Jak zbudować mobilne pułapki basowe?

Jeśli masz pomysł jak usprawnić sprzęt lub pracę i chcesz się nim podzielić, pisz tutaj śmiało.
Awatar użytkownika
Yayaya
Posty: 196
Rejestracja: niedziela 10 wrz 2006, 00:00

Jak zbudować mobilne pułapki basowe?

Post autor: Yayaya » niedziela 15 sty 2012, 18:50

 Cześć,


Zdecydowałem się dokonać pierwszego etapu adaptacji akustycznej mieszkania.  Pułapki robione własnoręcznie (z użyciem wełny Isover Pt80) podobnie jak na tych filmikach:


http://www.youtube.com/watch?v=DXGJ1EGBc-s


 http://www.youtube.com/watch?v=Jr5HQR8Ox54


Chcę zastosować połączenie obu koncepcji - tzn zarówno dołączenie płyty HDF na panelu tylnym (która poprawia absorpcję niskich tonów) jak i użycie ramy wokół absorbera. W związku z tym pójdzie pierwsza warstwa tafty do połączenia z płytą HDF, a potem druga do połączenia z ramą.


Sęk w tym, że mieszkanie te wynajmuję i wszelkie wiercenie i zawieszanie pułapek na ścianach/sufitach odpada. Dlatego chcę zrobić mobilne wersje - mając absorber w ramie chcę przymocować nogi i po prostu przystawić absorber na takim stojaku do ściany. Wysokość nóg tak dobiorę, aby połowa wysokości absorbera była na połowie wysokości monitorów.


Absorbery są ciężkie, więc konstrukcja powinna być wytrzymała. Obecna koncepcja to zrobienie dwóch nóg w kształcie odwróconej litery "T", gdzie część leżąca na podłodze będzie miała ze 30-40 cm. Jest też jeszcze inna opcja, że robię ramę na 2 absorbery, jeden na drugim i wtedy mogę taką ramę z absorberami w środku bezpośrednio położyć na podłodze, ale minusem jest to, że potrzebuję2 razy więcej absorberów na każde miejsce. Wiem, żę absorberów powinno się nawalić dużo, ale na pierwszy ogień chcę zbudować 8 sztuk i postawić je w najbardziej kłopotliwych miejscach (robiłem pomiary REW i z pomocą innych doszliśmy do wniosków, które miejsca trzeba "poprawić" w pierwszej kolejności).


 


I tu dochodzimy do pytania, czy macie jakieś własne sugestie nt budowy mobilnych pułapek basowych. Chodzi mi głównie o to czy oraz jak zbudować odpowiedni stojak czy inne ustrojstwo, które pozwoli mi postawić absorbery na odpowiedniej wysokości przy ścianie. Może macie jeszcze jakieś swoje koncepcje/patenty na to, poza tymi, co ja zasugerowalem


Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Jak zbudować mobilne pułapki basowe?

Post autor: Zbynia » niedziela 15 sty 2012, 21:13

1.płyta hdf nic nie poprawia - służy tylko utrzymaniu kształtu wełny w tym wypadku


2.na temat pułapek basowych było sporo


3.Ksuiążka Altona Everesta rozjaśni ci sprawę i warto w nią zainwestować


MrExplosion
Posty: 471
Rejestracja: piątek 15 wrz 2006, 00:00

Re: Jak zbudować mobilne pułapki basowe?

Post autor: MrExplosion » poniedziałek 16 sty 2012, 16:09

Tak możesz zrobić:

http://picload.org/image/rdgaadr/1.jpg

Tylko nie jestem pewien jak szeroka powinna być podstawa, na oko ze 40 cm.

Awatar użytkownika
Yayaya
Posty: 196
Rejestracja: niedziela 10 wrz 2006, 00:00

Re: Jak zbudować mobilne pułapki basowe?

Post autor: Yayaya » poniedziałek 16 sty 2012, 20:30

...Tak możesz zrobić:

http://picload.org/image/rdgaadr/1.jpg

Tylko nie jestem pewien jak szeroka powinna być podstawa, na oko ze 40 cm....
 


 


Właśnie o coś w tym stylu mi chodzi, dzięki  


Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Jak zbudować mobilne pułapki basowe?

Post autor: Zbynia » poniedziałek 16 sty 2012, 20:49

Ale to nie jest pułapka basowa...jak już chcesz zrobić mobilną pułapkę basową to weź kawał rury o fi 50cm i napchaj do niej gęstej wełny na ścisło


MrExplosion
Posty: 471
Rejestracja: piątek 15 wrz 2006, 00:00

Re: Jak zbudować mobilne pułapki basowe?

Post autor: MrExplosion » poniedziałek 16 sty 2012, 21:19

Pułapka basowa w potocznym rozumieniu... Przecież wiadomo, że jeśli mowa o Isover PT-80, to chodzi o panele szerokopasmowe.

A jeszcze w kwestii konstrukcji - ten HDF musiałby być bardzo dobrze zamocowany w dolnej części, tam cała konstrukcja musi być maksymalnie sztywna bo inaczej się rozleci. Może nawet przydałoby się zamienić ten dolny fragment hdf na płytę wiórową 18mm, przy okazji obniżyłby się środek ciężkości.

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Jak zbudować mobilne pułapki basowe?

Post autor: Zbynia » poniedziałek 16 sty 2012, 22:31

Nie ma czegoś takiego jak potoczne rozumienie - to najzwyklejszy panel pochłaniający który z basem nie ma kompletnie nic wspólnego i nie stanowi żadnej przeszkody.


Wiórowa może byc ale jeszcze lepiej zastosowac MDF


Dla basu musi być duzo masy i duzo wełny - gestej na maksa


Awatar użytkownika
Robix
Posty: 634
Rejestracja: środa 14 sty 2009, 00:00

Re: Jak zbudować mobilne pułapki basowe?

Post autor: Robix » wtorek 17 sty 2012, 00:31

...Pułapka basowa w potocznym rozumieniu... Przecież wiadomo, że jeśli mowa o Isover PT-80, to chodzi o panele szerokopasmowe.

Niestety to co pokazałeś to nie jest pułapka basowa, jak kolega powiedział. Więc nie mów, w potocznym rozumieniu. Niech by i była wełna nawet 100, czy 120 kg/m3, to ten panel konstrukcyjnie byłby źle przystosowany do najniższych rejestrów. To może być jako panel ścienny.

Początkujący muzyk.

Awatar użytkownika
MB
Posty: 3318
Rejestracja: wtorek 09 kwie 2002, 00:00

Re: Jak zbudować mobilne pułapki basowe?

Post autor: MB » wtorek 17 sty 2012, 01:21

Nie do końca tak jest, jak koledzy tutaj piszą. Panel płaski z gęstej wełny mineralnej takiej jak PT80 działa jak absorber szerokopasmowy, przy czym przy grubości od 15cm w górę jak najbardziej zachodzi również absorpcja najniższych częstotliwości basowych ze współczynnikiem bliskim 1, a więc najbardziej efektywna. Dane pomiarowe takich paneli można znaleźć na stronie http://www.bobgolds.com/AbsorptionCoefficients.htm

Taki panel wcale nie musi być umieszczony na ścianie, wręcz przeciwnie, umieszczony w pewnej odległości od ściany wręcz zyskuje na efektywności (pod warunkiem, że ta odległość jest niewielka), a więc postawienie ruchomych paneli w ramie blisko ścian będzie bardzo dobrym rozwiązaniem. Dodatkowo, jeśli chce się uzyskać typową pułapkę basową (a więc ograniczyć absorpcję dla średnich i wysokich częstotliwości) jak najbardziej można przysłonić _front_ takiego panelu jakąś niezbyt sztywnym materiałem nieprzepuszczającym powietrza, może to być tektura, folia aluminiowa, a nawet cienki hdf. Proponuję jednak zacząć od ustroju szerokopasmowego.

Awatar użytkownika
Robix
Posty: 634
Rejestracja: środa 14 sty 2009, 00:00

Re: Jak zbudować mobilne pułapki basowe?

Post autor: Robix » wtorek 17 sty 2012, 01:32

...Nie do końca tak jest, jak koledzy tutaj piszą. Panel płaski z gęstej wełny mineralnej takiej jak PT80 działa jak absorber szerokopasmowy, przy czym przy grubości od 15cm w górę jak najbardziej zachodzi również absorpcja najniższych częstotliwości basowych ze współczynnikiem bliskim 1, a więc najbardziej efektywna. Dane pomiarowe takich paneli można znaleźć na stronie http://www.bobgolds.com/AbsorptionCoefficients.htm

A czy 20 cm panel z Multimaxa 30 też będzie wystarczający do użycia na niskie pasmo?


Albo czy można zrobić tak, żeby ustawić 2 panele po 10 cm z Multimaxa 30 jeden zaraz za drugim, w ramkach oczywiście? Będzie to miało jakiś wpływ, że będą 2 panele w 2 ramkach, a nie 20 cm w jednej ramce?

Początkujący muzyk.

ODPOWIEDZ