Yamaha Tyros - naprawa zasilacza

Jeśli masz pomysł jak usprawnić sprzęt lub pracę i chcesz się nim podzielić, pisz tutaj śmiało.
Awatar użytkownika
ast
Posty: 621
Rejestracja: środa 03 kwie 2002, 00:00

Yamaha Tyros - naprawa zasilacza

Post autor: ast » piątek 16 mar 2012, 06:56

Witam,

Zakupiłem (żeby mieć w czym podłubać) Tyrosa z padniętym zasilaczem. Liczyłem na to, że naprawię ten istniejący, niestety serwisówka traktuje zasilacz jak zamknięty moduł, i nie podaje jego schematu, więc będzie ciężko. W związku z tym, będę musiał prawdopodobnie dorobić nowy (o ile uszkodzenie starego to nie jest jakaś bzdura widoczna na pierwszy rzut oka - chociaż, czy wtedy serwis proponowałby od razu wymianę?). I tu dochodzimy do pytania tytułowego:
- zasilacz ma wyjścia +5V, +12V, -12V i 22V (nie używane, nie wiem po co jest, jest ono jedynie obciążone rezystorem na płycie głównej)
Czy ktoś orientuje się, jaka powinna być wydajność prądowa poszczególnych wyjść? Z góry dzięki.
Ja jestem tylko zwykłym grajkiem...

Awatar użytkownika
matiz
Posty: 3424
Rejestracja: poniedziałek 29 wrz 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Yamaha Tyros - naprawa zasilacza

Post autor: matiz » piątek 16 mar 2012, 11:36

...Witam,

Zakupiłem (żeby mieć w czym podłubać) Tyrosa z padniętym zasilaczem. Liczyłem na to, że naprawię ten istniejący, niestety serwisówka traktuje zasilacz jak zamknięty moduł, i nie podaje jego schematu, więc będzie ciężko. W związku z tym, będę musiał prawdopodobnie dorobić nowy (o ile uszkodzenie starego to nie jest jakaś bzdura widoczna na pierwszy rzut oka - chociaż, czy wtedy serwis proponowałby od razu wymianę?). I tu dochodzimy do pytania tytułowego:
- zasilacz ma wyjścia +5V, +12V, -12V i 22V (nie używane, nie wiem po co jest, jest ono jedynie obciążone rezystorem na płycie głównej)
Czy ktoś orientuje się, jaka powinna być wydajność prądowa poszczególnych wyjść? Z góry dzięki....
 


 


Z tego, co piszesz, wynika, ze jest to gotowy zasilacz, jak np. w urzadzeniach UA. Poszukalbym wiec oznaczen i sprawdzil, czy po prostu nie da sie tego tanio kupic albo latwiej naprawic, jak wiadomo, co to jest, zasilacz od preampu Universal Audio jakos znalazlem.


Awatar użytkownika
ast
Posty: 621
Rejestracja: środa 03 kwie 2002, 00:00

Re: Yamaha Tyros - naprawa zasilacza

Post autor: ast » piątek 16 mar 2012, 11:41

 
Z tego, co piszesz, wynika, ze jest to gotowy zasilacz, jak np. w urzadzeniach UA. Poszukalbym wiec oznaczen i sprawdzil, czy po prostu nie da sie tego tanio kupic albo latwiej naprawic, jak wiadomo, co to jest, zasilacz od preampu Universal Audio jakos znalazlem....

Może być i tak. ZTCW zasilacz jest w osobnej puszce, trochę jak komputerowy, więc całkiem możliwe, że wsadzają tam jakiś gotowiec od innego dostawcy. Dokładnie się dowiem co to jest jak już dostanę instrument w swoje łapy, na razie czekam na przesyłkę.
Ja jestem tylko zwykłym grajkiem...

Awatar użytkownika
ast
Posty: 621
Rejestracja: środa 03 kwie 2002, 00:00

Re: Yamaha Tyros - naprawa zasilacza

Post autor: ast » wtorek 20 mar 2012, 17:27

A więc...

Jest to zasilacz Sharp B099. Nic to nie daje, bo pod tą nazwą również nie znajdzie się ani dokumentacji ani zasilacza do kupienia. W każdym razie, gdyby ktoś stanął przed podobnym problemem, podaję dane z tabliczki znamionowej:

+5V @ 5A
+12V @ 1.4A
-12V @ 0.7A
-22V @ 50mA

Zasilacz przeze mnie posiadany cierpi na "najfajniejszą" awarię, tzn. pali bezpiecznik na wejściu nawet bez obciążenia. Chyba będę dorabiał, jakby się uprzeć, to w tej puszce i klasyczny transformatorowy o takich parametrach by się zmieścił.
Ja jestem tylko zwykłym grajkiem...

Awatar użytkownika
ast
Posty: 621
Rejestracja: środa 03 kwie 2002, 00:00

Re: Yamaha Tyros - naprawa zasilacza

Post autor: ast » piątek 23 mar 2012, 06:26

Instrument uruchomiony

Użyłem zasilacza przemysłowego MeanWell PT-65C (wersja z wyjściami 15V, bo myślałem, że będzie potrzebna dodatkowa stabilizacja napięcia 12V, ale nie jest, więc spokojnie można użyć zasilacza w wersji B, czyli 12V), który w TME kosztuje ~80zł, czyli 15% tego co Sharp montowany w tych instrumentach. Aby zamontować go w instrumencie, trzeba w obudowie zasilacza nawiercić dodatkowe otwory montażowe, przekrosować kabelek zasilacz<>płyta i voila!
Ja jestem tylko zwykłym grajkiem...

Grzegorz
Posty: 2
Rejestracja: czwartek 17 maja 2018, 16:39

Re: Yamaha Tyros - naprawa zasilacza

Post autor: Grzegorz » czwartek 17 maja 2018, 16:58

Witam. Wiem, że minęło już parę lat od rozwiązania problemu z zasilaczem w Tyrosie. Mam prośbę, czy mógłby mi Pan opisać dokładnie jak podłączyć zasilacz? "Użyłem zasilacza przemysłowego MeanWell PT-65C (wersja z wyjściami 15V, bo myślałem, że będzie potrzebna dodatkowa stabilizacja napięcia 12V, ale nie jest, więc spokojnie można użyć zasilacza w wersji B, czyli 12V), który w TME kosztuje ~80zł, czyli 15% tego co Sharp montowany w tych instrumentach. Aby zamontować go w instrumencie, trzeba w obudowie zasilacza nawiercić dodatkowe otwory montażowe, przekrosować kabelek zasilacz<>płyta i voila!" Chodzi mi dokładnie o przekrosowanie kabla, bo wiadomo w oryginalnym zasilaczu jest 9 pinów, a w Mean Well PT-65B tylko 6. Z góry wielkie dzięki. Pozdrawiam Grzegorz.

Grzegorz
Posty: 2
Rejestracja: czwartek 17 maja 2018, 16:39

Re: Yamaha Tyros - naprawa zasilacza

Post autor: Grzegorz » piątek 20 lip 2018, 07:22

Temat załatwiony. Zasilacz podłączył elektronik, a resztę ogarnąłem sam, zimne luty przy radiatorze.

marekemilka
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek 01 lip 2019, 07:18

Re: Yamaha Tyros - naprawa zasilacza

Post autor: marekemilka » poniedziałek 01 lip 2019, 07:28

witam, moze ma Pan zdjecia jak zostal podlaczony ten instrument do nowego zasilacza bo orginal troche kosztuje a u mnie tez pali bezpiecznik.

ODPOWIEDZ