modyfikacja mikrofonu do trąbki

Jeśli masz pomysł jak usprawnić sprzęt lub pracę i chcesz się nim podzielić, pisz tutaj śmiało.
Awatar użytkownika
_marek
Posty: 150
Rejestracja: wtorek 27 mar 2007, 00:00

modyfikacja mikrofonu do trąbki

Post autor: _marek » wtorek 26 sie 2014, 01:41

Witam. Niedawno naczytałem się i naoglądałem artykułów nt modyfikacji układów z kapsułami elektretowymi, które maja na celu poszerzenie zakresu dynamicznego takich kapsuł (Linkwitz mod). Postanowiłem więc spróbować ze swoim mikrofonem do trąbki, zapinanym na gęsiej szyjce na czarę. Wymieniłem dotychczasową kapsułkę na zachwalaną w internecie Panasonic WM61.


Brzmienie na pewno się polepszyło - góra bardziej wyrównana, nieco jaśniejsza, bez obrzydliwego podbicia w okolicach 2-5 kHz, tak jak w poprzedniej kapsule. Prawda jest taka, że również poprzednia kapsuła nie była oryginalna (tzn. fabryczna) bo już wczesniej eksperymentowałem  z różnymi modelami (niestety tymi tandetnymi, za parę zł), tyle, że wtedy nie modyfikowałem elektroniki, a jedynie podmieniałem sam przetwornik.


Problem polega na tym, że zarówno  wtedy jak i teraz - do czego trochę wstyd się przyznać - kompletnie zignorowałem charakterystyki kierunkowe tych kapsuł. Nie mam pojęcia jaką ch-kę miała ta fabryczna, nie wiem jaką miała ta druga, a ta nowa (Panasonic) jest dookólna.


Na poprzedniej zagrałem już chyba kilkanaście koncertów i ani ja ani dźwiękowcy jakoś się nie skarżyli.


Obecnej nie miałem póki co okazji przetestować w boju.


Moje pytanie brzmi: Jakie kapsuły (pytam o ch-kę kierunkową) z reguły montuje się w mikrofonach do instr. dętych i czy zastosowanie kapsuły dookólnej może mieć jakies realne negatywne konsekwencje typu pogorszenie separacji instrumentów w miksie czy sprzężenia.


Dodam, że nie używam odsłuchu podłogowego tylko słuchawki, ale kolega puzonista stojący obok - owszem. Poza tym odkąd mam zestaw bezprzewodowy łąże trochę po scenie, czasem wychylam się najbardziej na przód jak się da. Gramy punkrock/reggae/ska i na scenie na ogół jest trochę dB.


Pytanie dodatkowe: Mój mikrofon (kiedy jeszcze był w stanie fabrycznym) to jakaś niska półka, badziew (Yoga czy coś) i tam oryginalnie kapsuła była do preampa (mam na myśli phantom adapter) podłączona kabłem 1 żyła + ekran czyli w najprostszy możliwy sposób. Czy w mikrofonach z wyższej półki jak AudioTechnica, Sennheiser czy DPA również tak się to robi?


ODPOWIEDZ