Adaptacja akustyczna

Jeśli masz pomysł jak usprawnić sprzęt lub pracę i chcesz się nim podzielić, pisz tutaj śmiało.
viverno
Posty: 3
Rejestracja: niedziela 17 lis 2013, 00:00

Adaptacja akustyczna

Post autor: viverno » niedziela 17 lis 2013, 16:16

Cześć! Piszę do was niby z oklepanym tematem ale mam problem.


Planujemy z zespołem adaptacje akustyczną pomieszczenia w którym gramy - pokój 4x5m. Sciany są pokryte jakąś blachą, także domyślacie się jak się tam gra ;) Postanowiliśmy jakoś z tym zawalczyć i wymyśliliśmy, że zbudujemy stelaż drewniany albo z profili stalowych i powkładamy tam wełnę akustyczną i obijemy jakiś dźwiękoprzepuszczalnym materiałem. Czy ten pomysł jest dobry? Wczoraj szukając trafiłem na to http://allegro.pl/fala-wygluszajaca-pianka-mata-gabka-50x30x-3-cm-i3706979359.html


Czy to będzie lepsze rozwiązanie niż wymyślone przez nas? Przy zakupie tych mat, kleilibyśmy je bezpośrednio na blachy. I jeszcze jedno pytanie. Jaki materiał dźwiękoprzepuszczlany polecilibyście. Jak najtaniej oczywiście ;)


Awatar użytkownika
Tadeo
Posty: 1609
Rejestracja: piątek 31 sty 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Adaptacja akustyczna

Post autor: Tadeo » niedziela 17 lis 2013, 18:01

to z allegro odpada, tylko ciezka wełna prasowana, ogólniedostepne płyty to ciezar 48kg/m3 gr 10cm w drewnianym stelazu, na to rozrobić wikol z wodą i spryskać żeby niepyliło, nie popsuje wcale akustyki, jak was stac to wezcie wełne 100kg/m3 bedzie tylko lepiej w basach, zacznijcie od scian, na ziemi wykładzina

chyba ze to salka prób wokalnych, wtedy spokojnie wystarczy wełna 5cm 48kg/m3

MichalS
Posty: 19
Rejestracja: wtorek 05 lis 2013, 00:00

Re: Adaptacja akustyczna

Post autor: MichalS » niedziela 17 lis 2013, 19:50

...to z allegro odpada, tylko ciezka wełna prasowana, ogólniedostepne płyty to ciezar 48kg/m3 gr 10cm w drewnianym stelazu, na to rozrobić wikol z wodą i spryskać żeby niepyliło, nie popsuje wcale akustyki, jak was stac to wezcie wełne 100kg/m3 bedzie tylko lepiej w basach, zacznijcie od scian, na ziemi wykładzina

chyba ze to salka prób wokalnych, wtedy spokojnie wystarczy wełna 5cm 48kg/m3...

^+1. Najczęściej polecane wśród dostępych w polsce płyt: Isover PT80, albo Isover Multimax30, droższa ale szklana a nie mineralna. Szykuję się do testu porównawczego obu typów, ale to już pewnie w nowym roku. Zanim obijecie wszystko materiałem, pograjcie w środku, bo może się okazać, że jest deczko przygłucho i niektóre płyty lepiej będzie przykryć np. skleką.
A wiesz po co mi takie grube przewody głośnikowe?
Żeby elektrony basowe mogly się przecisnąć.

viverno
Posty: 3
Rejestracja: niedziela 17 lis 2013, 00:00

Re: Adaptacja akustyczna

Post autor: viverno » niedziela 17 lis 2013, 23:28

A czy będzie różnica między 5cm a 10cm warstwą wełny? I czy roztwór wikolu nie wytworzy skorupy?


Awatar użytkownika
Tadeo
Posty: 1609
Rejestracja: piątek 31 sty 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Adaptacja akustyczna

Post autor: Tadeo » poniedziałek 18 lis 2013, 09:32

z wikolem to nie przesadzaj, sprtskaj tyle zeby zawiążać wierzchnią warstwe. welna im grubsza tym lepiej pochlania basy


MichalS
Posty: 19
Rejestracja: wtorek 05 lis 2013, 00:00

Re: Adaptacja akustyczna

Post autor: MichalS » poniedziałek 18 lis 2013, 09:35

...A czy będzie różnica między 5cm a 10cm warstwą wełny? I czy roztwór wikolu nie wytworzy skorupy?...

Jeżeli 5cm wełny zainstalujecie nie bezpośrdnio na ścianie tylko w odległości 5cm to różnica nie będzie kolosalna. Oczywiście najlepiej byłoby zainstalować 10cm wełny w odległości 6 czy 10 cm od ściany, ale rozumiem, że wtedy możecie się już nie zmieścić w środku. W każdym razie nawet 5cm wełny położone bezpośrednio na ścianę da lepszy efekt niż gąbka. Co do wikolu, przy płytach dobrej jakości nie jest to konieczne, bo płyty są zabezpieczane przed pyleniem, więc dopóki ich nie tniecie to pylić nie powinny, ale tak na wszelki wypadek może warto. Ja osobiście kupiłbym w castoramie, czy innym leroju klej powierzchniowy w sprayu ( w castoramie widziałem chyba tańszy), śmierdzi bardziej niż wikol ale aplikacja wygodniesza, róbicie po kawałku, wietrzcie w trakcie i BROŃ BOŻE NIE PALCIE.
A wiesz po co mi takie grube przewody głośnikowe?
Żeby elektrony basowe mogly się przecisnąć.

viverno
Posty: 3
Rejestracja: niedziela 17 lis 2013, 00:00

Re: Adaptacja akustyczna

Post autor: viverno » poniedziałek 18 lis 2013, 09:47

Ciąć będzie trzeba, bp dość niewymiarowy ten pokój. Mamy właśnie zamiar zrobić stelaż w jakiejś odległości od ściany, więc będzie wszystko pasować ;) Dzięki chłopaki! Bardzo mi pomogliście ;)


ODPOWIEDZ