Adaptacja akustyczna pomieszczenia (konkretny pokój)

Jeśli masz pomysł jak usprawnić sprzęt lub pracę i chcesz się nim podzielić, pisz tutaj śmiało.
Awatar użytkownika
PieTras!
Posty: 375
Rejestracja: piątek 07 cze 2013, 00:00

Adaptacja akustyczna pomieszczenia (konkretny pokój)

Post autor: PieTras! » sobota 25 sty 2014, 22:08

Chciałbym wygłuszyć pokój (kamienica) o wymiarach około 3x5,5x3,5(wysokość). Obecnie robię w pokoju obok, który ma niemal identyczne wymiary i panuje w nim taka sytuacja 'akustyczna' (podsyłam rysunek):


https://drive.google.com/file/d/0By8tsqF3ePRtNE45d1ZWRXJ1T28/edit?usp=sharing

Drugi pokój będę robił od zera. Zależy mi na a)zlikwidowaniu flattera b)zmniejszeniu pogłosu c)estetycznym wyglądzie. Kluczowa będzie akustyka w połowie pokoju, w której będzie też stanowisko z komputerem i sprzętem.


Cel - domowe studio; stylistyka bardzo szeroka, od akustycznych nagrań teatralnych (ale bez perkusji) po stricte elektronikę klobową. Ukierunkowanie na elektronikę+nagrywanie wokalu (do półkolistej 'kabinki' wokalowej).


Czyli przede wszystkim potrzebne mi są dobre warunki odsłuchowe i znośne nagraniowe. Obecnie pracuję w niemal identycznym pomieszczeniu (rysunek w linku powyżej) i wiem, że niewielka adaptacja da wynik wystarczający dla mnie. Za to zależy mi, by sprawa wyglądała estetycznie. Również mogę wykorzystać część mebli (mają dosyć nieregularne kształty).

Jednocześnie chciałbym coś taniego. Wiem, że jakość idzie w parze z ceną, ale ponieważ to nie będzie studio nagraniowe (i nie potrzebuję świetnego wygłuszenia), to jestem w stanie pójść na kompromis. Zazwyczaj potrzebuję tylko odsłuchu do tworzenia/mixów, od czasu do czasu muszę nagrać wokal (z użyciem "półkolistej kabinki wokalowej", która mi wystarcza w znośnej akustyce pomieszczenia). Ale chcę zostawić sobie również możliwość rejestracji instrumentów bez kabinki (i tutaj jestem gotowy na największy kompromis).

Co możecie polecić? Coś ładnego i taniego, rozsądnego w kontekście moich potrzeb. Tylko nie wytłaczanki xD

Klawisze, kompozycja, produkcja... :)

smirnoff
Posty: 239
Rejestracja: poniedziałek 19 sie 2013, 00:00

Re: Adaptacja akustyczna pomieszczenia (konkretny pokój)

Post autor: smirnoff » sobota 25 sty 2014, 23:42

http://allegro.pl/panele-absorbery-akustyczne-welna-mineralna-pt80-i3853399121.html


Awatar użytkownika
PieTras!
Posty: 375
Rejestracja: piątek 07 cze 2013, 00:00

Re: Adaptacja akustyczna pomieszczenia (konkretny pokój)

Post autor: PieTras! » niedziela 26 sty 2014, 00:50

...http://allegro.pl/panele-absorbery-akustyczne-welna-mineralna-pt80-i3853399121.html...

O właśnie, dziękuję. Ktoś jeszcze ma coś podobnego?
Klawisze, kompozycja, produkcja... :)

Awatar użytkownika
PieTras!
Posty: 375
Rejestracja: piątek 07 cze 2013, 00:00

Re: Adaptacja akustyczna pomieszczenia (konkretny pokój)

Post autor: PieTras! » niedziela 26 sty 2014, 01:52

A jaka może być różnica między powyższymi panelami, a zwykłą pianką typu:
http://allegro.pl/panele-akustyczne-mata-akustyczna-200x100-x-4-cm-i3917096234.html 

Klawisze, kompozycja, produkcja... :)

smirnoff
Posty: 239
Rejestracja: poniedziałek 19 sie 2013, 00:00

Re: Adaptacja akustyczna pomieszczenia (konkretny pokój)

Post autor: smirnoff » niedziela 26 sty 2014, 10:35

Panele ze względu na grubość oraz przede wszystkim gęstość i rodzaj materiału (wełna mineralna prasowana) będą ok. 5-10razy skuteczniejsze zwłaszcza w zakresie niskich częstotliwości.


 


Pianki ładnie wyglądają i nadają się do "otępienia" pomieszczenia z wysokich tonów


tfanatic
Posty: 271
Rejestracja: niedziela 06 cze 2010, 00:00

Re: Adaptacja akustyczna pomieszczenia (konkretny pokój)

Post autor: tfanatic » środa 29 sty 2014, 14:42

Hej kolego to ci nic nie da chłodzenie musisz mieć pasywne w komputerze i zasilacza i procesora
tego drugiego najlepiej wodne i pomyslec nad wymianą wiatraka na karcie graficznej tez na jakiegoś pasywa jeżeli można i da się , inaczej żadne wygłuszenie ci nic nie da i stracisz tylko pieniądze .
Realizator dźwięku, aranżer muzyki disco polo

tfanatic
Posty: 271
Rejestracja: niedziela 06 cze 2010, 00:00

Re: Adaptacja akustyczna pomieszczenia (konkretny pokój)

Post autor: tfanatic » środa 29 sty 2014, 14:44

Chlodzenie pasywne w komputerze to rzecz jedna ale jak chcesz mixy robic w tym samym pokoju co nagrywanie wokalow to już musisz mieć odsłuchy na słuchawkach jakiś bardzo dobrych typu zamkniętego najlepiej się sprawdzają do tego Beyerdynamic DT770Pro , zwykle słuchawki otwarte albo polotwartego typu nic nie dadzą rady jak chcesz wszystko w tym samym pokoju robic i mixy i nagrywanie .
Realizator dźwięku, aranżer muzyki disco polo

tfanatic
Posty: 271
Rejestracja: niedziela 06 cze 2010, 00:00

Re: Adaptacja akustyczna pomieszczenia (konkretny pokój)

Post autor: tfanatic » środa 29 sty 2014, 14:46

A jak masz w tym domowym studio dodatkowo wiatraki w samplerze albo syntezatorze to nic dobrego ci z tego nie wyjdzie nawet przy najlepszym wyciszeniu musialbys je jakos zatrzymać albo wymienić na pasywne chłodzenie , generalnie nieoplacalna sprawa a efekt mizerny chyba ze chcesz wydac dużo pieniędzy
najlepsza jest odrebna kabina
Realizator dźwięku, aranżer muzyki disco polo

tfanatic
Posty: 271
Rejestracja: niedziela 06 cze 2010, 00:00

Re: Adaptacja akustyczna pomieszczenia (konkretny pokój)

Post autor: tfanatic » środa 29 sty 2014, 14:51

przy budowie kabiny akustycznej na same wyciszenia i wyluszenia drzwi ktoś napisał na tym forum ze za dobre drzwi z uszczelką z kabiny do reżyserki trzeba wydac minimum 4000zl , uszczelki zwykłych drzwi te profesjonalne filcowe wklejane samoprzylepne tez pewnie niemalo kosztują .
Realizator dźwięku, aranżer muzyki disco polo

tfanatic
Posty: 271
Rejestracja: niedziela 06 cze 2010, 00:00

Re: Adaptacja akustyczna pomieszczenia (konkretny pokój)

Post autor: tfanatic » środa 29 sty 2014, 14:54

Sam mam problem bo otwieram studio nagran swoje pierwsze i nie stać mnie na drzwi jeszcze za 4 tys złotych , szukałem w internecie tych uszczelek filcowych wklejanych na samoprzylepny klej
co mi koledzy po realizacji dzwieku polecali i nigdzie nie znalazłem wiec albo w Polsce nie ma producentow albo to jest cos co widzieli za granicą w jakiś sklepach albo na stronach producentow bo ja tego nie mogę znaleźć jak ktoś da linka to chętnie się zapoznam gdzie można w Polsce kupic takie uszczelki gotowe filcowe do drzwi do studia miedzy reżyserką a kabiną
Realizator dźwięku, aranżer muzyki disco polo

ODPOWIEDZ