Adaptacja akustyczna

Jeśli masz pomysł jak usprawnić sprzęt lub pracę i chcesz się nim podzielić, pisz tutaj śmiało.
Awatar użytkownika
MB
Posty: 3318
Rejestracja: wtorek 09 kwie 2002, 00:00

Re: Adaptacja akustyczna

Post autor: MB » niedziela 20 lip 2014, 12:42

Płyty mdf/pilśniowe dostępne są w handlu w wersji lakierowanej i porowatej, czyli nie pokrytej warstwą laminacji czy też lakieru. Ja nie pisałem o porowatej tylko o perforowanej. Na stronie, której link podałem, jest lista różnych materiałów i czarno na białym są wymienione materiały z perforacją, czyli otworkami. Nie moja wina, że masz problemy z czymś tak banalnym, jak odnalezienie tekstu na stronie www.

...Poza tym jeszcze chciałem podpytać o to umieszczanie kotary w odległosci paru cm i dziurę przy paru khz - jak to się ma np. do paneli akustycznych umieszczonych np. 5-10cm od sciany - jest to częsta praktyka. Mogłbys to jakos omówic?...

Kotara działa tak samo jak inne materiały porowate, czyli hamująco na przepływ powietrza wywołanego falą akustyczną. Ale ma grubość najwyżej kilku mm. Powieszenie jej na jakiejkolwiek szynie lub karniszach (pozwalających ją odsuwać - to jest przecież funkcja kotary) oznacza odległość od ściany rzędu pojedynczych cm, czyli kilkanaście razy większą niż grubość samej kotary. Umieszczona bezpośrednio na ścianie (nie wiem jak - przyklejona? - trudno wtedy mówić w ogóle o kotarze) zadziała dokładnie tak samo jak kilka mm pianki akustycznej, czyli wytłumi jedynie najwyższe częstotliwości, kilkanaście kHz. Zatem przy całym koszcie takiej operacji efekt będzie mizerny. Podobnie zresztą zadziała wykładzina podłogowa przyklejona do ścian.

Panele z wełny są dużo grubsze i mają większą gęstość, dzięki czemu działają szerokopasmowo bardzo skutecznie, ze współczynnikiem absorpcji sięgającym 1. Zwracam uwagę, że nie umieszcza się ich w odległości od ściany, która jest kilkanaście razy większa od grubości samych paneli. Umieszcza się je czasem w odległości kilku cm (wtedy przesuwa się ich przedział największej skuteczności w kierunku od zera do nieco wyższych częstotliwości basowych). Powyżej tego ich skuteczność spada.

Przypominam również, że płaskie odbicie od ściany, czyli impuls czasowo-przestrzenny to zjawisko szerokopasmowe. Wytłumienie w nim tylko najwyższych częstotliwości niewiele zmieni, bowiem te najwyższe częstotliwości mają najmniejszy energetycznie udział w energii impulsu. Wytłumienie echa wymaga absorpcji pełnopasmowej, albo rozpraszania. Zrobienie pełnej ściany ze sklejki lub PGK z warstwą wełny za nią zadziała jak pułapka basowa. Bardzo efektywne, stosowane w profesjonalnych studiach o dużej kubaturze. Ale takie studia muszą mieć też budżet i miejsce na dyfuzory, które są dużo droższe. Jeśli kogoś na to nie stać, to lepiej, żeby zostawił wełnę mineralną odkrytą, albo przykrył ją płytą perforowaną.

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Adaptacja akustyczna

Post autor: Zbynia » poniedziałek 21 lip 2014, 08:05

Gorzej że w handlu zazwyczaj jest jedna stała perforacja idealnie sprawdzająca sie w przypadku maszyn do pisania :)


W książce Altona Everesta było sporo na ten temat wraz z ilością i wielkością (a także głębokością! - otwory nie zawsze muszą być przelotowe) otworów dla danego zakresu częstotliwości


plus oczywiście masa wzorów na obliczenia - warto z niej skorzystać chociaz MB (nie żebym cukrował) ze swoją wiedzą też mógłby jakąś napisać :)


Awatar użytkownika
MB
Posty: 3318
Rejestracja: wtorek 09 kwie 2002, 00:00

Re: Adaptacja akustyczna

Post autor: MB » wtorek 22 lip 2014, 11:47

Zbynia, odnosisz się do wykorzystania perforacji w konstrukcji strojonych ustrojów. Wtedy rzeczywiście kluczowa jest średnica i gęstość otworów i takie płyty dostępne w handlu się nie nadają. Ale przecież nie mówimy tutaj o rezonatorach. Płyta perforowana ma tylko zapewnić zewnętrzne zabezpieczenie wełny mineralnej plus zmniejszyć jej absorbcję dla dużych częstotliwości poprzez przesłonięcie części powierzchni. W takim zastosowaniu ta, którą pokazałem, sprawdza się bardzo dobrze.

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Adaptacja akustyczna

Post autor: Zbynia » czwartek 24 lip 2014, 12:29

Wiesz MB - napisałem to w kontekscie adaptacji całego pomieszczenia bo oczywiście rogami kolega też będzie musiał się zająć - a przykrycie wełny płytami perforowanymi daje nie tylko porzadny efekt akustyczny ale też i ciekawy wygląd przez co jak najbardziej można połączyć izolację ściany w taki sposób wraz z rezonatorami w rogach


Jak się to wszystko zrobi z ładnej sklejki plus jakaś bejca/lakier to efekt jest bardzo elegancki


smirnoff
Posty: 239
Rejestracja: poniedziałek 19 sie 2013, 00:00

Re: Adaptacja akustyczna

Post autor: smirnoff » czwartek 24 lip 2014, 14:09

Na tej stronie nie ma płyt perforowanych, czekam az mi je pokażesz albo znajdziesz inną bo póki co to cena 7zł/m2 za płytę perforowaną jest wyssana z palca a Ty nie umiesz przyznać się do błędu. 


Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Adaptacja akustyczna

Post autor: Zbynia » piątek 25 lip 2014, 05:13

Zalecam wizytę u okulisty to na początek!


produkty od numeru 24 do numeru 28 to co to niby jest?


a płyty pilśniowe zawsze są jednostronnie porowate bo sa prasowane na sitach....


drummer_302
Posty: 8
Rejestracja: wtorek 24 cze 2014, 00:00

Re: Adaptacja akustyczna

Post autor: drummer_302 » wtorek 29 lip 2014, 18:42

Chłopaki bo rozgrzała się dyskusja i sporo zamieszania. Tak naprawdę sam nie wiem co w mojej sytuacji będzie najtańszym a zarazem skutecznym rozwiązaniem. Cel główny to ocieplenie i stworzenie w miarę przyjaznej akustyki do prób z zespołem (przede wszystkim bez dudnienia). Wielkość pomieszczenia to: długość 6m, szerokość 4m, wysokość 2.60m. Czy całkowite obłożenie ścian bocznych płytami wełny mieralnej 10cm i przykrycie ich jakąś wykładziną spełni moje oczekiwania?


Awatar użytkownika
Tadeo
Posty: 1609
Rejestracja: piątek 31 sty 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Adaptacja akustyczna

Post autor: Tadeo » piątek 01 sie 2014, 14:51

...
Chłopaki bo rozgrzała się dyskusja i sporo zamieszania. Tak naprawdę sam nie wiem co w mojej sytuacji będzie najtańszym a zarazem skutecznym rozwiązaniem. Cel główny to ocieplenie i stworzenie w miarę przyjaznej akustyki do prób z zespołem (przede wszystkim bez dudnienia). Wielkość pomieszczenia to: długość 6m, szerokość 4m, wysokość 2.60m. Czy całkowite obłożenie ścian bocznych płytami wełny mieralnej 10cm i przykrycie ich jakąś wykładziną spełni moje oczekiwania?...
 






oczywiscie


wybierz dwie prostopadłe do siebie sciany, te same które są wiekszym źródłem chłodu w pomieszczeniu - na nich wspomniana wełna. Na pozostałych dajcie ewentualne umeblowanie na kable majki i inne graty


ps. prasowana 5tka takze powinna sie sprawdzić w Twoim przypadku;)


Awatar użytkownika
Tadeo
Posty: 1609
Rejestracja: piątek 31 sty 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Adaptacja akustyczna

Post autor: Tadeo » piątek 01 sie 2014, 15:02




jak ocenisz ze masz wiecej srodków finansowych to daj wszędzie wełne 10tke a na nią płytę z drewna ostatecznie gk. - to w kwesti izolacji od sąsiadów, i na to ponownie buduj szkielet drewniany dla wełny (i tu może być 5 ale lepiej 10tka (teraz brniesz już w adaptacje)na wierzch daj tkaninę


Masz sporo drewna? doskonale;) połóż je celem wykończenia i w obszarze ok40% powierzchni wnętrza co ożywi dzwiek, rozproszy go bardzo miło dla ucha


dechy mozesz ułożyć w poziomie, zrobiłem tak swoją reżyserkę i jestem bardzo zadowolony;)


akutech
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek 05 sty 2015, 00:00

Re: Adaptacja akustyczna

Post autor: akutech » poniedziałek 05 sty 2015, 23:23

Adaptacja akustyczna wbrew pozorom nie jest taka prosta jak się wydaje. Obłożenie pomieszczenia panelami z wełny mineralnej czasem może przynieść więcej szkody niż pożytku. Zbyt mocno wytłumione pomieszczenie staje się martwe i w kontekście pracy z dźwiękiem kompletnie bezużyteczne. Podstawą przy adaptacji jest dobry projekt. Akustyka ma to do siebie, że do pewnego momentu można ją sobie precyzyjnie wyliczyć. Moja firma zajmuje się adaptacją akustyczną domów, studiów nagrań i sal prób. Wykonuje projekty i adaptacje akustyczne na terenie całej zachodniej Polski. Zajmuje się także produkcją i sprzedażą paneli akustycznych z wełny mineralnej. Dla klientów, którzy decydują się na ich zakup, na podstawie rysunku technicznego wnętrza wykonuje darmowy projekt akustyczny.

ODPOWIEDZ