Nietypowa adaptacja akustyczna

Jeśli masz pomysł jak usprawnić sprzęt lub pracę i chcesz się nim podzielić, pisz tutaj śmiało.
Awatar użytkownika
luki_nni
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 20 paź 2014, 00:00

Nietypowa adaptacja akustyczna

Post autor: luki_nni » poniedziałek 20 paź 2014, 20:31

KOledzy podpowiedzcie coś w temacie zaadoptowania pokoju na reżyserkę wysokość 245cm


http://imageshack.com/a/img661/1593/sAhpey.jpg


Wrzucam szkic wymiarowy, ( brązowe to drzwi, niebieskie okno) dodam że posiadam 8szt 5cm oraz 2szt 10cm paneli z wełny mineralnej. Gdzie je pomocowac żeby uzyskac jak najlepszy efekt. Pokój jest pusty z wykładziną na podłodze ściany murowane ale wyłozone karton gipsem.


proszę o wszelkie rady


Awatar użytkownika
Tadeo
Posty: 1609
Rejestracja: piątek 31 sty 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Nietypowa adaptacja akustyczna

Post autor: Tadeo » poniedziałek 20 paź 2014, 20:45

panele z welny zamocuj w miejscach najwiekszego cisnienia akustycznego, w narożach, zaś tam gdzie występuje odbicie zwlasza w miejscach krytycznych z punktu dziedzenia realizatora daj rozpraszanie


Awatar użytkownika
matiz
Posty: 3424
Rejestracja: poniedziałek 29 wrz 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Nietypowa adaptacja akustyczna

Post autor: matiz » poniedziałek 20 paź 2014, 22:03

...
panele z welny zamocuj w miejscach najwiekszego cisnienia akustycznego, w narożach, zaś tam gdzie występuje odbicie zwlasza w miejscach krytycznych z punktu dziedzenia realizatora daj rozpraszanie
...
 




Tadeo, nie za bardzo... Tam, gdzie ciśnienie jest największe, prędkość jest najmniejsza, i odwrotnie. Można dyskutować nad różnymi aspektami, ale pułapki z wełnym w odróżnieniu od rezonansowych, są zaliczane do pułapek "velocity" tak więc zasadniczo powinny być montowane w miejscach o największej prędkości, a nie największym ciśnieniu, a więc NIE przy ścianach czy w rogach. Stąd umieszczone w rogu czy na ścianie/suficie lepiej działają nie bezpośrednio przy ścianie ale w pewnej odległości od niej, a wełny, która styka się ze ścianą może w ogóle nie być
W rogach powinny być montowane pułapki ciśnieniowe (pressure), czyli jakieś rezonansowe.


Oczywiście, wszyscy montują w rogach, ale to nie oznacza odpowiedniej skuteczności działania. 


[addsig]

Awatar użytkownika
Tadeo
Posty: 1609
Rejestracja: piątek 31 sty 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Nietypowa adaptacja akustyczna

Post autor: Tadeo » wtorek 21 paź 2014, 09:44

 




dzieki Matiz za sprostowanie


wełna w odpowiednim udziale moze w rezonatorze, basstrapie odpowiednio poprawić dobroć q zasysanej, brudzącej czestotliwości czy też kilku jej pasm






Awatar użytkownika
luki_nni
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 20 paź 2014, 00:00

Re: Nietypowa adaptacja akustyczna

Post autor: luki_nni » wtorek 21 paź 2014, 10:51

liczyłem raczej na jakąś konkretną podpowiedź co do umiejscowniea paneli jak wspomniałem mam 8szt 5cm i 2 grubsze 10cm kompletnie nie znam się na adaptacji akustycznej stąd moje pytanie. Sądząc po zdjęciach wszelakich każdy daje panele przed komputerem na ścianie, za komputerem na ścianie i w narożnikach i dodatkowo pod sufitem w okolicy komputera. Może któryś z kolegów napisać konkretniej


z góry wielkie dzięki


Awatar użytkownika
MB
Posty: 3318
Rejestracja: wtorek 09 kwie 2002, 00:00

Re: Nietypowa adaptacja akustyczna

Post autor: MB » czwartek 13 lis 2014, 13:37

wełna w odpowiednim udziale moze w rezonatorze, basstrapie odpowiednio poprawić dobroć q zasysanej, brudzącej czestotliwości czy też kilku jej pasm
*****************
Wełna mineralna w rezonatorze pogarsza dobroć, czyli zmniejsza selektywność rezonansu (szerokość pasma rezonatora się powiększa, kosztem wysokości szczytu charakterystyki). Inaczej mówiąc, rezonator pochłania fale w trochę szerszym zakresie, za to wyraźnie mniej efektywnie.

Awatar użytkownika
MB
Posty: 3318
Rejestracja: wtorek 09 kwie 2002, 00:00

Re: Nietypowa adaptacja akustyczna

Post autor: MB » czwartek 13 lis 2014, 13:41

...liczyłem raczej na jakąś konkretną podpowiedź co do umiejscowniea paneli jak wspomniałem mam 8szt 5cm i 2 grubsze 10cm kompletnie nie znam się na adaptacji akustycznej stąd moje pytanie. Sądząc po zdjęciach wszelakich każdy daje panele przed komputerem na ścianie, za komputerem na ścianie i w narożnikach i dodatkowo pod sufitem w okolicy komputera. Może któryś z kolegów napisać konkretniej
z góry wielkie dzięki...
************************
Panele należy umieścić przede wszystkim tam, gdzie są duże płaskie powierzchnie. Znacznie lepszy efekt uzyskasz rozpraszając je (zawieszając w pewnych odległościach od siebie). Panel w samym narożniku będzie nieskuteczny, ale w pewnej odległości od narożnika już tak. To tylko ogólne wskazówki. Nikt Ci nie powie w ciemno, gdzie dokładnie, bo to wymaga eksperymentów i pomiarów. Jeśli chcesz optymalnie wykorzystać posiadane panele, to trzeba zrobić serię prób i za każdym razem zdjąć charakterystykę pomieszczenia i porównać.

Awatar użytkownika
luki_nni
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 20 paź 2014, 00:00

Re: Nietypowa adaptacja akustyczna

Post autor: luki_nni » poniedziałek 17 lis 2014, 20:36

dzieki za odpowiedź, zrobiłem tak jak na poniższym projekcie


pokoj-jpg.7782


10813636_645707112195160_612326591_o.jpg


tylko tylne panele za mkną sa do siebie zbliżone


ODPOWIEDZ