Fatar Studiologic SL880 - czyszczenie gumek klawiatury

Jeśli masz pomysł jak usprawnić sprzęt lub pracę i chcesz się nim podzielić, pisz tutaj śmiało.
richtig
Posty: 845
Rejestracja: wtorek 17 maja 2005, 00:00

Fatar Studiologic SL880 - czyszczenie gumek klawiatury

Post autor: richtig » poniedziałek 30 lip 2012, 23:48

Kupiłem megaokazyjnie Fatar Studiologic SL880, dwa klawiszki nieco ciszej grały więc czym prędzej rozkręciłem celem przeczyszczenia gumek.


Na początek zpsikałem płynem do czyszczenia potencjometrów - efekt taki że połowa klawiszy milczy


Potem rozkminiłem że może ten płyn ma jakieś właściwości przewodzące, więc obficie umyłem gumki i styki wodą - znacznie lepiej, kilka klawiszy nie domaga dynamicznie, ale ogólnie wszystko gra


Pełen optymizmu udałem się do monopolowego po spirytus, celem ostatecznego oczyszczenia gumek - efekt: znów połowa klawiszy nie działa.


Jaka może być przyczyna takiego stanu rzeczy? Elektronika w klawiaturze jest ok, na pewno chodzi o gumki. Czy mogłem je jakoś uszkodzić (tymczasowo) płynem do potencjometrów bądź spirytusem? (czysty, spożywczy, 95%). Polcecany jeszcze jest płyn 'Kontakt S', w wolnej chwili kupię i zacznę z jego pomocą walczyć w klawiaturą, ale może Wy macie jakieś doświadczenia podobne i pomożecie?

www.myspace.com/pchelki

Awatar użytkownika
JoachimK
Posty: 3148
Rejestracja: środa 12 paź 2005, 00:00
Kontakt:

Re: Fatar Studiologic SL880 - czyszczenie gumek klawiatury

Post autor: JoachimK » wtorek 31 lip 2012, 10:45

Izopropanol. Wymyj dokładnie, użyj go sporo, i tak odparuje a przy okazji wyciągnie nie tylko brud ale i wodę, jeśli zaparowało.

Nie odpowiadam na porady via prywatny mail. Od tego jest to forum!

Awatar użytkownika
Laliszon
Posty: 438
Rejestracja: piątek 23 gru 2005, 00:00

Re: Fatar Studiologic SL880 - czyszczenie gumek klawiatury

Post autor: Laliszon » środa 01 sie 2012, 02:11

Jest jeszcze prostsza metoda, są dostępne na  allegro , wpisz fatar gumki i są chyba po 44zl sekcja.


Pozamienialbym środkowe sekcje na skrajne (mniej używane) + dokupił te które nie robią. To pomoże na 100% a mycie nie zawsze pomaga , mam taki instrument i ma podobne kłopoty. Co ciekawe z instrumentami w Logicu działają wszystkie klawisze ale już w Kontakcie 4 niezawsze to ciekawe:-)




Awatar użytkownika
raflezjak
Posty: 135
Rejestracja: sobota 24 mar 2012, 00:00
Kontakt:

Re: Fatar Studiologic SL880 - czyszczenie gumek klawiatury

Post autor: raflezjak » środa 01 sie 2012, 10:54

spróbuj poszukać schematu tegoż urządzenia. wtedy łatwo namierzysz co jest tak naprawdę przyczyną. a przyczyna gdy znana jest jak na celowniku czyli do wyeliminowania. :)

BCR-2000, PCR-500, UMA25s, Roland D-10, Yamaha RM1X, Yamaha SU 700, Yamaha A3000, Roland MC-303, Kaossilator, Exar SM07, Crumar Multiman-S(w rozsypce), Behringer MS40, Renoise.

Awatar użytkownika
preceli
Posty: 2452
Rejestracja: poniedziałek 06 gru 2004, 00:00

Re: Fatar Studiologic SL880 - czyszczenie gumek klawiatury

Post autor: preceli » piątek 03 sie 2012, 23:31

...ale może Wy macie jakieś doświadczenia podobne i pomożecie?...

Otóż chyba za mocno pojechałeś po bandzie
Bo jeśli tylko dwa klawisze "za cicho" grały to skąd Ci przyszło do głowy, że winne temu są gumki dynamiki?
Akurat tu najczęściej kłania się konstrukcja młotka, czyli w tym przypadku sprężyna.
Nigdy, przenigdy gumek nie czyści się czymś do czyszczenia styków! Bo tylko w ten sposób najłatwiej usuwa się z nich to, co istotne, czyli węglikową powierzchnię przewodzącą.

Reasumując: musisz dokupić sobie listwy z gumkami, przy okazji warto też kupić sobie nową taśmę do aftertouch i ze 4 sprężynki dla klawiszy. Sprawdź przy tym czy nie masz aby popękanych młotków. Jeśli tak, to też natychmiast do wymiany.
Zrobisz to i wtedy parapet będzie jak nowy
Pomijając jego fatalny system operacyjny
[addsig]
Wiedza zawsze ileś tam kosztuje, głupoty i niewiedzy nie da się oszacować.

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Fatar Studiologic SL880 - czyszczenie gumek klawiatury

Post autor: Zbynia » sobota 04 sie 2012, 01:36

Preceli ja zazwyczaj spotykałem się z gumkami w których warstwa przewodząca była dość gruba


Zazwyczaj traktowałem ją bardzo ale to bardzo drobnym papierem ściernym(uważnie i delikatnie dwa góra trzy przeciągnięcia) ale za to dokładnie czyściłem styki 


richtig
Posty: 845
Rejestracja: wtorek 17 maja 2005, 00:00

Re: Fatar Studiologic SL880 - czyszczenie gumek klawiatury

Post autor: richtig » sobota 04 sie 2012, 13:16

O, dzięki za konkretne odpowiedzi.
Masz rację Preceli, pojechałem po bandzie, chciałem zafundować sobie gruntowną renowację, i o, mam za swoje :) Młotki są w dobym stanie, myślę to nie była ich kwestia, po podmienieniu gumek te początkowo cichsze klawisze grały już dobrze (o ile grały).
Rzeczywiście ta czarna warstwa na gumkach dość gruba jest (zakładając że nie tylko powierzchnia ma właściwości przewodzące, ale cała guma), patent z papierem ściernym może być najskuteczniejszy.
www.myspace.com/pchelki

Awatar użytkownika
JoachimK
Posty: 3148
Rejestracja: środa 12 paź 2005, 00:00
Kontakt:

Re: Fatar Studiologic SL880 - czyszczenie gumek klawiatury

Post autor: JoachimK » niedziela 05 sie 2012, 19:42


Pozamienialbym środkowe sekcje na skrajne (mniej używane) [...]


 


Też taką metodę stosowałem, nawet wycinając poszczególne gumki z całego rzędu oktawy, by uzyskać te mniej zmaltretowane z brzegu klawiatury.

Nie odpowiadam na porady via prywatny mail. Od tego jest to forum!

Redakcja
Posty: 1410
Rejestracja: środa 23 sty 2002, 00:00

Re: Fatar Studiologic SL880 - czyszczenie gumek klawiatury

Post autor: Redakcja » niedziela 05 sie 2012, 22:26

...Zazwyczaj traktowałem ją bardzo ale to bardzo drobnym papierem ściernym(uważnie i delikatnie dwa góra trzy przeciągnięcia) ale za to dokładnie czyściłem styki ...



Otóż nie, wręcz absolutnie NIE!

Z grubszymi warstwami węglika na gumkach możemy się spotkać w sterownikach przemysłowych, i to też co z wyższej półki. W instrumentach warstwa ta jest najczęściej bardzo delikatna i najlepiej po prostu przemyć ją jakimś detergentem i dobrze osuszyć. Przy tym warstwa ta nie ma żadnego wpływu na to czy klawisz gra ciszej, czy głośniej. Ma za zadanie tylko o czasie włączyć i wyłączyć dźwięk. Jeśli jest problem z dynamiką, to raczej przez pęknięcia samej gumki (po prostu owe parcieją, pękają i tracą swą formę przez co algorytmy systemu zawiadujące dynamiką instrumentu "głupieją" i mamy sytuacje nieprzewidywalne - raz jest dobrze, raz źle, a raz całkiem do kitu) lub problem z mechanizmem (tu pełną rację ma kolega Preceli).

Nie warto też podmieniać żadnych stref na zasadzie podmiany segmentów pasków, bo skoro już zaczął się problem z jednym, to na bank niedługo powtórzy się na innym. Dlatego też warto zaopatrzyć się w ich komplet, wymienić i... będzie spokój na następne dobrych parę latek


[addsig]
Wojciech Chabinka - sekretarz redakcji EiS

Awatar użytkownika
JankoMuzykant
Posty: 497
Rejestracja: czwartek 14 mar 2002, 00:00
Kontakt:

Re: Fatar Studiologic SL880 - czyszczenie gumek klawiatury

Post autor: JankoMuzykant » poniedziałek 06 sie 2012, 00:08

A jak już myć gumki, to nie alkoholem, a do miseczki wlać ciepłą wodę z proszkiem do prania, pomerdać pięć minut ręką, a potem długo, długo płukać. Alkoholem można za to przemyć delikatnie styki drukowane.


[addsig]
Pozdrawia Adam (przypadkiadama.com)

ODPOWIEDZ