Jak zbudować mobilne pułapki basowe?

Jeśli masz pomysł jak usprawnić sprzęt lub pracę i chcesz się nim podzielić, pisz tutaj śmiało.
Awatar użytkownika
MB
Posty: 3318
Rejestracja: wtorek 09 kwie 2002, 00:00

Re: Jak zbudować mobilne pułapki basowe?

Post autor: MB » wtorek 17 sty 2012, 02:50

A czy 20 cm panel z Multimaxa 30 też będzie wystarczający do użycia na niskie pasmo?
Albo czy można zrobić tak, żeby ustawić 2 panele po 10 cm z Multimaxa 30 jeden zaraz za drugim, w ramkach oczywiście? Będzie to miało jakiś wpływ, że będą 2 panele w 2 ramkach, a nie 20 cm w jednej ramce?...

Isover Multimax 30 jest (pod względem parametrów, konstystencji, gabarytów, wyglądu) idealnym odpowiednikiem słynnej amerykańskiej wełny OC703. Odpowiedzi na powyższe pytania dostaniesz studiując tabelkę z linku powyżej. Łatwo można z niej wyczytać, że przy grubości 15cm OC703 uzyskuje współczynnik absorpcji powyżej 1 w całym paśmie, włączając 125Hz. Dla niższych częstotliwości niestety trudno powiedzieć, takie coś bardzo ciężko się mierzy. Jednak myślę, że da radę.

Ramki mają funkcję głóqnie mechaniczną i niewielki wpływ na własności akustyczne. Trudno mi cokolwiek wyrokować na 100%, ale raczej nie powinno mieć to znaczenia.

MrExplosion
Posty: 471
Rejestracja: piątek 15 wrz 2006, 00:00

Re: Jak zbudować mobilne pułapki basowe?

Post autor: MrExplosion » wtorek 17 sty 2012, 15:42

...
Nie ma czegoś takiego jak potoczne rozumienie - to najzwyklejszy panel pochłaniający który z basem nie ma kompletnie nic wspólnego i nie stanowi żadnej przeszkody.


Wiórowa może byc ale jeszcze lepiej zastosowac MDF


Dla basu musi być duzo masy i duzo wełny - gestej na maksa...
 



Dla mnie istnieje potoczne określenie "pułapka basowa" w odniesieniu do najpopularniejszych paneli z wełny mineralnej. Prawie każdy to tak nazywa.

MDF nie jest w takim zastosowaniu lepszy od wiórówki - jest droższy, ciężar ma ten sam, płyta wiórowa jest laminowana w setkach kolorów i można ją za grosze okleić obrzeżem.

Dużo masy i gęsta na maksa wełna to właśnie Isover PT-80 (lub Multimax 30 jeśli kogoś stać).

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Jak zbudować mobilne pułapki basowe?

Post autor: Zbynia » wtorek 17 sty 2012, 15:48

No to dla ciebie - dla mnie to panel ale nie pułapka basowa.na miks i obróbke wokalu też mówią mastering ale czy to jest poprawne?


MDF też możesz mieć oklejony - nie widzę problemu - ale też lakierowany i malowany co w przypadku płyty wiórowej wychodzi bardzo słabo.MDF jest też sztywniejszy przez co nie rezonuje tak łatwo dlatego bardzo często używany jest do budowy kolumn


MrExplosion
Posty: 471
Rejestracja: piątek 15 wrz 2006, 00:00

Re: Jak zbudować mobilne pułapki basowe?

Post autor: MrExplosion » wtorek 17 sty 2012, 15:56

Lakierowany MDF to jest koszt powyżej 200 złotych za metr kwadratowy. Okleić go można jedynie HPLem - wyjdzie jeszcze drożej. Przy takim panelu na prawdę nie ma to żadnego sensu. Zysk na sztywności nic tu mierzalnego nie da, a zawsze lepiej mieć tańszy materiał, który ładnie wygląda niż na odwrót. Robię w tym na codzień.

Awatar użytkownika
Yayaya
Posty: 196
Rejestracja: niedziela 10 wrz 2006, 00:00

Re: Jak zbudować mobilne pułapki basowe?

Post autor: Yayaya » wtorek 17 sty 2012, 18:59

Przyznam się, że już się gubię trochę w tych materiałach. Miałem zamiar zrobić ramę z desek/płyt MDF(18mm?). To rama powinna być z MDF/HDF/płyty wiórowej? Płyta wiórowa tylko na sam dół, który styka się z podłogą? I czy MDF/HDF/płytę wiórową powinienem jeszcze czymś potraktować czy mogę wersję surową składać?

Zdecydowałem się budować to samemu, bo koszt gotowego absorbera i to bez ramki i stojaka to 150 zł, przy robieniu tego samemu wychodzi 2 razy taniej, więc koszt na absorber powinien wynieś jakieś 75-100 zł.


Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Jak zbudować mobilne pułapki basowe?

Post autor: Zbynia » wtorek 17 sty 2012, 22:36

Wszystko zależy czy to będzie widać - chcesz elegancki blyszczacy wygląd bierzesz lakierowany MDF, chcesz dopasować do mebli i masz kasę bierzesz fornirowany MDF lub płytę wiórową, taniej masz zwykłą płyte wiórową z okleiną sztuczną a jeśli tego widac nie będzie albo będzie obite to spokojnie goły MFD czy płyta wiórowa wystarczy.




Sztywnośc ma znaczenie kostrukcyjne!!! OLBRZYMIE - więc nie bagatelizuj tego - jak dobrze zbudujesz to wiórowa spokojnie da radę ale jesli nie to się szybciej rozsypie - wszystko zależy od konstrukcji


Przy małych panelach trzeba jedynie uważać przy skręcaniu płyt by sie nie rozszczepiły ale sztywność będzie w porządku - ale gdy chcesz zrobić duży panel to już MDF spisze się lepiej chociaz i tak zastosować warto wzmocnienia czy to metalowe czy z krawędziaków


 


Już nie raz robiłem panele i wiem że jednak mobilne musza  być trwałe i przemyslane bo się zwyczajnie rozlatują po 2-3 latach


Awatar użytkownika
Yayaya
Posty: 196
Rejestracja: niedziela 10 wrz 2006, 00:00

Re: Jak zbudować mobilne pułapki basowe?

Post autor: Yayaya » wtorek 17 sty 2012, 23:12

Konstrukcja panela tak, jak przedstawił to powyżej MrExplosion.

Myślałem o zakupie tego MDF na wymiar:

http://www.leroymerlin.pl/produkty/plyta-mdf-kronoplus-gr-19-mm,1103125389,1276782366.html

Poskręcać to konfirmatami (po 3 na każde łączenie) i dać ze 4 kątowniki (2 pomiędzy płytą środkową i bocznymi oraz 2 pomiędzy płytą dolną i bocznymi).

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Jak zbudować mobilne pułapki basowe?

Post autor: Zbynia » wtorek 17 sty 2012, 23:29

Jeśli to ma wyglądać tak jak na tym zdjęciu to po jednym konfirmacie MAX


dla bezpieczeństwa na odcinek 10cm łączenia wchodzi góra jeden konfirmat i to musisz uważać byś za ciasnych otworów nie nawiercił bo rozszczepisz płytę


Awatar użytkownika
Yayaya
Posty: 196
Rejestracja: niedziela 10 wrz 2006, 00:00

Re: Jak zbudować mobilne pułapki basowe?

Post autor: Yayaya » piątek 20 sty 2012, 09:26

Niestety cena płyty MDF 19mm z docięciem na wymiar, przy 8 absorberach, jest jak dla mnie duża.
To już taniej wychodzi kupno desek heblowanych. W Castoramie/Leroy-Merlin dotną po długości za darmo. Będzie to i sztywniejsze i ładniej wyglądać, jak się jeszcze zabejcuje...

Jak na złość nie mają desek o szerokości 10 cm. Mają 9, a potem następna to 12 cm. 9cm odpada, ale może 12 cm będzie dobra? Czy są jakieś negatywne strony tego, że rama będzie 2cm szersza od absorbera? Potencjalny problem, to że wełna będzie mieć trochę luzu, przez co przy przesuwaniu ewentualnie może napinać taftę...? (w sensie, żebym dziury w materiale nie zrobił)
Jakie jest Wasze zdanie?

Awatar użytkownika
Robix
Posty: 634
Rejestracja: środa 14 sty 2009, 00:00

Re: Jak zbudować mobilne pułapki basowe?

Post autor: Robix » piątek 20 sty 2012, 09:34

Jak na złość nie mają desek o szerokości 10 cm. Mają 9, a potem następna to 12 cm. 9cm odpada, ale może 12 cm będzie dobra? Czy są jakieś negatywne strony tego, że rama będzie 2cm szersza od absorbera? Potencjalny problem, to że wełna będzie mieć trochę luzu, przez co przy przesuwaniu ewentualnie może napinać taftę...? (w sensie, żebym dziury w materiale nie zrobił)
Jakie jest Wasze zdanie?...
 


Moim zdaniem te 2 cm luzu nie powinny mieć znaczenia. Zrób dobrze wymierzoną ramkę, tak, żeby nie latała wełna w środku i będzie ok.

Początkujący muzyk.

ODPOWIEDZ