Adaptacja reżyserki

Jeśli masz pomysł jak usprawnić sprzęt lub pracę i chcesz się nim podzielić, pisz tutaj śmiało.
Awatar użytkownika
VanChesco
Posty: 159
Rejestracja: czwartek 07 kwie 2005, 00:00

Adaptacja reżyserki

Post autor: VanChesco » czwartek 24 lip 2014, 17:12

Witajcie.

W temacie adaptacji mam niewielkie doświadczenie, dlatego zwracam się do Was z prośbą o pomoc w wyznaczeniu kierunku, jakie ustroje akustyczne mogą mi pomóc okiełznać moje pomieszczenie.

Reżyserka ma wymiary:
Wysokość: 2,25m
Szerokość: 4,1m
Długość: 5,1m

co daje następujące częstotliwości modalne:
34 Hz
42 Hz
67 Hz
76 Hz
84 Hz
101 Hz
126 Hz
135 Hz
153 Hz
168 Hz
229 Hz
306 Hz

To wszystko zarówno wyliczone, jak i zmierzone.

Dodatkowo dwa rogi za monitorami mają kształt zaokrąglony, więc działają pewnie trochę jak tuba.

W tej chwili mam na ścianach piramidki przekładane innymi gąbkowymi ustrojami, co wstępnie rozbija pogłos w górnych częstotliwościach.
Na suficie mam też gąbkowe ustroje, które wstępnie rozbijają pierwsze odbicia.
Niestety w dole dzieje się masakra. Kiedy puszczam z monitorów częstotliwość 34Hz, to czuję się jak na pokładzie startującego bombowca :)

Jeśli znajdzie się jakaś dobra dusza, żeby zasugerować rozwiązanie w temacie, to będę bardzo wdzięczny, bo na tę chwilę błądzę po temacie, jak dziecko we mgle, stąpając gołą stopą co i rusz na jakiś ostry kamyk :)


smirnoff
Posty: 239
Rejestracja: poniedziałek 19 sie 2013, 00:00

Re: Adaptacja reżyserki

Post autor: smirnoff » piątek 25 lip 2014, 02:17

Nisko..


 


Żeby się nie rozwodzić, nie proponować rozwiązań trudnych i drogich to na najsamsiejszy początek na pewno warto wywalić wiekszosc tych gabek i kupic odpowiednia ilosc: 


http://allegro.pl/panele-absorbery-akustyczne-welna-mineralna-pt80-i4387793547.html


 


dla twojego pomieszczenia 18 sztuk (po 4 na dluzsze  i po 3 na krotsze sciany + 4 w narozniki) powinno na początek wystarczyc i zrobic podstawowy porządek w dole, dodatkowo mozesz zawiesic 2-4 na suficie jak jest taka mozliwosc. Potem zrób pomiary i te rezonanse które ewentualnie zostaną trzeba bedzie zwalczac jakimis rezonatirami. Na razie tego jest za duzo i trzeba isc szerokopasmowo.


Awatar użytkownika
VanChesco
Posty: 159
Rejestracja: czwartek 07 kwie 2005, 00:00

Re: Adaptacja reżyserki

Post autor: VanChesco » piątek 25 lip 2014, 14:08

Właśnie mi kurier dostarczył wełnę PT80. Biorę się za robienie paneli. Dam znać, jak się sytuacja zmieniła, jak już je powieszę gotowe

Awatar użytkownika
VanChesco
Posty: 159
Rejestracja: czwartek 07 kwie 2005, 00:00

Re: Adaptacja reżyserki

Post autor: VanChesco » wtorek 29 lip 2014, 18:10

Porozwieszałem 8 paneli z PT80 w newralgicznych miejscach na ścianach bocznych. Środek pasma zdecydowanie się poprawił, ale w dole cały czas 8 w skali Richtera. Macie może pomysł jakie pułapki basowe zastosować na te 33Hz (i potomków tejże)?

Awatar użytkownika
MB
Posty: 3318
Rejestracja: wtorek 09 kwie 2002, 00:00

Re: Adaptacja reżyserki

Post autor: MB » wtorek 29 lip 2014, 18:25

Tak niskich częstotliwości nie da się absorbować wełną mineralną, ona jest skuteczna przeciętnie od 60Hz w górę. Poniżej 50Hz naprawdę skuteczne tylko strojone absorbery, ale pytanie czy warto je budować na 33Hz, bo te częstotliwości są słabo słyszalne i dość rzadko występują w muzyce. Co innego, jeśli trzeba robić pomiary akustyczne. Mam u siebie w laboratorium rezonatory Helmholtza na 32Hz i 34Hz i zapewniam Cię, że ich rozmiary wyszły monstrualne (ok. 2m wysokości, 70cm średnicy), zajmują sporo miejsca, a i tak efekt nie jest 100%

Awatar użytkownika
VanChesco
Posty: 159
Rejestracja: czwartek 07 kwie 2005, 00:00

Re: Adaptacja reżyserki

Post autor: VanChesco » wtorek 29 lip 2014, 19:39

W muzyce owszem. Ja zajmuję się postprodukcją dźwięku filmowego, więc pasmo subbasu bardzo często przy efektach robi sporą robotę. Druga rzecz to to, że eliminując te 33Hz, automatycznie pozbędę się jej harmonicznych, które też dają o sobie znać dość mocno.

I to 33Hz, to niestety nie jedyny problem. Wyżej wymienione mody również dość mocno dają się we znaki.

Awatar użytkownika
MB
Posty: 3318
Rejestracja: wtorek 09 kwie 2002, 00:00

Re: Adaptacja reżyserki

Post autor: MB » wtorek 29 lip 2014, 21:19

...W muzyce owszem. Ja zajmuję się postprodukcją dźwięku filmowego, więc pasmo subbasu bardzo często przy efektach robi sporą robotę. Druga rzecz to to, że eliminując te 33Hz, automatycznie pozbędę się jej harmonicznych, które też dają o sobie znać dość mocno.
****************
Obawiam się, że muszę Cię rozczarować. Strojony absorber typu rezonansowego działa skutecznie tylko na jedną częstotliwość, harmonicznych nie stłumi.


I to 33Hz, to niestety nie jedyny problem. Wyżej wymienione mody również dość mocno dają się we znaki....
*****************
Ale tych niskich częstotliwości jest co najwyżej kilka, więc możesz pokusić się o zbudowanie lub zamówienie rezonatorów Helmholtza pod nie. A dla wyższych częstotliwości robi się gęsto, więc charakterystyka wypadkowa jest bardziej wyrównana. No i tam jest efektywna wełna. Jakiej grubości masz panele?

Awatar użytkownika
VanChesco
Posty: 159
Rejestracja: czwartek 07 kwie 2005, 00:00

Re: Adaptacja reżyserki

Post autor: VanChesco » czwartek 31 lip 2014, 22:32

****************
Obawiam się, że muszę Cię rozczarować. Strojony absorber typu rezonansowego działa skutecznie tylko na jedną częstotliwość, harmonicznych nie stłumi.
****************

Uuuu... No to faktycznie nie jest dobra wiadomość.To znaczy, że trzeba będzie zaprojektować więcej ustrojów dla poszczególnych modów. Masa pracy i zajętego miejsca w reżyserce. A nie ma jakichś innych pułapek, które działałyby w szerszym zakresie subbasu?


*****************
Ale tych niskich częstotliwości jest co najwyżej kilka, więc możesz pokusić się o zbudowanie lub zamówienie rezonatorów Helmholtza pod nie. A dla wyższych częstotliwości robi się gęsto, więc charakterystyka wypadkowa jest bardziej wyrównana. No i tam jest efektywna wełna. Jakiej grubości masz panele?
*****************

Panele zrobiłem ze standardowej grubości płatów PT80, czyli 10cm. Jest ich na tę chwilę 8. Zamierzam je rozstawić w miejscach, w których są strzałki modów średnicy pasma, ale już na tę chwilę (przy przypadkowym ustawieniu) widzę, że środek pasma jakoś ogarnięty. Widzę w odpowiedzi impulsowej pomieszczenia, że pogłos w środku pasma znacząco się skrócił. Zostały tylko te nieszczęsne ogony w basie...

fallworm
Posty: 471
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 00:00

Re: Adaptacja reżyserki

Post autor: fallworm » piątek 01 sie 2014, 11:18

Witam,


 


nie jestem akustykiem ale mam pewne doświadczenia.


 


Jeżeli chodzi o najniższe mody pomieszczenia:


Najlepszym i jednocześniem ze względu na finansem, najbardziej przystępnym dla mnie rozwiązaniem było wcielenie jednej sciany w rolę "absorbera" niskich częstotliwości. Tą rolę odgrywa sufit. Zagospodarowane jest 30 cm wysokości - połączenie gąbki różnej gęstości i warstwy wełny mineralnej.


Efekt odczuwalny dla mnie był odczuwalny odrazu.


Jednak nie mogę przeprowadzić dyskusji na ten temat ponieważ tak jak napisałem - nie jestem akustykiem. Spełniłem jedną z porad książkowych, które znalazłem w działach typu "jak poradzić sobie z modami pomieszczenia".


 


Pozdrawiam.


 


Awatar użytkownika
VanChesco
Posty: 159
Rejestracja: czwartek 07 kwie 2005, 00:00

Re: Adaptacja reżyserki

Post autor: VanChesco » sobota 02 sie 2014, 08:20

...

Najlepszym i jednocześniem ze względu na finansem, najbardziej przystępnym dla mnie rozwiązaniem było wcielenie jednej sciany w rolę "absorbera" niskich częstotliwości. Tą rolę odgrywa sufit. Zagospodarowane jest 30 cm wysokości - połączenie gąbki różnej gęstości i warstwy wełny mineralnej.

 ...
 




To pewnie rozbiło Ci pogłos w środku pasma całkiem nieźle, ale z basem w ten sposób nie powalczysz niestety.


Pytanie do szanownego gremium:


Widziałem gdzieś pułapki basowe w kształcie walca, które można przestawiać po pomieszceniu, a i wyglądają całkiem efektownie. Czy one też są projektowane na wybrane częstotliwości, czy może działają trochę szerzej? Posiada ktoś z Was link do strony, gdzie byłaby opisana metoda konstruowania takich ustrojstw?


ODPOWIEDZ