Materiał dźwiękochłonny w zastosowaniu do drzwi

Jeśli masz pomysł jak usprawnić sprzęt lub pracę i chcesz się nim podzielić, pisz tutaj śmiało.
Awatar użytkownika
TELFIX
Posty: 21
Rejestracja: wtorek 30 lip 2002, 00:00

Materiał dźwiękochłonny w zastosowaniu do drzwi

Post autor: TELFIX » poniedziałek 27 sie 2012, 20:11

Witam.


 


Mam pytanie z innej beczki. A że troszkę bawiłem się kiedyś w muzykę to wchwili gdy zaistniała potrzeba wygłuszenia drzwi, pierwze co mi przychodzi do głowy to zapytać szanownych ekspertów z tej dziedziny którzy napewno mają bogate doświadczenie w wygłuszaniu czegokolwiek.


Problem pojawił się u moich bliskich, gdy miszkając sobie w prywatnej kamienicy właściciel na drodze pisemniej wraził się jasno. Zero hałasów etc. Problem w tym że mieszka tu dużo osób, życie tętni, są zwierzaki i nie da się żyć bezszelestnie. Na domiar tego sąsiedzi, którzy są spokrewnieni z właścicielem najmują boczne mieszkania w których dzrwi są wykonane z przysłowionego kartonu. Stoją przy drzwiach tych że sąsiadów słychać dosłownie wszystko z szmerami włącznie. I podejżewam, że problem jest w tym iż dźwięki w bardzo łatwy sposób ( w zasadzie bez przeszkód) dochodzą z korytarza i przylegających pomieszczeń. Postanowiłem im pomóc bo wlaka prawna jak to w polskim prawie bywa skończy się na niczym. Rok temu zastosowałem obicie z gąbką od wewnątrz i skajem ale rezultat daaaleki od zamierzonego więc trzeba w sposób profesjonalny podejść do tematu. Myślę o zastosowaniu jakiegoś cienkiego materiału dźwękochłonnego z obu stron drzwi kórych konstrukcja jest pełna. To stare tzw. babcine pełne drzwi 100cm szerokości.


czy któryś z forumowiczów wykonywał wygłuszanie drzwi, np. choćby do domowego studia czy poważniejszego studia uzyskując zamierzony efekt w postaci wytracenia dźwięków przy- i wychodzących z pomieszczenia. Przeglądałem trochę materiałów od płyt pilśniowych po gąbki wszelakiegorodzaju ale wskazywane wartości wygłuszenia (jeśli takowe były podawane) nie byłem w stanie przelożyć na wynik końcowy.


Będę zobowiązany za pomoc w rozwiązaniu dość nieprzyjemnego problemu.


 


Pozdrawiam serdecznie


 


Robert

Elektronik - technik, komputery zawodowo, kompozytor amator

Awatar użytkownika
Tadeo
Posty: 1609
Rejestracja: piątek 31 sty 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Materiał dźwiękochłonny w zastosowaniu do drzwi

Post autor: Tadeo » poniedziałek 27 sie 2012, 23:19

rozumie sie drzwi na klatce schodowej do mieszkania tak?
jaka grubosc muru? Ościeżnica na całej jego szerokości?
pytam bo zamiast jedne specjalistyczne drzwi to sugerowałbym dostawienie drugich
wskazane obicie dwustronne, zamiast gąbki lepszy filc stosowany przy wyciszeniu wnętrz samochodowych, w tapicerskim bedą wiedzieli jaki
mega ważne uszczelnienie i tu moze byc taka pięta achillesa:) od dziurki na klucz po rogach przy oscieznicy- nie łatwa sprawa ale sie da
drzwi staną się masywniejsze i mozliwe ze trzeba bedzie dodatkowe zawiasy dostawic...

Awatar użytkownika
Tadeo
Posty: 1609
Rejestracja: piątek 31 sty 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Materiał dźwiękochłonny w zastosowaniu do drzwi

Post autor: Tadeo » poniedziałek 27 sie 2012, 23:22

tutaj masz pare słów o ada[ptacji w tym i drzwi

Awatar użytkownika
acoto
Posty: 409
Rejestracja: środa 22 gru 2004, 00:00

Re: Materiał dźwiękochłonny w zastosowaniu do drzwi

Post autor: acoto » wtorek 28 sie 2012, 09:47

@telfix , przejdź się do szkoły muzycznej i zobacz jak konstukcyjnie rozwiązane są drzwi do ćwiczeniówek. Podwójne,obite łacznie z ościeżnicą. Otwierane przeciwlegle. Nie słychać otwartego fortepianu.


Awatar użytkownika
TELFIX
Posty: 21
Rejestracja: wtorek 30 lip 2002, 00:00

Re: Materiał dźwiękochłonny w zastosowaniu do drzwi

Post autor: TELFIX » niedziela 02 wrz 2012, 20:08

Dziękuję że zainteresowaliście się moim problemem. A że w domu nie mam internetu a jedynie w pracy to dość późno odpisuję grzecznościowo. ten filc i wygłuszanie samochodowe będzie realne. jeśli chodzi o podwójne drzwi - odpada. Mury są grube ale osadzone są na starej ościerznicy więc jest tzw dziurawe. Ale to już kwestia precyzji i dopracowania. powinienem dać radę. Zastanawiam się nad tym filcem bo zastosowanie speclalistycznych gąbek w kształcie stożków będzie wyglądać co najmniej dziwnie i nie chcę wzbuydzać podejżeń i mieszanych myśli u sąsiadów a przez to właściciela nieruchomości. Rozglądnę się za tym materiałem i przejżę link z materiałami podany wyżej. gdyby coś komuś wpadło coś jeszcze, będę zobowiązany. Zabieram się to pójścia wskazanym tropem.
Elektronik - technik, komputery zawodowo, kompozytor amator

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Materiał dźwiękochłonny w zastosowaniu do drzwi

Post autor: Zbynia » poniedziałek 03 wrz 2012, 01:34

Od zewnątrz jeśli możesz to przyklej i przykręć kawał płyty wiórowej - o ile zawiasy wytrzymają - zwiększy to masę drzwi co pozwoli wyłapać niższe tony


ale najważniejsze uszczelnienie - uszczelki minimum bo nie pomoże żadne obicie jeśli dźwięk znajdzie choć mikro szczelinkę


ODPOWIEDZ