Dudnienie - zbyt długi pogłos w reżyserce

Jeśli masz pomysł jak usprawnić sprzęt lub pracę i chcesz się nim podzielić, pisz tutaj śmiało.
Awatar użytkownika
Mefistofelez
Posty: 110
Rejestracja: niedziela 21 lut 2010, 00:00

Re: Dudnienie - zbyt długi pogłos w reżyserce

Post autor: Mefistofelez » czwartek 18 paź 2012, 12:10

Hejże. Mam płyty wiórowe na sufit. Jak się mają one do absorcji niskich częstotliwości?
Chcę je podwiesić jakieś 30-50cm pod sufitem na haczykach, przy ścianach zaklinować miękim materiałem, tak by nie były na sztywno. 30 cm od sufitu chcę ułożyć warstwę wełny mineralnej, następnie 10cm przerwy, i ów płyty. Płyty pokryję wykładziną dywanową. Myślę by zamontować na widocznych na zdjęciach gzymsach haczyki, i zawiesić płyty na tak zwanych trytkach. Mam płyty o wymiarach 160/80 o grubości 1,5cm.
 
Wpadłem też na pomysł zbudowania bass trapów z gąbki, jaka jest używana jako podkład pod rury ciepłownicze. Jest ona bardzo gęsta i ciężka. Tylko na razie szukam gdzie takową można dostać u mnie w mieście.  
 
Co do konstrukcji bass trapów ... jeśli zdecydował bym się na konstrukcję trójkątną, to czy ramę mogę zrobić z płyt wiórowych, i wypełnić ją np tą gąbką, bądź też wewnątrz zrobić jakąś taką kanapkę typu gąbka, płyta w. i np na przód cieniutka zaokrąglona sklejka?  Nigdzie nie mogę znaleść przekroju, bądź też schematu takiego bass trapu. 
 
Co do sufitu: będę miał możliwość powieszenia tych płyt nierównomiernie, np pod jakimś kątem do bocznych ścian - ma to jakiś sens ? Dodatkowo przy ścianach bocznych, na łączeniach z sufitem zawiesił bym absorbery czyt. drewniane ramiki z wełną mineralną w środku pokryte materiałem.  
Tak samo nad głową w miejscu odsłuchu.  

Kombinatorka na maxa, ale na razie niestety nie dysponuję kasą na poważną adaptację, i staram się zrobić coś z materiałów jakie uda mi się zdobyć.  

W piątek prawdopodobnie będę miał możliwość wejścia do budynku w którym kiedyś było studio radia. 
Mam nadzieję znaleść tam wełnę, i kasetony - te tekie dziurkowane.  
   
Dajcie cynk co sądzicie o mym szalonym pomyśle z sufitem.  
Pozdrawiam! 

Potrzebuję dźwięku by oddychać

Awatar użytkownika
Mefistofelez
Posty: 110
Rejestracja: niedziela 21 lut 2010, 00:00

Re: Dudnienie - zbyt długi pogłos w reżyserce

Post autor: Mefistofelez » czwartek 18 paź 2012, 12:46

...
Gąbka pod rury ciepłownicze ma takie same właściwości akustyczne jak gąbka z tapczanu, to już może lepiej łóżko wstawić? :)
...
  
 
Zaciekawiła mnie, bo kiedyś miałem kawałek takiej. i była w miarę gęsta. Gęstsza niż w tapczanie ;) Może fakt - to zły pomysł, ale cały czas zastanawia mnie fakt co użyć do skonstrułowania fest bass trapu, który wyeliminuje dudnienie na nizinie od 37hz w górę ...

Z tapczanem wjadę również, swoją drogą. Z tym że nie chciał bym w nim pokładać wielkich nadzieji na uśpienie tego rezonansu. 

Jest tu jakiś inżynier na forum który zdradzi troszkę wiedzy tajemnej? :)

Potrzebuję dźwięku by oddychać

Awatar użytkownika
Robix
Posty: 634
Rejestracja: środa 14 sty 2009, 00:00

Re: Dudnienie - zbyt długi pogłos w reżyserce

Post autor: Robix » piątek 19 paź 2012, 11:37

Po co wymyslasz jakies pianki cieplownicze i nie wiadomo co jeszcze, zamiast zrobic jak nalezy wedlug sprawdzonych metod. Tyle juz razy pisano tuataj o tym, jak i w internecie jest masa schematow, zdjec krok po kroku. Wystaeczy szukac. Jako material absorbujacy uzyj welny mineralnej o duzej gestosci, np. Isover PT 80, PT 100, lub Multimax 30. Te dwie pierwsze pyla dosc mocno, wiec trzeba dobrze zabezpieczyc przed wydostawaniem sie pylu. Multimax nie pyli i jest duzo lzejszy, a jest bardzo skuteczny w odpowiednio dobranej grubosci panela. Z tym, ze jest duzo drozszy.

Początkujący muzyk.

Awatar użytkownika
Mefistofelez
Posty: 110
Rejestracja: niedziela 21 lut 2010, 00:00

Re: Dudnienie - zbyt długi pogłos w reżyserce

Post autor: Mefistofelez » piątek 19 paź 2012, 12:13

Tak wiem. Zrobienie paneli z wełny mineralnej nie stanowi dla mnie najmniejszego problemu. Naczytałem się już i naoglądałem tutoriali na ten temat.
Problemem jest zrobienie bass trapu, gdyż nigdzie nie mogę znaleść schematu przekrojowego trójkątnej konstrukcji takiego cuda.
Wspólnie wcześniej doszliśmy tutaj do wniosku że wełna nie poradzi sobie z rezonansem na 37hz.
A w pomieszczeniu ta częstotliwość sobie wisi 2,5s.
 Nie stać mnie narazie na gotowe rozwiązania, więc z tąd te kombinacje.

Rozmyślam nad sufitem. Jak pisałem wyżej mam płyty pilśniowe. Chciał bym je wykorzystać na sufit, który wygląda tak: http://s6.ifotos.pl/img/CIMG8848J_xraxqhx.JPG

 

Potrzebuję dźwięku by oddychać

Awatar użytkownika
Robix
Posty: 634
Rejestracja: środa 14 sty 2009, 00:00

Re: Dudnienie - zbyt długi pogłos w reżyserce

Post autor: Robix » piątek 19 paź 2012, 17:27

...
Tak wiem. Zrobienie paneli z wełny mineralnej nie stanowi dla mnie najmniejszego problemu. Naczytałem się już i naoglądałem tutoriali na ten temat.
Problemem jest zrobienie bass trapu, gdyż nigdzie nie mogę znaleść schematu przekrojowego trójkątnej konstrukcji takiego cuda.
Wspólnie wcześniej doszliśmy tutaj do wniosku że wełna nie poradzi sobie z rezonansem na 37hz.
A w pomieszczeniu ta częstotliwość sobie wisi 2,5s.
 Nie stać mnie narazie na gotowe rozwiązania, więc z tąd te kombinacje.

Rozmyślam nad sufitem. Jak pisałem wyżej mam płyty pilśniowe. Chciał bym je wykorzystać na sufit, który wygląda tak: http://s6.ifotos.pl/img/CIMG8848J_xraxqhx.JPG

 ...
 


Gdzie wspólnie doszliśmy, że wełna sobie nie poradzi?

Początkujący muzyk.

Awatar użytkownika
Mefistofelez
Posty: 110
Rejestracja: niedziela 21 lut 2010, 00:00

Re: Dudnienie - zbyt długi pogłos w reżyserce

Post autor: Mefistofelez » piątek 19 paź 2012, 19:15

 


Gdzie wspólnie doszliśmy, że wełna sobie nie poradzi?
...
 

Sory ... W sumie nie padło takie stwierdzenie. 
Jedynie Zbyniu pisał że: "10cm grubości nie zadziała na bas ani odrobinkę"

Podsumowywując...

Czyli jest możliwość zminimalizowania dudnienia na 37hz za pomocą wełny mineralnej?
Z tym że:
- o odpowiedniej gęstości
- odpowiednio zamocowanej
- w odpowiednich miejscach 
tak?

Staram się uporządkować wiedzę, tak więc prosił bym o potwierdzenie, bądź zaprzeczenie wyżej zapisanej teorii.

Zastanawiam się jak działa taki bass trap, jak opisany w tym artykule:
http://www.eis.com.pl/virtual/modules.php?name=Sections&sop=viewarticle&artid=451

Jest napisane że to konstrukcja bass trapu na zakres głębokiego basu.
Mógł bym użyć takiego w miejscach pierwszych odbić ? Czy raczej w narożnikach-jako wolnostojące konstrukcje? 


 



Potrzebuję dźwięku by oddychać

Awatar użytkownika
Mefistofelez
Posty: 110
Rejestracja: niedziela 21 lut 2010, 00:00

Re: Dudnienie - zbyt długi pogłos w reżyserce

Post autor: Mefistofelez » piątek 19 paź 2012, 20:51

Potrzebuję dźwięku by oddychać

Awatar użytkownika
Tadeo
Posty: 1609
Rejestracja: piątek 31 sty 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Dudnienie - zbyt długi pogłos w reżyserce

Post autor: Tadeo » sobota 20 paź 2012, 03:44



co w nim takiego swietnego?


wez lepiej zainwestuj w tego everesta altona bo dzwony które gdzies słyszysz mogą nawet z koscioła niedobiegać


pozdr


Awatar użytkownika
Mefistofelez
Posty: 110
Rejestracja: niedziela 21 lut 2010, 00:00

Re: Dudnienie - zbyt długi pogłos w reżyserce

Post autor: Mefistofelez » sobota 20 paź 2012, 10:30

...



co w nim takiego swietnego?

wez lepiej zainwestuj w tego everesta altona bo dzwony które gdzies słyszysz mogą nawet z koscioła niedobiegać

pozdr
...
 

Wiesz, można na nim usłyszeć to co można przeczytać na forach, czy też w książce altona. Czytam własnie wersję w pdf. Nie słyszałem nigdy efeku działania dyfuzora. A na filmie, to słychać ;)

Potrzebuję dźwięku by oddychać

ODPOWIEDZ