Doraźna adaptacja pomieszczenia

Jeśli masz pomysł jak usprawnić sprzęt lub pracę i chcesz się nim podzielić, pisz tutaj śmiało.
pablo1991
Posty: 33
Rejestracja: poniedziałek 24 wrz 2012, 00:00

Doraźna adaptacja pomieszczenia

Post autor: pablo1991 » poniedziałek 01 paź 2012, 23:25

Z góry zaznaczam, że jestem świadomy tego, iż na forum jest dużo tematów o adaptacji akustycznej, z częścią już się powoli zaznajomiłem, ale chciałbym prosić o taką doraźną pomoc, że tak napiszę "na chwilę". Czekam na"podręcznik akustyki" F. Altona Everesta, który już gdzieś błądzi po pocztach w drodze do mnie, ale świadom jestem, że te prawie 700 stron wiedzy nie wchłonę łatwo i szybko, a chciałbym już coś słyszeć w pokoju, co z czasem będę mógł poprawić. Czytałem trochę tematów, wiem, że ciężko jest cokolwiek powiedzieć o pomieszczeniu na odległość bez "zbadania akustyki" mikrofonem i programami do analizy, lecz mam jeszcze braki jeśli chodzi o wiedzę, więc nie będę póki co tego robił. Chodzi mi o ogólne wskazówki, żebym się nie przestraszył jak dojdą już moje odsłuchy (kupiłem KRK RP8 G2 z drugiej ręki), czyli gdzie postawić najlepiej biurko, jak tymczasowo poprawić akustykę pomieszczenia, może jakieś ustroje akustyczne domowej roboty?



CEL pomieszczenia: reżyserka i nagrywanie wokali i gitar.


materiały: ściany pionowe - pustaki pianowe, pokryte tynkiem 3 cm; podłoga warstwami od góry - na środku dywan kudłaty 200 x 150 cm, panele, podkład 0,5 cm, strop betonowy, sufit i skos - beton z tynkiem 3 cm.


Poniżej zamieszczam linki do zdjęć projektu pomieszczenia, wszystkie pomiary są wykonane z dokładnością do 1 cm. W pokoju znajduje się póki co łóżko i biurko (jeżeli chodzi o meble), które również są dokładnie zmierzone.



WIDOK 3D: http://zapodaj.net/6f42c94dfd013.jpg.html

WIDOK Z GÓRY: http://zapodaj.net/ba9bc409fd40c.jpg.html

ŚCIANA WSCHODNIA: http://zapodaj.net/14fbcdfb80791.jpg.html

ŚCIANA ZACHODNIA: http://zapodaj.net/5f87dc283077b.jpg.html

 


Mam nadzieję, że administratorzy forum wezmą pod uwagę ile czasu poświęciłem na przygotowanie tematu, aby nikt nie zarzucił mi, że idę na łatwiznę i chcę wszystko na gotowe, i nie usuną tego tematu,


Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi!


Awatar użytkownika
elmuz1
Posty: 440
Rejestracja: czwartek 13 cze 2002, 00:00

Re: Doraźna adaptacja pomieszczenia

Post autor: elmuz1 » poniedziałek 01 paź 2012, 23:27

Linki nie działają.

pablo1991
Posty: 33
Rejestracja: poniedziałek 24 wrz 2012, 00:00

Re: Doraźna adaptacja pomieszczenia

Post autor: pablo1991 » poniedziałek 01 paź 2012, 23:29

wystarczy skopiować i wkleić w pasek adresu przeglądarki - nie wiem co się stało, albo usunąć znacznik </p> z adresu nowego okna, któro nie chce się otworzyć.


Awatar użytkownika
Tadeo
Posty: 1609
Rejestracja: piątek 31 sty 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Doraźna adaptacja pomieszczenia

Post autor: Tadeo » wtorek 02 paź 2012, 16:25

gdybys mógł jeszcze podać strukture ścian oraz obecnie zastosowane tam materiały


Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Doraźna adaptacja pomieszczenia

Post autor: Zbynia » wtorek 02 paź 2012, 19:29

Przedewszystkim budowa skośnej ściany - musisz uważać by dźwięk od niej odbity nie zaatakował ciebie z tyłu


pablo1991
Posty: 33
Rejestracja: poniedziałek 24 wrz 2012, 00:00

Re: Doraźna adaptacja pomieszczenia

Post autor: pablo1991 » wtorek 02 paź 2012, 20:19

Tak jak napisałem, sufit (w tym skos) są betonowe, jest na nich tylko tynk i farba.


Awatar użytkownika
Tadeo
Posty: 1609
Rejestracja: piątek 31 sty 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Doraźna adaptacja pomieszczenia

Post autor: Tadeo » wtorek 02 paź 2012, 21:08

tu masz wszystko co powinieneś tak doraźnie wiedzieć
bardzo prosze
a książka everesta w twojej sytuacji to przerost totalny choc lepiej wiedziec wiecej niz mniej

pablo1991
Posty: 33
Rejestracja: poniedziałek 24 wrz 2012, 00:00

Re: Doraźna adaptacja pomieszczenia

Post autor: pablo1991 » wtorek 02 paź 2012, 21:44

Tadeo dzięki wielkie za ten link! Czegoś takiego mi było trzeba, jeszcze tylko jedno pytanie, lepiej biurko tak jak jest teraz, czy pod skośną ścianą? Zabieram się za czytanie tych artykułów.


A co do książki. Wiadomo, że to nie jest pozycja dla amatorów, ale na pewno się przyda. Gdy szuka się informacji, to lepiej mieć więcej różnych źródeł niż mniej. Więc taka lektura w zasięgu ręki nie zaszkodzi myślę :)


Awatar użytkownika
Tadeo
Posty: 1609
Rejestracja: piątek 31 sty 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Doraźna adaptacja pomieszczenia

Post autor: Tadeo » środa 03 paź 2012, 08:59

no własnie,
z tym biurkiem:)
moim zdaniem lepiej jesli ci wygodnie, pod skosną scianą- są wieksze szanse ze znajdziesz sie w strefie pozbawionej pierwszych odbic dzieki wlasnie geometri pomieszczenie
tylna sciana niech jest obstawiona półkami z ksiązkami co naturalnie rozproszy dzwiek
ale i tak w narozach postawiłbym dwie pułapki oraz absorbery na bocznych scianach
podłoga- wykładzina

ODPOWIEDZ