Adaptacja - materiał obiciowy

Jeśli masz pomysł jak usprawnić sprzęt lub pracę i chcesz się nim podzielić, pisz tutaj śmiało.
dasefx
Posty: 56
Rejestracja: środa 07 gru 2011, 00:00

Re: Adaptacja - materiał obiciowy

Post autor: dasefx » czwartek 07 mar 2013, 10:56

...A tak z ciekawości skoro wełna dosunięta do ściany w narożniku jest nie efektywna , to po co wielu ludzi buduje superchunk`i?
********************
Nie wiem, czy wszyscy budowniczowie superchunków wiedzą, że podobny efekt daje ścięcie narożnika poprzeczną płytą grubości 10cm w odległości 0,5m od narożnika, ale być może mało ich to obchodzi. Cóż, to rozwiązanie jest bardzo popularne w Stanach, gdzie używana do tego celu wełna OC703 jest śmiesznie tania, zwłaszcza w kontekście kosztów budowy całego studia. Ale pamiętajmy, że tam tania jest również powierzchnia, ludzie mieszkają i pracują w znacznie większych wnętrzach. Czy pamiętasz, jak napisałem wcześniej, że istotnym problemem jest miejsce zajmowane przez absorbery? Te skuteczne absorbery niestety muszą być duże, więc zajmują sporo przestrzeni. Superchunkiem można wypełnić cały narożnik i zamknąć go, przynajmniej mniej kłopotów ze sprzątaniem. W porządnych studio za każdą ścianą jest pół metra wełny mineralnej i mało kto się tam bawi w jakieś optymalizacje.


--------------------


W USA stać ich krótko mówiąc na wiele.

Zanim umieszczam post z pytaniem , duzo szukam. I Właśnie dlatego że mniedzy innymi , gdzieś na tym forum natrafiłem wypowiedź ( bardzo możliwe że Twoją), że płaskie i błyszczące materiały sie nie nadają ( taki z grubsza był sens tej wypowiedzi) i wielu innych miejscach w internecie jak bardzo ważna jest przepuszczalność powietrza a owa wiskoza     ( jak sie okazało 100 % acetat) jest i błyszcząca i gładka i nie przepuszcza powietrza wcale ( zrobiłem nawet test z wiatrakiem) , czy mięka nie mi oceniać. Stad tez moje wątpliwości, które myśle że są odpowiednio uzasdnione.
***********************
Moja wiedza też ewoluuje, ale chyba nigdy nie pisałem, że przepuszczalność materiału dla powietrza ma znaczenie. Fala akustyczna to nie jest wiatr poruszający się ciągle w jednym kierunku tylko szybkozmienna pulsacja ciśnienia. Materiał, który nie stawia jej oporu musi być po prostu odpowiednio wiotki, ale to może być nawet folia polietylenowa używana do popularnych siatek na zakupy. Najlepszy test to założyć warstwę materiału na głośnik i posłuchać jak zmieni się barwa dźwięku. Po tym będzie można obiektywnie ocenić, ile on tłumi.
------------------------


Material który mam jest wiotki i cienki ( prześwituje aczkolwiek ram nie widac jak zakładam na panel).  Opór będzie stawiał bo będzie naciągnięty na dość sztuwno. Z tylu będe musiał troche wiecej zużyć i porobić zakładki, gdyż istnieje prawdopodobieństwo że sie będzie pruł (mam nadzieje zę materiału wystarczy). Eksperyment z obłożeniem głośnika już robiłem, pisałem o tym wyżej. Zauważyłem najbardziej zmiany w pasmie 10 khz, ale dziś się jeszcze pobawie z różnymi śladami i zobacze mniej wiecej jak się to kształtuje. Jeśli będzie w miare , to obije jeśli nie to wymienie na płutno bawełniane ( mam nadzieje że nie będe klął).

Jeszcze pytanie mam odnośnie zastosowania kartonu  grubości około 4mm na tył każdej pułapki basowej

***********************
Jeśli przez "tył" rozumiesz powierzchnię przylegającą do ściany, to w najmniejszym stopniu nie zmieni własności akustycznych. Jeśli za kartonem ma być pustka powietrzna to moim zdaniem znacząco zmniejszysz efektywność absorpcji dla średnich częstotliwości.

Ważna sprawa: w małych pomieszczeniach absolutnie dominującym problemem jest bas. Ostrożnie szacując, ilość wysiłku i środków, które należy włożyć w kontrolę basu w porównaniu do innych częstotliwości to jakieś 20:1. Dlatego budowanie choćby części absorberów jako niepochłaniających basu, a tylko średnie częstotliwości (a więc np. paneli o małej grubości) to bardzo zły pomysł i marnowanie materiału.... 


--------------------


Ok kartonu nie będzie to była taka hipoteza.  Jeśli chodzi o reszte paneli, wychodzi na to że zmarnowałem materiału troche , ewnetualnie rozważałem dopkupienie jeszcze rocwool rockton i dobudowanie  60 cm paneli żeby całe rogi pokryć. w tej chwili od sufitu mam 70 cm nie pokryte, wiem że lepiej by było te panele podwiesić, ale póki co po przeprowadzonych eksperymentach mogę stwierdzić że chyba wielkich zmian by nie było, już lepeij zabudować całkowicie. To będe jeszcze rozważał.



Pozdrawiam :)


djpex
Posty: 1
Rejestracja: niedziela 24 mar 2013, 00:00
Kontakt:

Re: Adaptacja - materiał obiciowy

Post autor: djpex » niedziela 24 mar 2013, 19:35

A ja gdy chciałem wyciszyć pokój w którym nagrywałem wykorzystałem koce które powiesiłem na ścianie i które w 100% spełniły swoje zadanie.

____________________________
Niezawodny sprzęt wędkarski klik.

Awatar użytkownika
matiz
Posty: 3424
Rejestracja: poniedziałek 29 wrz 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Adaptacja - materiał obiciowy

Post autor: matiz » niedziela 24 mar 2013, 19:47

...A ja gdy chciałem wyciszyć pokój w którym nagrywałem wykorzystałem koce które powiesiłem na ścianie i które w 100% spełniły swoje zadanie.

____________________________
Niezawodny sprzęt wędkarski klik. ...
 


Czyli było ciepło i przytulnie?


Właściwości takich materiałów jak koc czy dywan są w niskim paśmie GORSZE niż nieotynkowanej ściany ceglanej...


http://nagrywamy.files.wordpress.com/2013/01/wpolcz-pochl-dzw.jpg


[addsig]

dasefx
Posty: 56
Rejestracja: środa 07 gru 2011, 00:00

Re: Adaptacja - materiał obiciowy

Post autor: dasefx » środa 17 kwie 2013, 20:21

Heloł again :) MB dzięki za rady, obiłem droższym materiałem te cienkie panele (sprawdza się). Wychodzi na to jakbym LEKKO przytłumił jednak pomieszczenie i pomyślałem o obiciu grubszym i sztywniejszym materiałem pułapek basowych i rozebranie sufitowych i zamiast 10 cm zrobić 5 cm. Pułapki basowe chce obić tym materiałem co mi się podoba jednakże odbija góre ( ten problem już omawialiśmy i się nie przejmuje) dzięki czemu będzie żywsze pomieszczenie, problem jednak tez może być ze środkiem ) i to chyba wyraźny) i tu już się martwię. Więc pytanie moje jest następujące : jaka jest inna dobra alternatywa ? nałożyć cienki papier na basstrapy pod warstwę obicową? czy zastosować cienkie ćwierć wałki drewniane? A może zrobić membrany z hdf`u od frontu? (z tym ze srodek też zostanie odbity). Jeśli np.: ćwierćwałki drewniane to czy na wszystkie pułapki to zrobić czy wystarczy na tylne ? i czy na całą powierzchnię to stosować ? Dodatkowo zamierzam dokupić paczkę wełnyn rockton i dorobić drobne panele żeby prawie całe rogi mieć zasłonięte. Mógłbym oczywiście rozebrać kilka paneli z pt 80 i dobudować ale stwierdziłem że to już w ogóle odpada, a o ile się nie mylę zastosowanie 3 x 5 cm wełny rockton da mi mniej więcej to co da mi 2 x pt 80.
Kolejne pytanie to czy pseudo dyfuzor na tylnej ścianie z dwóch szafek wypełnionych kasetami, płytami itd. w odległości około 2,5 max 3 metry od stanowiska to dobry pomysł czy lepiej zastosować grube pułapki a szefek się pozbyć ? pytam bo opinie są różne, a z tego co wiem w małych pomieszczeniach dyfuzory raczej średnio się stosuje. Ewentualnie budowa nie profesjonalnego dyfuzora z resztek drewna ma sens ?
Z góry dzięki za odpowiedź
Pozdrawiam

Koper233
Posty: 12
Rejestracja: poniedziałek 25 mar 2013, 00:00

Re: Adaptacja - materiał obiciowy

Post autor: Koper233 » wtorek 20 maja 2014, 15:55

...Heloł again :) MB dzięki za rady, obiłem droższym materiałem te cienkie panele (sprawdza się). Wychodzi na to jakbym LEKKO przytłumił jednak pomieszczenie i pomyślałem o obiciu grubszym i sztywniejszym materiałem pułapek basowych i rozebranie sufitowych i zamiast 10 cm zrobić 5 cm. Pułapki basowe chce obić tym materiałem co mi się podoba jednakże odbija góre ( ten problem już omawialiśmy i się nie przejmuje) dzięki czemu będzie żywsze pomieszczenie, problem jednak tez może być ze środkiem ) i to chyba wyraźny) i tu już się martwię. Więc pytanie moje jest następujące : jaka jest inna dobra alternatywa ? nałożyć cienki papier na basstrapy pod warstwę obicową? czy zastosować cienkie ćwierć wałki drewniane? A może zrobić membrany z hdf`u od frontu? (z tym ze srodek też zostanie odbity). Jeśli np.: ćwierćwałki drewniane to czy na wszystkie pułapki to zrobić czy wystarczy na tylne ? i czy na całą powierzchnię to stosować ? Dodatkowo zamierzam dokupić paczkę wełnyn rockton i dorobić drobne panele żeby prawie całe rogi mieć zasłonięte. Mógłbym oczywiście rozebrać kilka paneli z pt 80 i dobudować ale stwierdziłem że to już w ogóle odpada, a o ile się nie mylę zastosowanie 3 x 5 cm wełny rockton da mi mniej więcej to co da mi 2 x pt 80.
Kolejne pytanie to czy pseudo dyfuzor na tylnej ścianie z dwóch szafek wypełnionych kasetami, płytami itd. w odległości około 2,5 max 3 metry od stanowiska to dobry pomysł czy lepiej zastosować grube pułapki a szefek się pozbyć ? pytam bo opinie są różne, a z tego co wiem w małych pomieszczeniach dyfuzory raczej średnio się stosuje. Ewentualnie budowa nie profesjonalnego dyfuzora z resztek drewna ma sens ?
Z góry dzięki za odpowiedź
Pozdrawiam...
 




Ostatnio kupiłem 3 takie "panele binarne" do salonu, bo zależało mi na zmniejszeniu pogłosu i poprawieniu wyrazistości mowy. Zamontowałem je na ścianie przeciwległej do tej przy której mam ustawione kolumny głośnikowe. Efekt dość porażający jak na tej wielkości panele. Tylko 3 sztuki, a mój salon nie jest mały bo ma 32 m2. Natknąłem się na producenta tych paneli w sieci gdy szukałem informacji co tam w środku tych binarnych jest. Okazuje się że można zrobić adaptację akustyczną bez ingerowania w wygląd pomieszczenia i bez zmieniania jego funkcjonalności. Polecam bo to bardzo ciekawa technologia jest ;) 

Muzyk z zamiłowania

ODPOWIEDZ