Wygłuszenie pokoju - gdzie kleić pianki?

Jeśli masz pomysł jak usprawnić sprzęt lub pracę i chcesz się nim podzielić, pisz tutaj śmiało.
marek-pl
Posty: 15
Rejestracja: poniedziałek 03 paź 2011, 00:00

Wygłuszenie pokoju - gdzie kleić pianki?

Post autor: marek-pl » niedziela 04 sty 2015, 19:26

Hej,


Bawie się obróbką dźwiękową, sporo słucham muzyki, w pomieszczeniu w którym jest mało mebli i jest w nim nieprzyjemny efekt "reverbu" Undecided . Pomieszczenie te zostało wybrane jako pokój, biuro do użytku takiego, jak w pierwszym zdaniu. Muszę przykleić zatem trochę piramidek akustycznych. 
Nie chcę kleić na pałę, gdzie mi się tylko podoba, bo pewnie jeszcze tylko pogorszę, ale nie  stać mnie na wynajmowanie ludzi, żeby robili mi jakieś pomiary ze specjalistycznym sprzętem. Nie popadajmy ze skrajności w skrajność.


W razie czego,


tutaj naszkicowałem jak wygląda pomieszczenie.


http://images70.fotosik.pl/493/58b1743450a0cdc3gen.jpg


czyli 4,6m x 2m i wysokość 2,50m


Po lewej stronie na dole szafa, po prawej drzwi wejściowe do pokoju. Te kwadraty na górze ze strzałkami, to monitory no i jak sięłątwo domyśleć, ten prostokąt, to biurko. 


Okno znajduje się za głośnikami. Nie wchodzi w grę jego zamurowywanie albo inne takie ekstremalneWink


Ściany są gołe, sufit też. W lewym rogu pokoju uwypuklenie okienne (widać na zdjęciu) to tak sobie po cichu myślałem, że wrzuce w nie ćwiartkę półokrągłą, taką pułapkę basową. To samo z prawym rogiem pokoju. 


http://images68.fotosik.pl/494/894a3a65ff9a150agen.jpg


Myślałem, żeby na dłuższej ścianie lewej przykleić z 1m 2 piramidek - tak mniej więcej na środku długości i wysokości ORAZ na prawej dłuższej ścianie, mniej więcej na 3/4 długości ściany dać tak z 2m 2 tych piramidek. Na ścianie tylnej (krótszej) też przykleić powierzchnię z 1-2 m 2 (mniej więcej tak na środek).


Teraz pytania: 


czy jest sens takiego precyzyjnego kombinowania 'gdzie kleić', tak jak ja to teraz robię ? Teraz wydaje mi się wręcz, że dostawienie czegokolwiek pochłaniającego odbicia dźwiękowe, może mi tylko pomóc.


jaki polecacie wybrać klej do takiej pianki (będę kleił na zwykłe, suche ściany, tak jak na zdjęciu. nie są to żadne płyty mdf czy coś - po prostu gołe ściany).


Dziękuję za informacje.


Pozdro. 


Awatar użytkownika
Arkana_Flow
Posty: 178
Rejestracja: wtorek 28 paź 2014, 00:00

Re: Wygłuszenie pokoju - gdzie kleić pianki?

Post autor: Arkana_Flow » poniedziałek 05 sty 2015, 00:12

Może pomontuj jakieś półki.. tam książki etc.. bo widać, że tam duży reverb i parę pianek to sprawy nie załatwi..


Co do tego, żeby nie 'zapiankować' wszystkiego to fakt. Ja tak zrobiłem u siebie i chyba przesadziłem hehe, ale ja mam problem ze słyszeniem górnych częstotliwości, do tego bardzo lubię dół.. więc jak robie jakieś amatorskie miksy u siebie to robie tak jak mi się podoba, a wychodzi jaśniej, tak jak być powinno hehe


Sum-a-sum-a-rum wolę bardziej prawie 'dead' pomieszczenie niż takie z pogłosem.. ale naprawdę jestem cieńki, jeśli chodzi o akustykę ;) jedyne co to mogę Ci polecić książkę 'The Master Handbook of Acoustics' F. Altona o akustyce.

Muzyką zajmuję się od 2003 roku. Zaczynałem jako raper. Obecnie wchodzę w świat producenski. Pracuję z samplami (głównie na Akai MPC) jak i z żywymi instrumentami. Studiuję produkcję muzyczną na uczelni w Edynburgu, Szkocji.

Awatar użytkownika
Arkana_Flow
Posty: 178
Rejestracja: wtorek 28 paź 2014, 00:00

Re: Wygłuszenie pokoju - gdzie kleić pianki?

Post autor: Arkana_Flow » poniedziałek 05 sty 2015, 00:14

a taka podstawa, jeśli chodzi o pianki to po bokach na ścianach na wysokości uszu, na suficie i pod nogami wykładzinka.

Muzyką zajmuję się od 2003 roku. Zaczynałem jako raper. Obecnie wchodzę w świat producenski. Pracuję z samplami (głównie na Akai MPC) jak i z żywymi instrumentami. Studiuję produkcję muzyczną na uczelni w Edynburgu, Szkocji.

marek-pl
Posty: 15
Rejestracja: poniedziałek 03 paź 2011, 00:00

Re: Wygłuszenie pokoju - gdzie kleić pianki?

Post autor: marek-pl » poniedziałek 05 sty 2015, 12:26

Fajnie, dzięki za odpowiedzi!


Na podłodze po całej powierzchni jest wykładzina i pod nią pianomat specjalny. Faktycznie, przydałoby się przykleić coś na suficie. Najlepiej gdybym zawiesił absorberz wełny mineralnej,ale przyznam,że jestem dość atechniczny i miałbym problem z zamontowaniem go na suficie. Może w przyszłości. 


 


Czekam na inne wpisy, dzięki.


Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Wygłuszenie pokoju - gdzie kleić pianki?

Post autor: Zbynia » poniedziałek 05 sty 2015, 16:46

Zacznij od zmiany ustawienia


Awatar użytkownika
Jimek
Posty: 173
Rejestracja: wtorek 01 cze 2004, 00:00

Re: Wygłuszenie pokoju - gdzie kleić pianki?

Post autor: Jimek » środa 07 sty 2015, 11:43

Zbynia dobrze radzi. Uciekaj od okna i rogow. Mam takie same pomieszczenie bez adaptacji. Pierwsze co zrobilem to utawilem punkt odsluchowy na 38% dlugosci pokoju. Potem przybliżyłem odsluch do siebie aby dzwiek bezposredni byl jak najblizej mnie. Polecam sprawdzic takie ustawienie. U mnie jest lepiej.


Pozdrawiam
Pozdrawiam

paul
Posty: 299
Rejestracja: piątek 12 kwie 2002, 00:00

Re: Wygłuszenie pokoju - gdzie kleić pianki?

Post autor: paul » czwartek 08 sty 2015, 16:50

Jak chcesz wywalic pieniadze w bloto - to kupuj pianki.
Jezeli chcesz zrobic dobrze - to poczytaj:

http://dzwiek.org/forums/akustyka-i-budowa-studia.57/



marek-pl
Posty: 15
Rejestracja: poniedziałek 03 paź 2011, 00:00

Re: Wygłuszenie pokoju - gdzie kleić pianki?

Post autor: marek-pl » piątek 09 sty 2015, 12:46

-trochę odsunąlem, ale może przesunę jescze bardziej. Dzięki.

-Nie chce wywalac, dlatego miedzy innymi napisałem tutaj


marek-pl
Posty: 15
Rejestracja: poniedziałek 03 paź 2011, 00:00

Re: Wygłuszenie pokoju - gdzie kleić pianki?

Post autor: marek-pl » niedziela 11 sty 2015, 14:24

Ogarnąłem... zaczne od powieszenia kilku absorberów wykonanych z Pt-80. Z kupnem piramidek się wstrzymam. Na pewno bedę miał baaaaaaaaardzo ogromny problem z rogami pokoju, które są za głośnikami. Dość nieforemne to rogi, panelu tam nie zainstaluje, nie ma jak, więc spróbuje z ćwierćwalcami. Lepiej tak niż w ogóle.

Krysiek89
Posty: 1
Rejestracja: czwartek 02 kwie 2015, 00:00

Re: Wygłuszenie pokoju - gdzie kleić pianki?

Post autor: Krysiek89 » czwartek 02 kwie 2015, 10:58

Też planuję zrobić coś takiego :) Dobrze jest przeczytać niezbędnę do tego rady 


http://finanselokaty.pl
[url=http://finanselokaty.pl]http://finanselokaty.pl[/url]

ODPOWIEDZ