Dyfuzory?

Jeśli masz pomysł jak usprawnić sprzęt lub pracę i chcesz się nim podzielić, pisz tutaj śmiało.
Awatar użytkownika
Che
Posty: 102
Rejestracja: piątek 09 sty 2004, 00:00

Dyfuzory?

Post autor: Che » środa 15 gru 2004, 21:35

Witajcie Ludzie!



Ostatnio poczytałem sobie o takim wynalazku jak Dyfuzor i postanowiłem wypróbowac go w praktyce. Jako że dysponuje dużą ilością materiału z którego mozna taki dyfuzor zrobić zapragnąłem podjąc sie tego wyzwania i skonstruowac takie ustrojstwo. Jednak napotakłem na problemy z wyliczaniem.

Stąd też moje pytanie do szanownych forumowiczów o poradę.

Jak wyliczać takie dyfuzory?

Czy moze są gdzies w necie jakies gotowe projekty?



Dodam tylko ze chodzi mi o adaptacje akustyczna niedużej reżyserki (3,5m x 2.5 m) w domowym studiu.



za pomoc z góry dziękuje.


Awatar użytkownika
SLP
Posty: 266
Rejestracja: wtorek 20 lip 2004, 00:00

Re: Dyfuzory?

Post autor: SLP » czwartek 16 gru 2004, 12:14

...Witajcie Ludzie!



Ostatnio poczytałem sobie o takim wynalazku jak Dyfuzor i postanowiłem wypróbowac go w praktyce. Jako że dysponuje dużą ilością materiału z którego mozna taki dyfuzor zrobić zapragnąłem podjąc sie tego wyzwania i skonstruowac takie ustrojstwo. Jednak napotakłem na problemy z wyliczaniem.

Stąd też moje pytanie do szanownych forumowiczów o poradę.

Jak wyliczać takie dyfuzory?

Czy moze są gdzies w necie jakies gotowe projekty?



Dodam tylko ze chodzi mi o adaptacje akustyczna niedużej reżyserki (3,5m x 2.5 m) w domowym studiu.



za pomoc z góry dziękuje.

...

**********************

Chętnie dowiem się z czego i jak zamierzasz zrobić dyfuzor - też jestem na etapie adaptacji mojego pomieszczenia odsłuchowego z wykorzystaniem własnych pomysłów i środków......

Radziłbym zacząć od absorberów (zwłaszcza w tak małym pomieszczeniu) a dopiero potem zająć się dyfuzorami. Jeśli chodzi o wyliczenia to wiem że są do absorberów - zwłaszcza rezonatorów, ale o wyliczeniach do rozpraszczy jeszcze nie szłyszałem - jak są to jestem b. ciekaw.

Pozdrawiam.
Cały czas zmierzamy ku perfekcji :)

Awatar użytkownika
Che
Posty: 102
Rejestracja: piątek 09 sty 2004, 00:00

Re: Dyfuzory?

Post autor: Che » czwartek 16 gru 2004, 22:07

......Witajcie Ludzie!



Ostatnio poczytałem sobie o takim wynalazku jak Dyfuzor i postanowiłem wypróbowac go w praktyce. Jako że dysponuje dużą ilością materiału z którego mozna taki dyfuzor zrobić zapragnąłem podjąc sie tego wyzwania i skonstruowac takie ustrojstwo. Jednak napotakłem na problemy z wyliczaniem.

Stąd też moje pytanie do szanownych forumowiczów o poradę.

Jak wyliczać takie dyfuzory?

Czy moze są gdzies w necie jakies gotowe projekty?



Dodam tylko ze chodzi mi o adaptacje akustyczna niedużej reżyserki (3,5m x 2.5 m) w domowym studiu.



za pomoc z góry dziękuje.

...

**********************

Chętnie dowiem się z czego i jak zamierzasz zrobić dyfuzor - też jestem na etapie adaptacji mojego pomieszczenia odsłuchowego z wykorzystaniem własnych pomysłów i środków......

Radziłbym zacząć od absorberów (zwłaszcza w tak małym pomieszczeniu) a dopiero potem zająć się dyfuzorami. Jeśli chodzi o wyliczenia to wiem że są do absorberów - zwłaszcza rezonatorów, ale o wyliczeniach do rozpraszczy jeszcze nie szłyszałem - jak są to jestem b. ciekaw.

Pozdrawiam....

**********************

Dyfuzor mam zamiar zrobic z płyty meblowej i pilśniowej lub plexi. Czytałem ze umieszczenie absorberów za monitorami, a dyfuzora przed monitorami daje dobre efekty i generalnie tak chciałbym zrobic w moim pomieszczeniu. Jako absorbera użyje gąbki piramidki no i pozostał mi do zrobienia dyfuzor.

Pomiesczenie dopiero powstaje i mam mozliwośc ustalenia wymiarów jednak jeden wymiar jest pweny, mianowicie wysokośc 187 cm. Wyczytałem też, ze kubatura pomieszczenia to b.istotna sprawa i doszukałem sie ze dobrą propocją jest - wysokość, szerokośc długość -

| 1,00 | 1,4 | 1,9 | i wyszło mi ze powinienem zrobic sciany na 261,8cm x 355,3cm. nie wiem czy przy tej wysokości moge pozwolic sobie na coś więcej.

Wczoraj jeszcze pogrzebałem tu i tam i znalazłem program(demo) do wyliczania dyfuzorów, jednak pozyskanie sensownych danych z niego wymaga(tak mi sie wydaje) zakupienia licencji za ok 100 $ wiec narazie sobie odpuszczam. Program jest na tej stronie:

http://www.etfacoustic.com



Prosze o opinie w sprawie rozmiarów pomieszczenia.

dzięki

Awatar użytkownika
matiz
Posty: 3424
Rejestracja: poniedziałek 29 wrz 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Dyfuzory?

Post autor: matiz » czwartek 16 gru 2004, 23:26

Dyfuzor mam zamiar zrobic z płyty meblowej i pilśniowej lub plexi.



Czy myslimy o takich komstrukcjach przypominajacych panorame Manhattaniu w trzech wymiarach? Jezeli tak, to co tam robi plyta pilsniowa?



Czytałem ze umieszczenie absorberów za monitorami, a dyfuzora przed monitorami daje dobre efekty i generalnie tak chciałbym zrobic w moim pomieszczeniu.



Ciekawa koncepcja. Mysle, ze w malych rezyserkach wciaz najpopularniejszym i najlepszym rozwiazaniem jest LEDE czyli "live end - dead end", ale wytlumione jest _za monitorami_ czyli "tam, gdzie sie patrzy", a przed monitorami, czyli za plecami realizatora sa rozpraszacze. Jezeli tak chcesz zrobic, to OK, czegos nie zrozumialem, ale jezeli odwrtnie, to... no, ciekawa koncepcja.



jednak jeden wymiar jest pweny, mianowicie wysokośc 187 cm.



Czyli piwnica. Nie chce cie martwic, to chyba za nisko.



Wczoraj jeszcze pogrzebałem tu i tam i znalazłem program(demo) do wyliczania dyfuzorów, jednak pozyskanie sensownych danych z niego wymaga(tak mi sie wydaje) zakupienia licencji za ok 100 $ wiec narazie sobie odpuszczam. Program jest na tej stronie:

http://www.etfacoustic.com




Tam nie wiem, ale najlepszym zrodlem tego typu informacji jest ksiazka "The Master Handbook Of Accoustics" F. Altona Everesta. Polecam.



Prosze o opinie w sprawie rozmiarów pomieszczenia.



I tak bez pulapek basowych sie nie obedzie.

Awatar użytkownika
SLP
Posty: 266
Rejestracja: wtorek 20 lip 2004, 00:00

Re: Dyfuzory?

Post autor: SLP » piątek 17 gru 2004, 08:17



I tak bez pulapek basowych sie nie obedzie....

**********************

No właśnie, w tak niewielkim pomieszczeniu to podstawa! (znam sposób żeby za ok.550 zł zrobić sobie 4 bass-trapy walcowe do narożników - absorbcja wręcz słyszalna - kupowane w "sklepie" w sumie wyniosłyby ok 2000.......)

Znakomita stronka z projektami, poradami i rysunkami to "saecollege"... nie pamiętam teraz dokładnego adresu ale tam można znaleźć prawie wszystko o wykonywaniu różnych paneli akustycznych samemu - polecam.

Pozdrawiam.
Cały czas zmierzamy ku perfekcji :)

Awatar użytkownika
Himen
Posty: 22
Rejestracja: czwartek 14 mar 2002, 00:00

Re: Dyfuzory?

Post autor: Himen » piątek 17 gru 2004, 08:23

Rozumiem że interesuje Cię dyfuzor dwuwymiarowy (sądząc z podanych materiałów konstrukcyjnych. Zasada obliczania takiego dyfuzora jest prosta (przynajmnej w podstawowym rozwiązaniu).

Ogólnie:

górna częstotliwość graniczna -zależy od szerokości wgłębień dyfuzora, jest równa częstotliwości fali której połowa długości jest rów szerokości wgłębienia,

dolna częstotliwość graniczna - zależy od głębokości dyfuzora, około połowy długości fali = głębokość max dyfuzora, oczywiści obie te wartości są baardzo przybliżone.



Głębokość kolejnych wgłębień oblicza się z zależności:



głębokość = n^2 mod(p)

gdzie n liczba całkowita, p liczba pirwsza, mod - modulo,



czyli przyjmujemy jakąś liczbę pierwszą np. 3 lub 5 lub 7 ,11 ,13, 15 ,17 itd.,

od niej będzie zależeć na ile przedizłów będzie podielony nasz dyfuzor (im więcej tym lepiej ale rosną trudności wykonawcze i koszty).

Liczymy dla kolejnych n=0,1,2,3,4,5,6, itd aż do wartości przyjętej p.

Podnosimy n do kwadratu i potem odejmujemy wartość p aż do uzyskania reszty znaczącej np. p=7 n=4, n^2 -=16, 16 -7 -7 =2, tak więc liczba 2 jest wynikiem takiego diałania.

Po obliczeniu dla wszystkich n otrzymujemy ciąg liczb które to wartości są współczynnikami proporcjonalności kolejnych wgłębień dyfuzora.



Z praktycznego punktu widzenia kolejne wgłębienia powinny być odseparowane od siebie przegrodami, wymiary wgłębień nie powinny przekraczać głębokości ok 40 cm przy szerokości min ok 2,5 cm



Na poniższej stronie są kalkulatury do obliczeń podstawowego typu dyfuzora Schreadera:



http://www.mhsoft.nl/Helmholtzabsorber.asp

Awatar użytkownika
SLP
Posty: 266
Rejestracja: wtorek 20 lip 2004, 00:00

Re: Dyfuzory?

Post autor: SLP » piątek 17 gru 2004, 08:54



Na poniższej stronie są kalkulatury do obliczeń podstawowego typu dyfuzora Schreadera:



http://www.mhsoft.nl/Helmholtzabsorber.asp...

**********************

Fajna stronka - tej jeszcze nie widziałem.

Chcę sobie zrobić taki "skyline difusor" (miasto wieżowców...) od jakiegoś czasu, ale nie jestem pewien z jakiego materiału go wykonać, na razie myślę o drewnie. Czy są inne propozycje???
Cały czas zmierzamy ku perfekcji :)

karinos
Posty: 1
Rejestracja: wtorek 06 gru 2016, 00:00

Re: Dyfuzory?

Post autor: karinos » wtorek 06 gru 2016, 10:39

...
I tak bez pulapek basowych sie nie obedzie....
**********************
No właśnie, w tak niewielkim pomieszczeniu to podstawa! (znam sposób żeby za ok.550 zł zrobić sobie 4 bass-trapy walcowe do narożników - absorbcja wręcz słyszalna - kupowane w "sklepie" w sumie wyniosłyby ok 2000.......)
Znakomita stronka z projektami, poradami i rysunkami to "saecollege"... nie pamiętam teraz dokładnego adresu ale tam można znaleźć prawie wszystko o wykonywaniu różnych paneli akustycznych samemu - polecam.
Pozdrawiam....

Ja również jestem takiego zdania. Tyle tylko, że na rynku jest tak dużo gotowych rozwiązań w tym zakresie, ze chyba nie warto samodzielnie kombinować. Efekt nigdy nie będzie "profesjonalny". Jeśli chodzi o pułapki basowe to tutaj http://www.mega-acoustic.pl/oferta/pulapki-basowe/ znajdziesz co trzeba. Zresztą inne akcesoria też są dostępne.

ODPOWIEDZ