Dudnienie - zbyt długi pogłos w reżyserce

Jeśli masz pomysł jak usprawnić sprzęt lub pracę i chcesz się nim podzielić, pisz tutaj śmiało.
Awatar użytkownika
Mefistofelez
Posty: 110
Rejestracja: niedziela 21 lut 2010, 00:00

Dudnienie - zbyt długi pogłos w reżyserce

Post autor: Mefistofelez » piątek 12 paź 2012, 11:07

Witam.

Mam mały problem. Szukam rozwiązania na bardzo długi pogłos niskich częstotliwości w reżyserce, którą właśnie adaptuję.

Wymiary:

szer =3,19
dł =4,66
wys = 2,92 - z gzymsem wys-24cm, szer-40cm przechodzącym przez środek pomieszczenia wzdłuż.
od podłogi do gzymsu-2,68

Po testach, w pustym pomieszczeniu okazało się że strasznie rezonuje bass, i ma koszmarnie długi czas zanikania. Ściany, podłoga, sufit wykonane są z konkretnej cegły, bądź też betonu. Pokryte farbą.
Po położeniu dywanu, i zmontowaniu 5 absorberów z wełny mineralnej grubości 10cm (w formie ramek z wełną w środku). Testując te cuda techniki ustawiłem je w narożnikach, tak by spełniały rolę bastrapów. Ale efektu nie przyniosły niestety. Czego się w sumie spodziewałem, bo do zlikwidowania tak niskiej częstotliwości potrzebny jest chyba jakiś konkretny, gęsty materiał.

Co więc mi przychodzi do głowy?
A więc myślę o zbudowaniu kanapki na tylnej ścianie, i na suficie. Wełna, płyta, wykładzina - z pustymi lukami pomiędzy. W szczeliny pomiędzu gzymsem na suficie naładuję wełny, i zamocuję stelarz do przykręcenia płyt, i wykładziny dywanowej.  
Do tego bass trapy - z tym że jakieś konkretne musiały by być, albo większą gęstość musiała by mieć wełna użyta do budowy systemów w ramce.


Lecz czy to pomoże?

Co o tym sądzicie.  

Potrzebuję dźwięku by oddychać

Awatar użytkownika
APAMA_acoustic
Posty: 29
Rejestracja: środa 07 lip 2010, 00:00

Re: Dudnienie - zbyt długi pogłos w reżyserce

Post autor: APAMA_acoustic » piątek 12 paź 2012, 13:20

...Witam.Mam mały problem. Szukam rozwiązania na bardzo długi pogłos niskich częstotliwości w reżyserce, którą właśnie adaptuję. Wymiary:szer =3,19dł =4,66wys = 2,92 - z gzymsem wys-24cm, szer-40cm przechodzącym przez środek pomieszczenia wzdłuż.od podłogi do gzymsu-2,68Po testach, w pustym pomieszczeniu okazało się że strasznie rezonuje bass, i ma koszmarnie długi czas zanikania. Ściany, podłoga, sufit wykonane są z konkretnej cegły, bądź też betonu. Pokryte farbą. Po położeniu dywanu, i zmontowaniu 5 absorberów z wełny mineralnej grubości 10cm (w formie ramek z wełną w środku). Testując te cuda techniki ustawiłem je w narożnikach, tak by spełniały rolę bastrapów. Ale efektu nie przyniosły niestety. Czego się w sumie spodziewałem, bo do zlikwidowania tak niskiej częstotliwości potrzebny jest chyba jakiś konkretny, gęsty materiał. Co więc mi przychodzi do głowy? A więc myślę o zbudowaniu kanapki na tylnej ścianie, i na suficie. Wełna, płyta, wykładzina - z pustymi lukami pomiędzy. W szczeliny pomiędzu gzymsem na suficie naładuję wełny, i zamocuję stelarz do przykręcenia płyt, i wykładziny dywanowej.  Do tego bass trapy - z tym że jakieś konkretne musiały by być, albo większą gęstość musiała by mieć wełna użyta do budowy systemów w ramce.
Lecz czy to pomoże?Co o tym sądzicie.  ...

Witam
Policzyłem tak na szybko i wychodzi że masz pogłos od ok. 1,5 s dla 125 Hz do ok.0,6 s dla 4 kHz.
No tak dla niskich jest stanowczo za długi. A tak z ciekawości jak duże te absorbery były?Bo moim zdaniem to małą ilością materiału o zbyt niskiej gęstości chciałeś zwalczyć problem. Co do ustawienia ich tj, absorberów w rogu to na pewno zadziałało tylko mało dla ciebie słyszalnie.
Krótkie zalecenie to zwiększ ilość materiału absorbujące niskie częstotliwości. Policz rezonanse dla tego pomieszczenia i zrób pod nie pułapki basowe.
Pozdrawiam
APAMA acoustic project - jesteśmy producentem i dystrybutorem ustroi akustycznych, mierników oraz wykonujemy pomiary akustyki studyjnej i środowiskowej

Awatar użytkownika
Mefistofelez
Posty: 110
Rejestracja: niedziela 21 lut 2010, 00:00

Re: Dudnienie - zbyt długi pogłos w reżyserce

Post autor: Mefistofelez » piątek 12 paź 2012, 14:19

Powiem ci że dla niższych częstotliwości ten pogłos może mieć nawet wartość około 2-3 sekund ...

To pomieszczenie jest w budynku po starej fabryce. Ściany, podłoga, sufit są konkretne. Nie przepuszczają nic. I to wszystko się kotłuje wewnątrz. Niski bas wręcz wibruje. I zanika dość długo.

Absorbery robiłem w wymiarach: wys:100, szer:60, grubość 10cm.
Do wypełnienia użyłem wełny mineralnej w plastrach o grubości 10cm.
Nie wiem niestety jaką gęstość ma. Może uda mi się zczytać z opakowania.


Dziś zrobię zdjęcia surowego stanu, i z nich pewnie będzie wszystko jasne.

Jakim programem mogę liczyć czas pogłosu dla wybranych częstotliwości?
Czy też stworzyć wykres chcarakterysytyki pogłosu?
Jest to możliwe? Czy trzeba użyć mikrofonu pomiarowego?
Jeśli może być zwykły mikrofon pojemnościowy, np Audiotechnika AT4033a, to jakim oprogramowaniem posłużyć się do zanaliwowania pomieszczenia? 

 

Potrzebuję dźwięku by oddychać

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Dudnienie - zbyt długi pogłos w reżyserce

Post autor: Zbynia » piątek 12 paź 2012, 16:07

Na początek trzeba było wstawić w rogi 4 paczki wełny mineralnej bez rozpakowywania :)


10cm grubości nie zadziała na bas ani odrobinkę


Awatar użytkownika
Mefistofelez
Posty: 110
Rejestracja: niedziela 21 lut 2010, 00:00

Re: Dudnienie - zbyt długi pogłos w reżyserce

Post autor: Mefistofelez » piątek 12 paź 2012, 16:38

Faktycznie nie spodziewałem się olbrzymich rezultatów z tą wełenką. głównie zakupiłem ją na ściany, ale chciałem sprawdzić jak się zachowa w narożnikach. Ale nie przyniosła jakiegoś super rezultatu.

Dla ułatwienia analizy wrzucam foto z pomieszczenia. Jest widoczna ściana tylna, która ma wgłębienie. Można by je wykorzystać na zamontowanie jakiegoś ustrojstwa? Wypchanie wełną, nakręcenie płyt itp ... ? ... 
Widoczny jest również sufit, i gzyms o którym pisałem. Też można tą dziurę wykorzystać. Tylko nie chciał bym tego robić po omacku. Bo to wiąże się z wyrzuceniem kasy, której i tak mam nie wiele, w błoto. 
A tego bym nie chciał. 

http://s6.ifotos.pl/img/CIMG8848J_xraxqhx.JPG



http://s6.ifotos.pl/img/CIMG8858J_xraxqhe.JPG


http://www.picshot.pl/pfiles/231070/CIMG8849.JPG

Potrzebuję dźwięku by oddychać

Awatar użytkownika
Mefistofelez
Posty: 110
Rejestracja: niedziela 21 lut 2010, 00:00

Re: Dudnienie - zbyt długi pogłos w reżyserce

Post autor: Mefistofelez » niedziela 14 paź 2012, 10:57

Hejże. Odświeżam temat. Co można wywnioskować z powyższych zdjęć ?

Potrzebuję dźwięku by oddychać

Awatar użytkownika
Robix
Posty: 634
Rejestracja: środa 14 sty 2009, 00:00

Re: Dudnienie - zbyt długi pogłos w reżyserce

Post autor: Robix » niedziela 14 paź 2012, 14:50

...
Hejże. Odświeżam temat. Co można wywnioskować z powyższych zdjęć ?...
 


Nic, za wyjątkiem tego, że to nie jest nawet połowa adaptacji akustycznej. W takim pomieszczeniu to będzie potrzebna 3 krotna ilość takich paneli, jak nie więcej. Walka z basem nie odbywa się tylko w narożnikach pomieszczenia, ale także w miejscach pierwszych odbić. Nie wiadomo jaka wełna została użyta, jaką ma gęstość. Na bass trapy musi być stosunkowo gęsta, grubość najlepiej 15-20cm. Sposób zamontowania też jest ważny. Do pomiarów Room EQ Wizard i mikrofon najlepiej małomembranowy.


Pozdrawiam

Początkujący muzyk.

Awatar użytkownika
Mefistofelez
Posty: 110
Rejestracja: niedziela 21 lut 2010, 00:00

Re: Dudnienie - zbyt długi pogłos w reżyserce

Post autor: Mefistofelez » niedziela 14 paź 2012, 16:23

Hejże. Wiem że to za mało. Zdjęcia miały przedstawić konstrukcję sufitu, i tylnej ściany, aby umożliwić znalezienie rozwiązania problemu z basem. Chcę zabódować jakoś tą ścianę którą widać i coś zrobić z sufitem. 
Tylko co, by był tego słyszalny efekt. 37hz zanika spokojnie z 2,5s w tym pomieszczeniu. Pomiary jak na razie tylko na słuch, i w pustym pomieszczeniu (prócz 5 takich paneli jak widać). Głośniki stały na podłodze. 

Zastanawiam się czy jest sens walczyć z tym pomieszczeniem? 

A co do zamontowania bass trapów - jak to uczynić? 

Potrzebuję dźwięku by oddychać

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Dudnienie - zbyt długi pogłos w reżyserce

Post autor: Zbynia » niedziela 14 paź 2012, 17:43

Alton Everest...


Awatar użytkownika
Mefistofelez
Posty: 110
Rejestracja: niedziela 21 lut 2010, 00:00

Re: Dudnienie - zbyt długi pogłos w reżyserce

Post autor: Mefistofelez » niedziela 14 paź 2012, 20:48

...
Alton Everest......
 

Ajt ... a nie zakupiłem jeszcze tej księgi tajemnej. 

Fakt ... najpierw lektura, później pytania w razie niejasności ;) 

Potrzebuję dźwięku by oddychać

ODPOWIEDZ