Adaptacja akustyczna - pułapki basowe

Jeśli masz pomysł jak usprawnić sprzęt lub pracę i chcesz się nim podzielić, pisz tutaj śmiało.
Koper233
Posty: 12
Rejestracja: poniedziałek 25 mar 2013, 00:00

Re: Adaptacja akustyczna - pułapki basowe

Post autor: Koper233 » poniedziałek 29 kwie 2013, 15:33

Jesli masz dużą piłę z mozliwoscią ustawienia kąta i szerokosci cięcia, dobrze wentylowane pomieszczenie, narzędzia, mozliwosc przeprowadzenia pomiarów wykonanego prototypu (odpowiedni sprzet, opgoramowanie i wiedza) oraz dostęp do materiałów to jestes w stanie zrobic je tak samo skuteecznie, oczywiscie jesli Cię stac bo ilosc zmarnowanych materiałów oraz ceny z marketów znacznie wyzsze niz ceny hurtowe, uslugi stolarskie i narzędzia kosztują swoje, nie licząc dni lub tygodni które nad tym spędzisz.

Chyba ze chcesz zrobic cos co bedzie wygladalo podobnie i uwierzysz ze jest lepiej :) Pulapki basowe to ciezki temat.
Muzyk z zamiłowania

Awatar użytkownika
orscik
Posty: 13
Rejestracja: środa 14 gru 2011, 00:00

Re: Adaptacja akustyczna - pułapki basowe

Post autor: orscik » poniedziałek 29 kwie 2013, 15:40

Kurde.... Teraz mnie trochę zdemotywowałeś :((( Sam nie wiem co mam teraz robić
Nie mam przyrządów pomiarowych ;/ 


Awatar użytkownika
orscik
Posty: 13
Rejestracja: środa 14 gru 2011, 00:00

Re: Adaptacja akustyczna - pułapki basowe

Post autor: orscik » poniedziałek 29 kwie 2013, 16:54

A czy jest ktoś na forum kto ''posiada wiedzę'' która  stała by się pomocna w celu  zaadoptowania mojego pokoju?


Ma ktoś może takie przyrządy pomiarowe ? Czy jest taka osoba która mieszka w woj. Warmińsko Mazurskim  okolice Elbląga - Gdańska ?

Ja jestem z Braniewa. 


Awatar użytkownika
MB
Posty: 3318
Rejestracja: wtorek 09 kwie 2002, 00:00

Re: Adaptacja akustyczna - pułapki basowe

Post autor: MB » poniedziałek 29 kwie 2013, 17:05

Rejestrując się na forum potwierdziłeś, że zapoznałeś się z regulaminem, a tam jak wół jest napisane, że masz sprawdzać wyszukiwarką forumową, czy nie zadajesz oklepanego pytania, na które już było wiele odpowiedzi. Więc dlaczego łamiesz regulamin?

Awatar użytkownika
orscik
Posty: 13
Rejestracja: środa 14 gru 2011, 00:00

Re: Adaptacja akustyczna - pułapki basowe

Post autor: orscik » poniedziałek 29 kwie 2013, 17:10

A czy możecie mi powiedzieć czemu Oni  Link do stronki
http://www.akupro.pl/zestawy-paneli-akustycznych.php
te pułapki w rogach nazywają pułapkami basowymi skoro kilka postów wyżej  ktoś mi napisał ,że to nie są pułapki basowe ?


To jak to w końcu jest bo już zaczynam się gubić...


Awatar użytkownika
orscik
Posty: 13
Rejestracja: środa 14 gru 2011, 00:00

Re: Adaptacja akustyczna - pułapki basowe

Post autor: orscik » poniedziałek 29 kwie 2013, 17:11

Na jakim Ty świecie chlopie żyjesz?? kto czyta regulaminy...


Awatar użytkownika
orscik
Posty: 13
Rejestracja: środa 14 gru 2011, 00:00

Re: Adaptacja akustyczna - pułapki basowe

Post autor: orscik » poniedziałek 29 kwie 2013, 17:29

mógłbys poprostu MB pomóc a nie od razu wyrzygiwać błędy...


Awatar użytkownika
majall
Posty: 231
Rejestracja: środa 31 sty 2007, 00:00

Re: Adaptacja akustyczna - pułapki basowe

Post autor: majall » czwartek 02 maja 2013, 14:42

mogę Ci dać radę. Sam nie wpadnij w pułapkę. naprawdę ciężko się wydostać

Macbook pro 17" 2.4 , mac pro 2.8 Quad-Core , RME fireface 800 , Emu 5000 ultra . telecaster hot rod , AKG 270 studio , Logic 8 , Melodyne plug in , Reaper .

Awatar użytkownika
QMK
Posty: 50
Rejestracja: środa 20 lut 2008, 00:00

Re: Adaptacja akustyczna - pułapki basowe

Post autor: QMK » środa 08 maja 2013, 09:18

orscik:


Robiłem taką adaptację 2 lata temu, wymiary pokoju mamy bardzo podobne. Bas dudnił, sporo metalicznego echa. Teraz jest o niebo lepiej ale na pewno nie idealnie jak w pradziwym studiu, wykończonym za klikanascie tysiecy.


Zobacz link: http://qmk.site40.net - są fotki jak wykonywałem pulapki basowe które montowałem na łaczeniu ściany z sufitem (niestety  miałem tylko jeden "corner" wolny)


Poniżej przedstawiam koszta użytych materiałów oraz wielkości poszczególnych pułapek:
Mijesca pułapek:
Ściana na której są monitory: 3 pułapki o rozmiarach 100x50x20 (15cm wełny i 5cm pustki) // 2 pułapki na łaczeniu sciany z sufitem o łaczenj dlugosci 2000×50 (15cm wełny i jakies 7cm pustki)
sciana boczna lewa: 1 pułapka 100x100x15 (10cm welny i 5cm pustki)
sciana boczna prawa: 2 pułapki 100x100x15 (10cm welny i 5cm pustki) // 2 pułapki na łaczeniu sciany z sufitem o łaczenj dlugosci 2000×50 (15cm wełny i jakies 7cm pustki)
sciana tylna: 2 pułapki na łaczeniu sciany z sufitem o łaczenj dlugosci 2000×50 (15cm wełny i jakies 7cm pustki)


Koszta:
Planowałem wydac 500zł wyszło o jakies 400zł więcej.
Wełna ISOVER PT-80: 10cm grubosci (8m2) oraz 5cm grubosci (8m2) – około 550zł
Wikol 3 duze tubki – 50zł
Akcesoria typu: łączniki kątowe, srubki itp 80zł
MDF: 200zł – koszt byłby mniejszy gdyby nie moje pomyłki w wyliczeniach ;/
Materiał obiciowy: bawełna około 250zł


Może te dokłądne informacje zacheca Cie do działania bo WARTO !


silver_sound
Posty: 431
Rejestracja: środa 27 kwie 2005, 00:00

Re: Adaptacja akustyczna - pułapki basowe

Post autor: silver_sound » środa 08 maja 2013, 11:24

.........
Może te dokłądne informacje zacheca Cie do działania bo WARTO !...

Witam
Zakres basowy w spektrum częstotliwości słyszalnych został przyjęty do ok 250 Hz. I do takowego max stosuje sie pułapki. Powyżej zas stosuje sie tłumienie. To co kolega pokazał to klasyczne tłumienie, co zreszta widac na wykresie, bo zakłądam, że pierwszy pomiar jest przed zastosowaniem tych materiałow, a drugo po... Jak widac do 250Hz efekt tego działania jest znikomy.
Pnowie oba rodzaje działąń, czyli wytłumienie, i pułapki basowe maja słuzyc do eliminacji niechcianych wad pomieszczenia, ale sa to dwa całkowicie odmienne sposoby ich realizacji. Tłumienie to wytracanie energii w materiale o odpowiednich parametrach, a pułapka basowa działa na zasadzie układu rezonansowego. W tym co kolega przedstawił, nie zauważyłem ani jednego "czegoś", co mozna by było zaliczyc do takiego rozwiązania. Moim zdaniem kolega tylko wytłumił to pomieszczenie, nic poza tym.
oczywistym tez jest, że firmy projektując elementy tłumienia, robia to tak, aby połaczyc w miare mozliwości obie techniki, to znaczy, aby jedno urządzenie (mata / pułapka/ itd) działąły w jak najszerszym zakresie częstotliwości, bo zmniejsza to koszty, i zabiera mniej objetości w pomieszczeniu.
jk
Lubię solidność, zarówno w życiu, jak też w konstrukcji sprzętu elektroakustycznego. Nie cierpię TANDETY.

ODPOWIEDZ