Adaptacja akustyczna pokoju dziennego / salonu

Jeśli masz pomysł jak usprawnić sprzęt lub pracę i chcesz się nim podzielić, pisz tutaj śmiało.
gagi
Posty: 1
Rejestracja: wtorek 09 lip 2019, 10:47

Adaptacja akustyczna pokoju dziennego / salonu

Post autor: gagi » piątek 16 sie 2019, 19:05

Witam serdecznie.

Na początku zaznaczę iż można się śmiać z tego co napiszę gdyż nie mam zbyt dużego pojęcia na temat adaptacji. Przeczytałem tylko kilka artykułów i obejrzałem kilka filmów na youtube.

Jestem w trakcie remontu mieszkania w bloku i niedługo zacznę ogarniać pokój dzienny. Wymiary i rozłożenie na poniższym screenie (wys. 2,70 m):

https://drive.google.com/file/d/1AVT-Hb ... sp=sharing

Problemem może być trochę otwarta przestrzeń. Chciałbym w nim wyodrębnić trochę miejsca na małe domowe studio do produkcji i miksu (najlepiej po prawej stronie, na ścianie 2,64 m). Tam stanęło by biurko 200x80 albo 200x100. Dlaczego takie duże? A no dlatego iż chcę postawić na nim dwa monitory 25” które będą podłączone do laptopa, monitory odsłuchowe, IK Multimedia iRig Keys 37 USB, Akai MPD 218, interfejs M-Audio Fast Track Pro, zwykłą klawiaturę komputerową, zwykłe głośniki Logitech S120 i głośnik JBL Flip 3 (jako alternatywne źródła odsłuchu). Siedząc przy tym biurku po prawej stronie (przy ścianie 5,06 m) stanęło by drugie biurko (100x60) z gramofonami. Resztę pokoju wypełnią regały z zestawu meblowego (jeszcze nie zdecydowałem się na konkretny), regał na winyle z ikei (https://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/20275885/), kanapa, komoda, telewizor. Wyglądało by to mniej więcej tak:

https://drive.google.com/file/d/1s8hNPP ... sp=sharing

Wiem że najlepiej byłoby zrobić pomiary ale nie wiem czy jest sens bo mam do dyspozycji tylko Shure SM58 beta.
Pytania mam następujące:

1. Czy przy takim rozłożeniu ścian jest w ogóle sens zabierać się za adaptację (chciałbym pozostawić przejście z kuchni bezpośrednio do pokoju)?

2. Jak najlepiej rozmieścić położenie biurka i całej reszty mebli?

3. Czy i gdzie stosować pułapki basowe, panele/piramidki akustyczne czy też inne materiały? (czy jest sens stosować mobilne panele jak na podanym filmie: https://www.youtube.com/watch?v=2LJDyFAx-Go)?

4. Co zrobić z sufitem i drzwiami i oknami balkonowymi?

5. Które odsłuchy będą najlepsze? Naczytałem się trochę na necie i każdy wychwala inne. Moje typy:
M-Audio BX5 D3, JBL LSR 305, PreSonus Eris E5, Adam Audio T5V.

6. Zabierać się za to wszystko samemu czy skorzystać z usług firmy/konkretnej osoby która przyjedzie na miejsce i to ogarnie. Ile taka usługa może kosztować i kogo polecacie z Warszawy i okolic?

Z góry dzięki za wszelkie odpowiedzi

Lotucus
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek 19 sie 2019, 16:56

Re: Adaptacja akustyczna pokoju dziennego / salonu

Post autor: Lotucus » poniedziałek 19 sie 2019, 20:55

gagi pisze:
piątek 16 sie 2019, 19:05
Witam serdecznie.

Na początku zaznaczę iż można się śmiać z tego co napiszę gdyż nie mam zbyt dużego pojęcia na temat adaptacji.

Z góry dzięki za wszelkie odpowiedzi
Cześć
Mogę Ci pomóc
Fajnie by było jakbyś zrobił zdjęcie pomieszczenia, wtedy będę wiedział co w trawie piszczy
Mogę także urządzić Tobie pomieszczenie, niejedno już urządzałem w tym własne studio, ale najpierw muszę widzieć zdjęcie
Pozdrawiam

Pilot
Posty: 5
Rejestracja: wtorek 20 sie 2019, 21:27

Re: Adaptacja akustyczna pokoju dziennego / salonu

Post autor: Pilot » wtorek 20 sie 2019, 23:04

gagi pisze:
piątek 16 sie 2019, 19:05
Witam serdecznie.

Na początku zaznaczę iż można się śmiać z tego co napiszę gdyż nie mam zbyt dużego pojęcia na temat adaptacji. Przeczytałem tylko kilka artykułów i obejrzałem kilka filmów na youtube.
Myślę że Twój pokój można jedynie usprawnić, ale żeby był super efekt to się nie da.
Jest trochę za mały, ma dużo otwartych przestrzeni przez co nie jest symetryczny o dźwięk będzie się dziwnie rozchodził. Nie za duże monitory będą plusem.
Ważna jest także tzw „chmura” nad stanowiskiem gdzie będziesz obrabiał audio, oczywiście pułapki basowe także.
Panele pierwszego odbicia a także dyfuzory na ścianie za plecami aby łapały wysokie częstotliwości.
Panele można zrobić samemu, wystarczy że kupisz 10 cm panele Rockwoola, z 3 opakowania, deski do zrobienia ram, ładny materiał aby to obić, i w sumie gotowe, pułapki basowe podobnie, generalnie im grubszy panel tym lepiej dla brzmienia pokoju.
Sam tak sobie zrobiłem i jestem zadowolony.
Dyfuzory to najlepiej kupić, dużo z tym pracy, w Thomann mają przystępne.
Myślę że powinieneś zmieścić się w przedziale do 2000 zł, zależy także ile paneli będzie potrzebnych.

Zosia
Posty: 8
Rejestracja: środa 26 maja 2021, 12:55

Re: Adaptacja akustyczna pokoju dziennego / salonu

Post autor: Zosia » niedziela 29 sty 2023, 14:21

Warto coś takiego zrobić w przypadku chęci wygłuszenia wnętrza. Podczas aranżacji kuchni lub salonu z aneksem kuchennym można skontaktować się z architektem https://projektowanie-wnetrz-online.pl/ ... hni-online . Specjalista ma dużą wiedzę i doświadczenie, więc z pewnością doradzi między innymi w kwestii doboru odpowiednich materiałów.

ODPOWIEDZ