Adaptacja akustyczna

Jeśli masz pomysł jak usprawnić sprzęt lub pracę i chcesz się nim podzielić, pisz tutaj śmiało.
drummer_302
Posty: 8
Rejestracja: wtorek 24 cze 2014, 00:00

Adaptacja akustyczna

Post autor: drummer_302 » środa 25 cze 2014, 18:40

Witam,


Zamierzam w najbliższym czasie przystosować pomieszczenie do prób. Jest to stary garaż z cegły tynkowany z zewnątrz i wewnątrz. Wymiary: długość 6m, szerokość 4m, wysokość 2,6m. Zależy mi aby sąsiedzi obok mieli w miarę spokój czyli wygłuszenie na zewnątrz a także w środku bez dudnienia, odbijania itp. Nie zależy mi na wyglądzie, chcę zrobić to jak najbardziej ekonomicznie a zarazem skutecznie. Z tego co orientowałem się w tym temacie najlepszym i stosunkowo najtańszym sposobem adaptacji jest zastosowanie wełny mineralnej. Z tego co wiem to najlepiej o grubości 10cm. Kwestia jaka gęstość? 0.032 W/mK? Czy marka ma znaczenie? Drzewa mam sporo to pewnie będę układał wełnę na filarach drewnianych (na szerokość). Słyszałem, że najlepiej wełnę nie kłaść bezpośrednio na ścianę, warto zostawić troszkę przestrzeni, prawda? Jeśli tak to jak to wykonać? Wszystkie ściany wraz z sufitem obłożyć?


yahooza
Posty: 19
Rejestracja: sobota 03 maja 2014, 00:00

Re: Adaptacja akustyczna

Post autor: yahooza » piątek 27 cze 2014, 05:04

nie będąc pałkerem powiem tak: nasza pierwsza salka była oklejona wytłaczankami(lol), wydawało nam się bardzo fajnie.po dłuższym czasie częściowo wjechały waty, ale tyllko na 1/4 scian. wystarczyło by wszyscy skręcili piece o parę volumów.słyszelismy się dużo lepiej.jak jest przy pełnym owatowaniu-nie mam pojęcia.chyba tylko lepiej;)


smirnoff
Posty: 239
Rejestracja: poniedziałek 19 sie 2013, 00:00

Re: Adaptacja akustyczna

Post autor: smirnoff » piątek 27 cze 2014, 11:24

Adaptacja akustyczna (żeby sie lepiej grało) to co innego niż izolacja (żeby sąsiedzi nie słyszeli) i tego się nie da połączyć. Jest na ten temat wiele informacji w internecie, np. na forum dzwiek.org natomiast w skrócie:


 


Izolacja:


- Na istniejące ściany położyć 10cm wełny mineralnej o gęstości 60-80kg/m3, następnie na tą wełnę dać szczelnie płyty GK (najlepiej 2 warstwy mijankowo) i tak zrobić calość razem z sufitem, wszystko na stelażu i musi być szczelne!


 


- jeśli ma być skuteczniej to robimy tak że stawiamy konstrukcję która będzie odsunięta od istniejących ścian o 5-10cm, i budujemy nowe ściany wraz z sufitem na tej konstrukcji - płyta GK/wełna 10cm/płyta GK, najlepiej podwójna płyta GK położona mijankowo, wszystko na stelażu (drewniany nie dzwoni jak aluminium czasem), oczwiscie sufit w ten sam sposób, takie box in box, i najlepiej jak by była niezależna podłoga z wibroizolacją od istniejącej.


 


Adaptacja


- Szerokopasmowe absorbery akustyczne z wełny mineralnej, na takie pomieszczenie myślę że ok 20-30 szt. powinno załatwić sprawę i grało by się bardzo fajnie. Można zrobic samemu lub kupic, wazne aby była to odpowiednia wełna:


http://allegro.pl/panele-absorbery-akustyczne-welna-pt-80-10cm-i4297767720.html


drummer_302
Posty: 8
Rejestracja: wtorek 24 cze 2014, 00:00

Re: Adaptacja akustyczna

Post autor: drummer_302 » sobota 28 cze 2014, 11:35

Chodzi też o to, że muszę to troszkę ocieplić także planuję wełnę mineralną 10cm. Kwestia tylko czym przykryć tą wełnę aby w środku była fajna akustyka?


Awatar użytkownika
acoto
Posty: 409
Rejestracja: środa 22 gru 2004, 00:00

Re: Adaptacja akustyczna

Post autor: acoto » sobota 28 cze 2014, 14:52

akustycznie to czymkolwiek. Raczej większym zmartwieniem jest ,ewentualne pylenie wełny.


Tematów na ten temat masz bez liku tutaj. Użyj wyszukiwarki.


Awatar użytkownika
MB
Posty: 3318
Rejestracja: wtorek 09 kwie 2002, 00:00

Re: Adaptacja akustyczna

Post autor: MB » wtorek 01 lip 2014, 00:12

Eee, jest raczej przeciwnie. Pylenie to żaden problem, jeśli się wełnę owinie w cokolwiek lub zaimpregnuje. Znaczenie ma natomiast istotne, czym się ją pokryje, bowiem ta zewnętrzna warstwa może zmienić absorpcję dla średnich i dużych częstotliwości. W przypadku dużych powierzchni dobrym rozwiązaniem może być perforowana sklejka.

Awatar użytkownika
acoto
Posty: 409
Rejestracja: środa 22 gru 2004, 00:00

Re: Adaptacja akustyczna

Post autor: acoto » wtorek 01 lip 2014, 08:51

to czymkolwiek.
-----------------
owinie w cokolwiek
------------------

zdecydowane przeciwieństwo

Awatar użytkownika
MB
Posty: 3318
Rejestracja: wtorek 09 kwie 2002, 00:00

Re: Adaptacja akustyczna

Post autor: MB » wtorek 01 lip 2014, 10:05

zdecydowane przeciwieństwo ...
*********
Owszem, jest zasadnicza różnica między tym, czym się przykryje ścianę wyłożoną wełną mineralną, a otuliną lub impregnatem, który się znajduje bezpośrednio na wełnie.

smirnoff
Posty: 239
Rejestracja: poniedziałek 19 sie 2013, 00:00

Re: Adaptacja akustyczna

Post autor: smirnoff » wtorek 01 lip 2014, 21:27

Pamietaj że jak położysz wełnę na ściany a na to tkaninę to pomieszczenie będzie bardzo martwe/suche a sąsiedzi nadal Cię będą słyszeli, może "ciut" mniej. 


Żeby wełna spełniała funkcję izolacji musisz ją szczelnie przykryć płytami GK. 


Awatar użytkownika
MB
Posty: 3318
Rejestracja: wtorek 09 kwie 2002, 00:00

Re: Adaptacja akustyczna

Post autor: MB » środa 02 lip 2014, 01:03

Żeby wełna spełniała funkcję izolacji musisz ją szczelnie przykryć płytami GK. ...
************
Nie musisz jej przykrywać szczelnie. Jeśli całą powierzchnię przykryjesz płaską płytą GK to utworzysz dużą płaską powierzchnię, która odbije średnie i wysokie częstotliwości, co też nie jest dobre. Jeśli ściany pomieszczenia są równoległe, to powstanie echo trzepoczące. Dlatego zaproponowałem perforowaną sklejkę, ewentualnie MDF.

ODPOWIEDZ