Adaptacja akustyczna

Jeśli masz pomysł jak usprawnić sprzęt lub pracę i chcesz się nim podzielić, pisz tutaj śmiało.
smirnoff
Posty: 239
Rejestracja: poniedziałek 19 sie 2013, 00:00

Re: Adaptacja akustyczna

Post autor: smirnoff » sobota 19 lip 2014, 18:48

Jeśli wyłożymy ściany wełną i przykryjemy je płytą/dyktą to co mamy? mam trochę izolacji + pochłanianie niskich i średnich-niskich częstoliwości + pogłos i flatter, co powinnismy zrobic? Zająć się średnimi i wysokimi częstotliwościami. Nie mówię żeby wieszac kotary na wszystkich scianach, ale mała kotara w kilku miejscach na pewno by zadziałala (w połączeniu z wełną za płytami) dobrze. Gdyby tej wełny za płytami nie było to zgadzam się - byłby dramat. 


 


Nie wiem jak wyliczyłeś to, że, że perforowane płyty są tansze niż parę małych kotar czy wykładzina. Tania wykładzina biurowa kosztuje ok. 7-8zł za m2, grubsza to koszt 20złm/2 


 


Płyta HDF surowa to koszt 7-9zł m2 ale jej perforowanie jest bardzo drogie a wiercenie kilkuset/kilku tysięcy (zależy od powierzchni do perforowania i wielkosci otworu) otworów jest trudne (przydała by się wiertarka stołowa z odpowiednim stołem roboczym, każdą płytę trzeba by wymierzyć i oznaczyc miejsca wykonywania otworów zeby to jakos wyglądało) i strasznie czasochłonne.


 


Poza tym powtarzam jeszcze raz - kotary to był pomysł na "najtanszą opcję", zdecydowanie lepszą opcją były by panele akustyczne z wełny, jeśli nie ma kasy/czasu na perforowanie.


smirnoff
Posty: 239
Rejestracja: poniedziałek 19 sie 2013, 00:00

Re: Adaptacja akustyczna

Post autor: smirnoff » sobota 19 lip 2014, 18:48

Jeśli wyłożymy ściany wełną i przykryjemy je płytą/dyktą to co mamy? mam trochę izolacji + pochłanianie niskich i średnich-niskich częstoliwości + pogłos i flatter, co powinnismy zrobic? Zająć się średnimi i wysokimi częstotliwościami. Nie mówię żeby wieszac kotary na wszystkich scianach, ale mała kotara w kilku miejscach na pewno by zadziałala (w połączeniu z wełną za płytami) dobrze. Gdyby tej wełny za płytami nie było to zgadzam się - byłby dramat. 


 


Nie wiem jak wyliczyłeś to, że, że perforowane płyty są tansze niż parę małych kotar czy wykładzina. Tania wykładzina biurowa kosztuje ok. 7-8zł za m2, grubsza to koszt 20złm/2 


 


Płyta HDF surowa to koszt 7-9zł m2 ale jej perforowanie jest bardzo drogie a wiercenie kilkuset/kilku tysięcy (zależy od powierzchni do perforowania i wielkosci otworu) otworów jest trudne (przydała by się wiertarka stołowa z odpowiednim stołem roboczym, każdą płytę trzeba by wymierzyć i oznaczyc miejsca wykonywania otworów zeby to jakos wyglądało) i strasznie czasochłonne.


 


Poza tym powtarzam jeszcze raz - kotary to był pomysł na "najtanszą opcję", zdecydowanie lepszą opcją były by panele akustyczne z wełny, jeśli nie ma kasy/czasu na perforowanie.


Awatar użytkownika
MB
Posty: 3318
Rejestracja: wtorek 09 kwie 2002, 00:00

Re: Adaptacja akustyczna

Post autor: MB » sobota 19 lip 2014, 19:26

Nie mam zielonego pojęcia, skąd Ci przyszło do głowy samodzielne perforowanie płyty. Gotowe płyty HDF perforowane lakierowane kosztują 7zł/m3

przykład pierwszy z brzegu - http://www.cennik-budowlany.pl/materialy_drzewne_deski_i_plyty2.html

Awatar użytkownika
MB
Posty: 3318
Rejestracja: wtorek 09 kwie 2002, 00:00

Re: Adaptacja akustyczna

Post autor: MB » sobota 19 lip 2014, 19:33

Kotara jest BARDZO złym rozwiązaniem i wiem co mówię, bo sam kiedyś popełniłem ten błąd. Kotara powoduje powstanie głębokiej dziury w paśmie na częstotliwości odpowiadającej długości fali, której 1/4 to jej odległość od ściany. Przykładowo, jeśli kotara wisi kilka cm od ściany, to dziura pojawia się w zakresie kilku kHz, a więc tam, gdzie jest ona niezwykle szkodliwa. Stanowczo odradzam!!!

smirnoff
Posty: 239
Rejestracja: poniedziałek 19 sie 2013, 00:00

Re: Adaptacja akustyczna

Post autor: smirnoff » sobota 19 lip 2014, 22:42

Nie widzę pod tym linkiem płyt perforowanych, w takiej cenie sam chętnie bym kupił


smirnoff
Posty: 239
Rejestracja: poniedziałek 19 sie 2013, 00:00

Re: Adaptacja akustyczna

Post autor: smirnoff » sobota 19 lip 2014, 22:48

Poza tym jak możesz o objaśnij jak dziura na poziomie 5, 10 czy 15hz wplywa na jakość gry w sali prób (to nie reżyserka). Poza tym kotarę można przybić bezpośrednio na ścianę, zajmuje mniej miejsca i dziura się nie pojawia, a nadal pochłania średnie i wysokie.


Awatar użytkownika
MB
Posty: 3318
Rejestracja: wtorek 09 kwie 2002, 00:00

Re: Adaptacja akustyczna

Post autor: MB » niedziela 20 lip 2014, 00:54

Czy naprawdę muszę Ci pokazać palcem miejsce na tej stronie, gdzie jest wprost cena płyty perforowanej?

Dziura jest na kilku kHz, a nie Hz, napisałem wyraźnie. Zresztą policz sobie, mam nadzieję, że znasz prędkość dźwięku w powietrzu?

Po cholerę kupować drogą kotarę, żeby ją przybijać na płasko do ściany? Brniesz w coraz większe absurdy.

smirnoff
Posty: 239
Rejestracja: poniedziałek 19 sie 2013, 00:00

Re: Adaptacja akustyczna

Post autor: smirnoff » niedziela 20 lip 2014, 01:38

Tam jest napisane płyta POROWATA nie PERFOROWANA 





Brnę w coraz większe absurdy bo omawiamy teraz róznie aspekty kotary, dla założyciela wątku jest to juz nie istotne bo się od dawna nie udziela, natomiast po prostu polemizuję. Kotarę czesto monza znalezc w domu, w leroy merlin mozna kupic tkaninę która jest miękka, porowata, coś jak plusz, grubości paru mm w cenie 20zł/mb co daje 13.3zł/m2, wykładzina o której pisałem wczesniej 8-20zł mb (czesto ludzie mają w domach niepotrzebne dywany, wykładziny etc.) było to podane jedynie jako przykład najtanszego rozwiązania aby nie pozostawiać gołych ścian.




Reasumując - jesli mamy do wyboru kotarę/wykładzinę lub gołe płyty (pod którymi jest welna) to co bys wybrał, wylozenie kotarą w paru miejscach czy gołe płyty? 


Tak, ja też wolał bym panele z wełny lub płytę perforowaną ale omawiamy tu abstrakcyjny przypadek uzycia najtanszych mozliwych materiałów. 


smirnoff
Posty: 239
Rejestracja: poniedziałek 19 sie 2013, 00:00

Re: Adaptacja akustyczna

Post autor: smirnoff » niedziela 20 lip 2014, 01:41

Poza tym jeszcze chciałem podpytać o to umieszczanie kotary w odległosci paru cm i dziurę przy paru khz - jak to się ma np. do paneli akustycznych umieszczonych np. 5-10cm od sciany - jest to częsta praktyka. Mogłbys to jakos omówic?


Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Adaptacja akustyczna

Post autor: Zbynia » niedziela 20 lip 2014, 11:55

Kiedyś poszukiwałem kotary teatralnej (bo tylko taka do czegoś się nadaje) bo mialem takie a nie inne warunki - niestety cena skutecznie mnie odstraszyła


Dobra kotara jest gruba bardzo droga i niestety cholernie ciężka co tez czyni problemy z montażem - ruchome panele z wełny są znacznie lepszym rozwiązaniem tym bardziej że taki panel można różnie zbudować(zrobić dwustronny o różnym "brzmieniu" )


no i jest znacznie taniej


Kiedyś w szkole miałem tak:


ściana


pustka powietrzna około 5cm


boazeria z szerokich desek


makata wełniana na ścianie o grubości około 3cm (długie włosy)




To był taki zakątek o wielkości 4x6 m i wysokości 3.5 - częstotliwości głosu(te wyższe) były bardzo ładnie pochłaniane ale jak wspomniał MB - tworzyło to dziurę


niestety próbne nagranie pokazało że to bardzo zły pomysł do zastosowania przy nagrywaniu


ODPOWIEDZ