na boki). Niestety, taki mobilny element zawsze wyjdzie dużo drożej niż zwykły, takie są odwieczne prawa natury. Dla zwiększenia mobilności możesz dodać kółka, ale to kolejny koszt. I na koniec - drewno jest lżejsze niż jakakolwiek płyta.... 


Bez znaczenia co to będzie, chodziło mi o to, że może być stabilniejsza postawa, jeżeli weźmiemy materiał o większej powierzchni.

Początkujący muzyk.

MrExplosion
Posty: 471
Rejestracja: piątek 15 wrz 2006, 00:00

Re: Jak zbudować mobilne pułapki basowe?

Post autor: MrExplosion » sobota 21 sty 2012, 23:32

...MrExplosion, rozumiem, że Twoja wyjściowa propozycja z Twoim obrazkiem jest wzmocniona z tyłu na całej długości. Co tam jest dane?... 


Z tyłu tak jak na rysunku jest HDF na całej wysokości, najlepiej mocowany zszywkami (takimi jakich używają tapicerzy), albo gwoździami. Ewentualnie można dać w tej dolnej części pełną płytę wiórową wkręconą również od spodu w podstawę, wtedy na pewno nie będzie latało na boki.

Awatar użytkownika
Yayaya
Posty: 196
Rejestracja: niedziela 10 wrz 2006, 00:00

Re: Jak zbudować mobilne pułapki basowe?

Post autor: Yayaya » niedziela 22 sty 2012, 00:45

Ostatecznie zamówiłem:


- laminowane płyty wiórowe 18mm na podłoże (400x600mm)


- deski 10x2cm świerkowe na resztę szkieletu


- płyty HDF 3mm o wymiarach wełny mineralnej do przymocowania z 1 strony wełny


- płyty HDF 3mm na ścianę tylną do usztywnienia konstrukcji


 


Do tego pewnie zakupię po 2 kątowniki na absorber do usztywnienia mocowania desek bocznych z podłożem z płyty wiórowej. Prawdopodobnie na każde połączenie użyję po 2 konfirmaty (4cm długości), zgodnie z sugestią obsługi w Castoramie. 


ODPOWIEDZ