Odsłuch wokalu w jednej słuchawce

Jeśli masz pomysł jak usprawnić sprzęt lub pracę i chcesz się nim podzielić, pisz tutaj śmiało.
Awatar użytkownika
dopeman
Posty: 9
Rejestracja: czwartek 06 maja 2004, 00:00

Odsłuch wokalu w jednej słuchawce

Post autor: dopeman » czwartek 06 maja 2004, 17:51

posiadam mikrofon i przedwzm. mono. przy podlaczeniu (niezaleznie jakim kablem mono/stereo) do line-in karty muzycznej (sb live!), odsluch wokalu mam tylko w jednej sluchawce... sprzet jest w 100% sprawny. Nie wiem czy to specyfikacja karty muzycznej?



..poradzilem sobie z tym takim "domowym" sposobem.. mianowicie na kablu mono zlutowalem malego dzeka stereo i dziala, ale mam wrazenie ze nagranie traci przez to na jakosci...



macie jakiees sugestie?

pozdrawiam

Awatar użytkownika
morion
Posty: 97
Rejestracja: niedziela 27 kwie 2003, 00:00

Re: Odsłuch wokalu w jednej słuchawce

Post autor: morion » czwartek 06 maja 2004, 17:57

W jaki sposob chcesz zrobic z sygnalu mono -> stereo??

Jak podlacze gitare to tez dzwiek jest tylko w 1 glosniku:)
GG: 3867380 *****Gdańsk*****

Awatar użytkownika
mc_iek
Posty: 128
Rejestracja: czwartek 01 kwie 2004, 00:00

Re: Odsłuch wokalu w jednej słuchawce

Post autor: mc_iek » czwartek 06 maja 2004, 18:04

...posiadam mikrofon i przedwzm. mono. przy podlaczeniu (niezaleznie jakim kablem mono/stereo) do line-in karty muzycznej (sb live!), odsluch wokalu mam tylko w jednej sluchawce...



Generalnie jest to normalny objaw bo SBL ma line in stereo a preamp prawdopodobnie ma wyjscie niesymetryczne mono. W takiej sytuacji dzwiek pojawi sie tylko w lewym kanale przy zastosowaniu mini jacka stereo i zmostkowaniu w nim kanalu L i R bedziesz mial sygnal monofoniczny na obu kanalach ale strata jakosci bedzie nieunikniona bo jeden sygnal zostanie rozdzielony na dwie impedancje wejsciowe. W programie w ktorym nagrywasz powinienes miec opcje ustalenia zrodla dzwieku z podzialem na mono/stereo i przy nagraniu mono powinno dac sie wybrac opcje "kanal lewy". W takiej sytuacji SBL powinien podac odsluch monofoniczny ale w obu kanalach.



BROD@CZ

... a tak sobie czasem cos dłubnę w dźwiękach...

Awatar użytkownika
dopeman
Posty: 9
Rejestracja: czwartek 06 maja 2004, 00:00

Re: Odsłuch wokalu w jednej słuchawce

Post autor: dopeman » czwartek 06 maja 2004, 19:01

......posiadam mikrofon i przedwzm. mono. przy podlaczeniu (niezaleznie jakim kablem mono/stereo) do line-in karty muzycznej (sb live!), odsluch wokalu mam tylko w jednej sluchawce...



Generalnie jest to normalny objaw bo SBL ma line in stereo a preamp prawdopodobnie ma wyjscie niesymetryczne mono. W takiej sytuacji dzwiek pojawi sie tylko w lewym kanale przy zastosowaniu mini jacka stereo i zmostkowaniu w nim kanalu L i R bedziesz mial sygnal monofoniczny na obu kanalach ale strata jakosci bedzie nieunikniona bo jeden sygnal zostanie rozdzielony na dwie impedancje wejsciowe. W programie w ktorym nagrywasz powinienes miec opcje ustalenia zrodla dzwieku z podzialem na mono/stereo i przy nagraniu mono powinno dac sie wybrac opcje "kanal lewy". W takiej sytuacji SBL powinien podac odsluch monofoniczny ale w obu kanalach.



BROD@CZ

...

**********************



Dzieki za zrozumeinie! mialem obawy ze nie wyjasnie tego o co mi chodzi wystarczajaco jasno. Jest dokladnie tak jak mowisz. pream jest monofoniczny, ale oprocz niesymetrycznego wyjscia ma takze symetryczne "balanced out", czy wyprowadzenie sygnalu tamtedy rozwiaze moj problem? Nagrywam w programie cool edit pro 2.0. nie moge nigdize znalezc opcji o ktorej wspomniales :/



pozdrawiam!

Awatar użytkownika
dopeman
Posty: 9
Rejestracja: czwartek 06 maja 2004, 00:00

Re: Odsłuch wokalu w jednej słuchawce

Post autor: dopeman » czwartek 06 maja 2004, 19:42

no wlasnie dostalem kolajna rade (od znajomego) ktory twierdzi ze na sb live! nie zrobie tego co mi poradziles. w cool edit jest podobna opca ale probowalem w roznych konfiguracjach i nie skutkuje. pojawiaja sie kolejne pytania:

- czy duze straty sa na takim zmostkowanym kablu?

nagrywam (glownie wokal) na mikrofonie SP B1 i preampie VTB1)



- jesli duze, to czy jakas z tych tanszych softwaerowych kart rozwiaze problem



dzieki z gory

Awatar użytkownika
mc_iek
Posty: 128
Rejestracja: czwartek 01 kwie 2004, 00:00

Re: Odsłuch wokalu w jednej słuchawce

Post autor: mc_iek » piątek 07 maja 2004, 14:22

...no wlasnie dostalem kolajna rade (od znajomego) ktory twierdzi ze na sb live! nie zrobie tego co mi poradziles. w cool edit jest podobna opca ale probowalem w roznych konfiguracjach i nie skutkuje. pojawiaja sie kolejne pytania:

- czy duze straty sa na takim zmostkowanym kablu?

nagrywam (glownie wokal) na mikrofonie SP B1 i preampie VTB1)



1. Od jakiegos czasu nie mam w kompie SBL-a i troszke juz zapomnialem. Przed chwila sprawdzilem na innym sprzecie i faktycznie nie da sie programowo zmonofonizowac SBL-a. Mysle ze lepszym rozwiazaniem od pseudostereofonizaqcji kabelka liniowego, bedzie zrobienie przejsciowki monofonizujacej sluchawki. Nie bedziesz mial zadnych nieporzadanych efektow na wejsciu karty.



2. W KulEdziu w trybie wieloslad masz mozliwosc wybrania RecSource dla kazdego sladu. Standardowo jest tam napis Rec1. Po kliknieciu tego "guziczka" otworzy Ci sie zakladka w ktorej wybierasz tryb 16 lub 32bit, stereo lub left channel/right channel. Jezeli teraz dokonasz rejestracji w trybie mono / left channel to uzyskasz monofoniczny slad ktory potem przy robieniu Mix Down to track > All waves ustawisz sobie w panoramie tam gdzie chcesz.



Jezeli wprowadzisz do SBL-a sygnal mono zbalansowany to owszem, pojawi sie on w obu kanalach ale bedzie to sygnal "roznicowy".
... a tak sobie czasem cos dłubnę w dźwiękach...

Awatar użytkownika
hardstep
Posty: 191
Rejestracja: sobota 26 lip 2003, 00:00

Re: Odsłuch wokalu w jednej słuchawce

Post autor: hardstep » piątek 07 maja 2004, 15:09

Mysle ze lepszym rozwiazaniem od pseudostereofonizaqcji kabelka liniowego, bedzie zrobienie przejsciowki monofonizujacej sluchawki.

***********************************************************

Jak to zrobić?

Awatar użytkownika
mc_iek
Posty: 128
Rejestracja: czwartek 01 kwie 2004, 00:00

Re: Odsłuch wokalu w jednej słuchawce

Post autor: mc_iek » piątek 07 maja 2004, 15:17

...Mysle ze lepszym rozwiazaniem od pseudostereofonizaqcji kabelka liniowego, bedzie zrobienie przejsciowki monofonizujacej sluchawki.

***********************************************************

Jak to zrobić?...

**********************

Ano bierzesz wtyk jacka stereo i mostkujesz L z R. Lutujesz go na koncu kabelka. Na drugim koncu tego kabelka Lutujesz gniazdo jack stereo i mostkujesz L z R...



... a tak sobie czasem cos dłubnę w dźwiękach...

Awatar użytkownika
Picador
Posty: 7
Rejestracja: piątek 07 maja 2004, 00:00

Re: Odsłuch wokalu w jednej słuchawce

Post autor: Picador » piątek 07 maja 2004, 21:35

Hej.



Miałem kiedyś ten sam problem.

Robisz tak:

- AudioHQ -> EAX Control Panel (Environmental Audio w Win98) ->

w Master dodajesz Echo z parametrami:

- Tap 1 - 0 ms

- Tap 2 - 0 ms

- HQD - 0%

- Feedback - 0%

- Spread - -1.00 (Left->Right w Win98)

Amount dajesz 100%



Następnie w Source dla Line In ustawiasz Echo na 100%

wszystkie inne efekty na 0%, Original Sound na 0%.

Pozostałym wejściom oraz Wave/Mp3, CD dajesz Echo oczywiście 0%.

Masz odsłuch wejscia liniowego w obu słuchawkach (oczywiście mono)

Wszystko możesz sobie zapisać jako preset (np - Mikrofon Srodek) i kiedy potrzebujesz takiego odsłuchu to sobie włączasz.

Mozesz również dołożyć dla tego wejścia na odsłuch trochę reverbu.

Mój wokalista stwierdził "Jakoś tak lepiej mi sie dzisiaj nagrywa" hehe.



Trochę zabawy ale warto.

Powodzenia

Czytam EiS od początku jej istnienia. Gram na gitarze, trochę nagrywam i całe szczęscie dla otoczenia - nie śpiewam.

Awatar użytkownika
Gres
Posty: 77
Rejestracja: niedziela 30 lis 2003, 00:00

Re: Odsłuch wokalu w jednej słuchawce

Post autor: Gres » piątek 07 maja 2004, 21:49

widze ze tu podobna tematyka :p wiec wyskocze z miom pytaniem



mam równiez mikrofon SP B1

przedwzmacniacz do niego (ultragain mic 100 :])



moje pytanie brzmi czy nie mozna by po prostu podłaczyć tego przedwzmacniacza do komoputera przez złącze "mic" przeciez ono jest mono. czy mimo wylaczenia opcji (+20 db ) charakterystyka tego złącza jest inna niz line in?? czy uzyskali bysmy gorsza jakosc przy nagraniu??

ODPOWIEDZ