Adaptacja reżyserki

Jeśli masz pomysł jak usprawnić sprzęt lub pracę i chcesz się nim podzielić, pisz tutaj śmiało.
smirnoff
Posty: 239
Rejestracja: poniedziałek 19 sie 2013, 00:00

Re: Adaptacja reżyserki

Post autor: smirnoff » niedziela 03 sie 2014, 04:39

np. Vicoustic VariBass, taki pseudo rezonator z regulowaną wysokością która ma odpowiadać przestrajaniu rezonatora, drogie i średnio skuteczne ale faktycznie, wygląda fajnie


Awatar użytkownika
VanChesco
Posty: 159
Rejestracja: czwartek 07 kwie 2005, 00:00

Re: Adaptacja reżyserki

Post autor: VanChesco » środa 06 sie 2014, 00:52

Bardziej chodziło mi o coś takiego: http://teresaudio.com/haven/traps/traps.html

Ktoś zna? Coś wie na ich temat? Może gdzieś znajdę metodę wyliczania parametrów takiego ustroju?

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Adaptacja reżyserki

Post autor: Zbynia » środa 06 sie 2014, 08:12

Jak najbardziej - w książce Altona Everesta wraz z projektami - i to znacznie lepiej wyglądającymi (chociaz te nieźle im wyszły jak na tak prostą konstrukcję)


Awatar użytkownika
MB
Posty: 3318
Rejestracja: wtorek 09 kwie 2002, 00:00

Re: Adaptacja reżyserki

Post autor: MB » środa 06 sie 2014, 12:08

...Bardziej chodziło mi o coś takiego: http://teresaudio.com/haven/traps/traps.html

Ktoś zna? Coś wie na ich temat? Może gdzieś znajdę metodę wyliczania parametrów takiego ustroju?...
*******************

Oj nie wiem, czy jest tutaj co wyliczać, bo to jest absorber porowaty działający szerokopasmowo, więc wyliczyć można co najwyżej wartość maksymalną współczynnika absorpcji. Mam gdzieś arkusz kalkulacyjny, w którym można to zrobić, jednak ilość parametrów potrzebna do tego jest tak duża (a większości z nich producent nie podaje), że to jest mało realne. Szybciej będzie zbudować i zmierzyć w komorze.

Ja byłem kiedyś zwolennikiem takich ustrojów, dopóki nie przekonałem się, że one jednak mają mały sens. Taki walec zachęca do postawienia w narożniku pomieszczenia. Ale w narożnikach są maksima amplitudy ciśnienia akustycznego, a prędkość powietrza spada do zera, tymczasem absorbery porowate działają hamująco na prędkość. W narożnikach najbardziej efektywne są ustroje ciśnieniowe, takie jak rezonatory.

Awatar użytkownika
VanChesco
Posty: 159
Rejestracja: czwartek 07 kwie 2005, 00:00

Re: Adaptacja reżyserki

Post autor: VanChesco » środa 06 sie 2014, 20:57

Oj nie wiem, czy jest tutaj co wyliczać, bo to jest absorber porowaty działający szerokopasmowo, więc wyliczyć można co najwyżej wartość maksymalną współczynnika absorpcji. Mam gdzieś arkusz kalkulacyjny, w którym można to zrobić, jednak ilość parametrów potrzebna do tego jest tak duża (a większości z nich producent nie podaje), że to jest mało realne. Szybciej będzie zbudować i zmierzyć w komorze.

**************************

Dziękuję pięknie MB za rzeczowe wyjaśnienie. Czyli do strojonej pułapki basowej jeszcze będę musiał wrócić.

A teraz pytanie z innej beczki. Przygotowałem sobie 8 absorberów z wełny PT80. Pytanie o umiejscowienie ich na ścianach. W jakich punktach najlepiej je zamontować? Kierować się strzałkami fal stojących z zakresu 120-300 (bo tam zaczyna wełna działać) czy raczej odległościami wynikającymi z pierwszych odbić?

Awatar użytkownika
MB
Posty: 3318
Rejestracja: wtorek 09 kwie 2002, 00:00

Re: Adaptacja reżyserki

Post autor: MB » czwartek 07 sie 2014, 19:43

To zależy, do czego te panele chcesz wykorzystać. Likwidacja odbić dotyczy przede wszystkim średnich i wysokich częstotliwości, w tym zakresie panele z wełny są również bardzo skuteczne (o ile nie zostaną przykryte materiałem, który je odbija). Jeśli celem jest przede wszystkim walka z najniższymi modami rezonansowymi pomieszczenia, to najlepiej je umieścić w punktach maksimum prędkości cząsteczek powietrza. Niestety, tych miejsc nie da się zidentyfikować tradycyjnym mikrofonem, bo on działa ciśnieniowo, ale można je wydedukować, np. na środku ściany raczej niż w narożniku. Proponuję jednak unikać skupiania wszystkich w jednym miejscu - rozdzielenie paneli fragmentem nieprzykrytej ściany tworzy powierzchnię o zmiennym współczynniku odbicia, która działa jak dyfuzor dla tej części energii fali, która nie zostanie pochłonięta.

ODPOWIEDZ