Automatyczny włącznik dla monitorów

Jeśli masz pomysł jak usprawnić sprzęt lub pracę i chcesz się nim podzielić, pisz tutaj śmiało.
Awatar użytkownika
ukaef
Posty: 242
Rejestracja: środa 23 cze 2004, 00:00
Kontakt:

Automatyczny włącznik dla monitorów

Post autor: ukaef » środa 24 maja 2017, 10:45

Przymierzam się do zrealizowania automatycznego włącznika do monitorów odsłuchowych zależnego od tego czy w interfejsie dźwiękowym mamy audio czy nie. Z powodzeniem ogarnąłem kilka urządzeń z włącznikiem WIFI po MQTT w domu, jednak są to do tej pory światła i to głównie ledowe czyli mamy tu niewielki pobór mocy. Poza tym nie wiem czy można w ten sposób włączać aktywne monitory i tutaj pytanie do Was:


Mam monitorki Rubicon r5a - wooferek 50 W, gwizdki 25 W. Z tyłu nie ma info o poborze mocy z sieci, ale jest info o zabezpieczeniu - T800mAL, co daje 176 W. Monitorki włącza się za pomocą mechanicznego pstryczka I/O z tyłu obudowy. Jest to niewygodne i uciążliwe, mając mało miejsca w okół nich trzeba macać obudowę z tyłu.


Mam przełączniki SONOFF, których górna granica obciążenia wynosi 10A (czyli 2100 W). Zmieniłem w nich oprogramowanie na customowe dzięki czemu mają kilka funkcji, których nie mają oryginalnie. Przełącznik działa na zasadzie prostego, mechanicznego wyzwalacza napięciowego. Wysyłając komunikat do przełącznika wyraźnie słychać jak się załącza / rozłącza.


Pytanie:


Czy włączanie i wyłączanie aktywnych monitorów w ten sposób jest bezpieczne? Zastanawiam się jaka jest różnica między switchem wbudowanym w monitor, a odcinaniem napięcia na wejściu względem żywotności monitorów i ewentualnego wzbudzania przy włączaniu. Nie chcę eksperymentować wyciągając na żywca kabel i wkładając, chociaż podobnie w zasadzie działają te przełączniki o których piszę...


Dodatkowo:


Czy jest jakakolwiek różnica w tym czy podepnę dwa takie przełączniki na każdy monitor osobno czy podepnę jeden na listwę i z tej listwy zasilę obydwa monitory?


Docelowo chcę napisać mały programik, który będzie co chwilę sprawdzał czy na karcie dźwiękowej cokolwiek jest odtwarzane i jeśli będzie - włączy napięcie dla monitorków. Jeśli przez kilka minut na wyjściu karty nie będzie żadnego sygnału wyłączy napięcie. Dodatkowo będzie umożliwiał przejście na sterowanie ręczne. Poza tym dzięki MQTT monitorki będą też sterowane z poziomu widgetu na Androida (przez telefon).


Jeśli podpowiecie, że mogę spokojnie z tym zamysłem działać chętnie podzielę się efektem finalnym.

:)

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Automatyczny włącznik dla monitorów

Post autor: Zbynia » sobota 27 maja 2017, 00:55

nie ma żadnej - o ile wyłącznik mechaniczny jest zrealizowany po stronie pierwotnej


Awatar użytkownika
ukaef
Posty: 242
Rejestracja: środa 23 cze 2004, 00:00
Kontakt:

Re: Automatyczny włącznik dla monitorów

Post autor: ukaef » niedziela 28 maja 2017, 21:10

...nie ma żadnej - o ile wyłącznik mechaniczny jest zrealizowany po stronie pierwotnej

...
 


Zbynia, wybacz, ale ja jestem kompletnym laikiem i mogę się tylko domyślać o co chodzi. Chodzi o to, że nie ma różnicy, jeśli wyłącznik w monitorku jest przed jakimś transformatorem albo czymś takim? Z tyłu jak patrzę to wyłącznik jest zamontowany kilka CM od wejścia na kabel zasilający.


Bardzo dziękuję za podpowiedź.

:)

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Automatyczny włącznik dla monitorów

Post autor: Zbynia » poniedziałek 29 maja 2017, 16:22

Dokładnie o to chodzi

Awatar użytkownika
ukaef
Posty: 242
Rejestracja: środa 23 cze 2004, 00:00
Kontakt:

Re: Automatyczny włącznik dla monitorów

Post autor: ukaef » środa 14 cze 2017, 14:58

...Dokładnie o to chodzi ... 


Bardzo dziękuję za podpowiedź. Udało się ogarnąć projekt i działa on całkiem dobrze. Dla zainteresowanych wrzucam link do repozytorium, gdzie można pobrać kod i sobie go samodzielnie skompilować, albo jeśli ktoś mi zaufa ściągnąć gotowy program tutaj. Do poprawnego działania wystarczą pliki SoundWatcher.exe i CSCore.dll.


Do tego potrzebujemy przełączników SONOFF z oprogramowaniem Sonoff-Tasmota zamontowanych na kablach z zasilaniem do monitorów. Następnie trzeba w routerze ustawić dla tych przełączników stałe IP. W oknie ustawień programu wpisujemy w pierwszym i drugim polu zakładając, że IP to 192.168.1.5 i 192.168.1.6:


http://192.168.1.5/cs?c1=power+1 i http://192.168.1.6/cs?c1=power+1


w kolejnych dwóch polach:


http://192.168.1.5/cs?c1=power+0 i http://192.168.1.6/cs?c1=power+0


Programik ma dwie wady na dzień dzisiejszy - nie działa z ASIO (ale i tak jest użyteczny, bo za jego pomocą możemy też ręcznie włączyć monitory) i opóźnienie wyłączenia powinno być liczone od momentu pierwszego wykrycia braku sygnału na karcie dźwiękowej, a nie od ostatniego sprawdzenia (czyli w teorii mimo ustawienia 30 sekund możemy tak trafić, że monitory wyłączą się sekundę po ustaniu sygnału).


Na moje potrzeby całość wystarczy, ale jeśli ktoś będzie zainteresowany projektem to zapraszam - dopracujemy całość.




:)

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Automatyczny włącznik dla monitorów

Post autor: Zbynia » środa 14 cze 2017, 20:39

Ale wykombinowałeś

Nie prościej mechaniczny włącznik na biurko?
hehe

czy da się z cmd komendą włączyć?można by zrobić skrypty które po załadowaniu systemu odpalają odsłuchy i jak wyłączasz to z automatu pstryk

jest tylko minus - większość takich skryptów w połączeniu z driverami działa poprawnie dopiero po zalogowaniu (np Patchmix EMU1820 - chciałem przyspieszyć ładowanie)

ps. czas na apkę na telefon

Awatar użytkownika
ukaef
Posty: 242
Rejestracja: środa 23 cze 2004, 00:00
Kontakt:

Re: Automatyczny włącznik dla monitorów

Post autor: ukaef » czwartek 15 cze 2017, 11:08

...Ale wykombinowałeś

Nie prościej mechaniczny włącznik na biurko?
hehe

czy da się z cmd komendą włączyć?można by zrobić skrypty które po załadowaniu systemu odpalają odsłuchy i jak wyłączasz to z automatu pstryk

jest tylko minus - większość takich skryptów w połączeniu z driverami działa poprawnie dopiero po zalogowaniu (np Patchmix EMU1820 - chciałem przyspieszyć ładowanie)

ps. czas na apkę na telefon ...
 



Te dwie ikony na dole to wł/wył dla monitorków. To jest rozegrane za pomocą MQTT Dashboard (apka na androida). Wysyła informacje w formacie MQTT (automatyka) do serwerka na Raspberry Pi 3 (wystarczy do tego Raspberry Zero za ok. 50 zł), a ten wysyła komendy do odpowiedniego przełącznika. Na bank jest też jakiś widget na androida, który może wysyłać zapytania GET czyli działać tak samo jak mój programik.


Jeśli chodzi o oskryptowanie tego do wł/wył razem z windowsem to bardzo prosta sprawa - wystarczy skorzystać z harmonogramu zadań i wywoływać polecenie wget http://192.168.1.6/cs?c1=power+1. Na pewno można jakoś to zrobić nawet bez wgeta (programik działający z linii poleceń, ale trzeba go pobrać) jakimś narzędziem z Windowsa. Albo skrypt PowerShella. Przy wyłączaniu to samo z odpowiednim parametrem. Harmonogram ma takie zdarzenie jak włączenie systemu + można ustawić opóźnienie na dowolną ilość sekund.


 


 

:)

ODPOWIEDZ