Płyta Isover PT-80

Jeśli masz pomysł jak usprawnić sprzęt lub pracę i chcesz się nim podzielić, pisz tutaj śmiało.
RMdas
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek 25 mar 2013, 00:00

Płyta Isover PT-80

Post autor: RMdas » poniedziałek 25 mar 2013, 15:32

Witam wszystkich, jestem nowym użytkownikiem forum i chciałbym zapytać czy podwieszone pod sufitem panele z płyty PT-80 można obłożyć szpachlą? Wiem, że pytanie "głupie" ale bardzo chciałbym wiedzieć jak wtedy będzie się to zachowywało? Umiejscowione będą w miejscu odbić.


Awatar użytkownika
MB
Posty: 3318
Rejestracja: wtorek 09 kwie 2002, 00:00

Re: Płyta Isover PT-80

Post autor: MB » poniedziałek 25 mar 2013, 17:12

Nie wiem, co masz na myśli pisząc o szpachli, ale jeśli chodzi o warstwę gładzi szpachlowej, to jest ona na tyle mało elastyczna, że prawdopodobnie bardzo mocno ograniczysz absorpcję prawie dla wszystkich częstotliwości z wyjątkiem basu. Czy to dobrze? Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać, ale na ogół nie, bo jednak chcemy mieć pochłanianie w zakresie średnich częstotliwości.

RMdas
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek 25 mar 2013, 00:00

Re: Płyta Isover PT-80

Post autor: RMdas » poniedziałek 25 mar 2013, 17:38

Dokładnie miałem to na myśli, cienka warstwa gładzi. Efekt jaki chcem uzyskać to tak po krótce - pomieszczenie w piwnicy doprowadzić do użytkowalności przy oglądaniu filmów czy tez sluchaniu muzyki ponieważ w tej chwili to jest jedno wielkie echo:) A chodzi mi w sczegolności o sufit bo chciałbym puścic na suficie pas szer. 50 cm przy połączeniu ze ścianą oświetlenie ledowe, a nie chciałem robić zabudowy z rigipsu i myślałem żeby wykorzystać do tego właśnie tą wełne. Co do paneli w miejscu pierwszych odbić to jak pisałem wcześniej także to dac, tyle ze podwiesic ale widze ze będę jednak musiał użyć materiału i dac w ramkę.


Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie podwieszenia czy tez dania paneli przy suficie, zostawić przerwę czy można na styk? Grubość wełny jaka na mnie czeka do obróbki to 10cm. Z góry dzięki za pomoc.


Awatar użytkownika
MB
Posty: 3318
Rejestracja: wtorek 09 kwie 2002, 00:00

Re: Płyta Isover PT-80

Post autor: MB » wtorek 26 mar 2013, 14:21

A co mówią wyniki pomiarów? Na jakich częstotliwościach masz najbardziej dokuczliwe rezonanse?

RMdas
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek 25 mar 2013, 00:00

Re: Płyta Isover PT-80

Post autor: RMdas » czwartek 28 mar 2013, 07:31

...A co mówią wyniki pomiarów? Na jakich częstotliwościach masz najbardziej dokuczliwe rezonanse?... 


Witam, przepraszam że dopiero ale remont pomieszczenia już zaczęty, nie mogłem czekać, Święta za pasem;). Przyznam sie szczerze że pomiarów nie robiłem bo ani się na tym nie znam ani nie mam takiej możliwości. Wszystkie moje jakieś pomysły opieraja się na śledzeniu kilku forów internetowych i będzie to na zasadzie zrób to sam. Napewno nie oczekuję pomieszczenia bardzo poprawnego akustycznie bo tego sam zapewne nie zdziałam (pomiary,pomary,pomiary) :) Bardziej oczekuję pomieszczenia w którym można cokolwiek usłyszeć (pomieszczenie ma ok. 50 m2, otynkowane i terakota na posadzce) bo jak narazie trzeba było sie przekrzykiwać, a takze żeby dzwięk był odrobinę lepszy nizeli powiedzmy w moim salonie domowym, za który będę chciał się zabrać w drugiej kolejności:) Czyli jak widać jest to działanie metodą prób i błedów, czy to dobre podejście? Sam nie wiem ale dlatego zacząłem od piwnicy:)


Pozdrawiam


Awatar użytkownika
acoto
Posty: 409
Rejestracja: środa 22 gru 2004, 00:00

Re: Płyta Isover PT-80

Post autor: acoto » czwartek 28 mar 2013, 08:45

jeśli dobrze zrozumiałem to przy 50m2 ,chcesz dać 50cm pas wełny na sufit? .. no i jeszcze ta terakota .

to nic nie da.

Nawet bez pomiarów, spokojnie można dać wełnę na całym suficie a później martwić się o ściany.

Awatar użytkownika
Tadeo
Posty: 1609
Rejestracja: piątek 31 sty 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Płyta Isover PT-80

Post autor: Tadeo » czwartek 28 mar 2013, 14:21



mozna sie jeszcze zastanowic, jezeli kwestia wentylacji otwarta to po rogach poprowadzic korytarze wentylacyjne (w moim przypadku korytarzyk taki to wys 100 na szer 60) pod nim oswietlenie ledowe a sama konstrukcja takiego tunelu to bardzo dobra pułapka na srednie i nizsze czestotliwosci






RMdas
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek 25 mar 2013, 00:00

Re: Płyta Isover PT-80

Post autor: RMdas » czwartek 28 mar 2013, 16:06

Może wkleję rzut tego co do tej pory "wymysliłem" i będzie trochę łatwiej, bo faktycznie wogóle nie sprecyzowałem co mam i co chcę że tak powiem osiagnąć.


http://i48.tinypic.com/2bbp94.jpg


Nie wiem co z sufitem i scianą że tak powiem tylną, rozmieszczenie paneli uzyskałem z kalkulatora na acoustic.ua i jak widać wchodzi mi to w okno piwniczne, też cholera wie czy całość zamknąć czy rozdzielić poza okno? 


ODPOWIEDZ