Polski pedał volume - wymiana fotorezystora

Jeśli masz pomysł jak usprawnić sprzęt lub pracę i chcesz się nim podzielić, pisz tutaj śmiało.
Awatar użytkownika
Caroozo
Posty: 932
Rejestracja: piątek 22 lut 2008, 00:00

Polski pedał volume - wymiana fotorezystora

Post autor: Caroozo » czwartek 02 lut 2012, 19:38

Witam,


robiłem ostatnio porządki i znalazłem stary polski pedał volume. Dostałem go kiedyś jako niesprawny, a dopiero teraz, w ramach naprawy paru kabli zajrzałem do środka. Oczom mym ukazał się ciekawy układ - w środku znajduje się żarówka lampowa w takich metalowych "szczypcach", parametry na niej to 60V 20mA, a pedał działa na zasadzie gumowej wkładki z wyciętym trójkącikiem w środku, pod którym jest polski fotorezystor RPP130. Nie jestem elektronikiem, wiem tyle co trzeba aby polutować parę kabelków. Żarówka się nie świeci - skąd niby bierze napięcie, z gniazdka? Jeśli tak, ile jest "podawane" na wyjściu? Bo raczej nie 60V? Wtedy najlepiej by było zastąpić lampę diodą LED, ale nie mam pewności że fotorezystor jest "na chodzie"... Nie mam miernika w domu więc nie mogę/umiem tego sprawdzić.


Nie potrafię zidentyfikować tego sprzętu, na płytkach jest tylko napisane TORAL. DOMNIEMAM że jest to pedał expression, chociaż spotyka się pedały z "przepuszczanym" przez nie sygnałem stereo tu jest tylko kabel jack (był chyba przerabiany bo był nowy jack dolutowany na wyjściu).


Moje pytanie - czy brać się za naprawę tego archaicznego mechanizmu, czy też można go wymienić na coś bardziej niezawodnego, co będzie leżało w możliwościach osoby nie znającej się na elektronice? Jeśli tak, to na co? Nowy volume koło 100zł+, a ten jest bardzo solidny, metalowy, i fajnie by było jakby był na chodzie :)


Najlepiej by było jakbym wrzucił zdjęcia, no ale tu nie mogę. Jeśli ktoś potrafi pomóc, proszę o informację, zdjęcia tego ustrojstwa mogę wrzucić na jakiś serwer.


Awatar użytkownika
ast
Posty: 621
Rejestracja: środa 03 kwie 2002, 00:00

Re: Polski pedał volume - wymiana fotorezystora

Post autor: ast » czwartek 02 lut 2012, 20:18

Z opisu wygląda na pedał od Estrady albo B2. Oryginalnie były one wyposażone we wtyk DIN5, gdzie dwa piny (chyba 4,5) podawały napięcie na żarówkę (ZTCP 24VAC) , a pozostałe to była masa i wejście/wyjście sygnału.
Ja jestem tylko zwykłym grajkiem...

Awatar użytkownika
ast
Posty: 621
Rejestracja: środa 03 kwie 2002, 00:00

Re: Polski pedał volume - wymiana fotorezystora

Post autor: ast » czwartek 02 lut 2012, 20:27

...Z opisu wygląda na pedał od Estrady albo B2. Oryginalnie były one wyposażone we wtyk DIN5, gdzie dwa piny (chyba 4,5) podawały napięcie na żarówkę (ZTCP 24VAC) , a pozostałe to była masa i wejście/wyjście sygnału....

Jedna poprawka - przypomniałem sobie. To nie było wejście/wyjście, tylko dwie końcówki fotorezystora. Pedał działał jako dolna połówka dzielnika napięcia wyjściowego. Przy ustawieniu maksymalnym (lub braku podłączonego pedału) R-> nieskończoności, czyli brak tłumienia, instrument grał z pełną głośnością. Ściszanie polegało na stopniowym oświetlaniu fotorezystora, którego rezystancja malała, i coraz bardziej tłumił sygnał, aż do zera (zwarcie wyjścia do masy, oczywiście stopniowi wyjściowemu to nie szkodziło, bo była jeszcze druga, stała połówka dzielnika, czyli rezystor na wyjściu).
Ja jestem tylko zwykłym grajkiem...

Awatar użytkownika
Caroozo
Posty: 932
Rejestracja: piątek 22 lut 2008, 00:00

Re: Polski pedał volume - wymiana fotorezystora

Post autor: Caroozo » czwartek 02 lut 2012, 20:28

...Z opisu wygląda na pedał od Estrady albo B2. Oryginalnie były one wyposażone we wtyk DIN5, gdzie dwa piny (chyba 4,5) podawały napięcie na żarówkę (ZTCP 24VAC) , a pozostałe to była masa i wejście/wyjście sygnału.... 


Czytałem przed chwilą na forum Elektrody opis pedału do Estrady 207 AR i chyba mój egzemplarz jest od tego instrumentu. Faktycznie wyjście było DINowskie, stąd napięcie... Wobec tego pytanie, jak zrobić żeby pedał działał na standardowym jacku? Bo raczej fotorezystor odpada...


silver_sound
Posty: 431
Rejestracja: środa 27 kwie 2005, 00:00

Re: Polski pedał volume - wymiana fotorezystora

Post autor: silver_sound » piątek 03 lut 2012, 16:00

Czytałem przed chwilą na forum Elektrody opis pedału do Estrady 207 AR i chyba mój egzemplarz jest od tego instrumentu. Faktycznie wyjście było DINowskie, stąd napięcie... Wobec tego pytanie, jak zrobić żeby pedał działał na standardowym jacku? Bo raczej fotorezystor odpada...
...
 


Witam


I tu własnie skończyła sie madrośc 'elektrody'...


Jest to mozliwe do wykonania. Prosze o kontakt na mój e-mail...


jk

Lubię solidność, zarówno w życiu, jak też w konstrukcji sprzętu elektroakustycznego. Nie cierpię TANDETY.

ODPOWIEDZ