Duble wokalu

Kruczki i sztuczki. Podziel się swoją wiedzą tajemną.
Awatar użytkownika
Łukasz1985
Posty: 767
Rejestracja: poniedziałek 24 sty 2005, 00:00

Duble wokalu

Post autor: Łukasz1985 » sobota 03 lut 2007, 15:49

Witam wszystkich. Jak w wokalu ustawić duble żeby nie odstawały od reszty ale ładnie się komponowały z głównym wokalem bo szlak mnie już trafia!!!!

Proszę o pomoc.
Cubase Pro 8 - Windows 7 Home Premium (64bit)

Awatar użytkownika
Łukasz1985
Posty: 767
Rejestracja: poniedziałek 24 sty 2005, 00:00

Re: Duble wokalu

Post autor: Łukasz1985 » sobota 03 lut 2007, 15:52

...Witam wszystkich. Jak w wokalu ustawić duble żeby nie odstawały od reszty ale ładnie się komponowały z głównym wokalem bo szlak mnie już trafia!!!!

Proszę o pomoc....
**********************
I jeszcze jedno pytanie czy na duble daje się pogłosy reverby? Chciałbym wiedzieć jak to robią fachowcy. Wiem bendą opinie wszystko się robi na ucho. Ale po co mam sam dochodzić ładu jeśli są na to jakieś sprawdzone metody.
Cubase Pro 8 - Windows 7 Home Premium (64bit)

Awatar użytkownika
Mruczasss
Posty: 364
Rejestracja: wtorek 14 gru 2004, 00:00

Re: Duble wokalu

Post autor: Mruczasss » sobota 03 lut 2007, 16:24

......Witam wszystkich. Jak w wokalu ustawić duble żeby nie odstawały od reszty ale ładnie się komponowały z głównym wokalem bo szlak mnie już trafia!!!!

Proszę o pomoc....
**********************
I jeszcze jedno pytanie czy na duble daje się pogłosy reverby? Chciałbym wiedzieć jak to robią fachowcy. Wiem bendą opinie wszystko się robi na ucho. Ale po co mam sam dochodzić ładu jeśli są na to jakieś sprawdzone metody....
**********************
Pracuj na pojedynczych sladach mono. Wpasuj najpierw jeden slad, potem drugi, trzeci. Reverba mozesz troszke naniesc z senda. Ja lubie jak jest go b. malutko. Jak kazdy z nich z osobna bedzie dobrze brzmiec w mono to zabierzesz sie za nakladanie ich na siebie i rozstawienie ich w panoramie. Pozniej mozesz pomyslec o tym ktore partie wokalu akcentowac kolejnym nagranym dublem. Najwiecej roboty jest jak osoba ktora urzycza wokalu spiewa raczej cienko:) Na lepsze wybrzmienie wokalu z vst polecam h2o, a z reverba genialny dla mnie jest rayspace ktory posiada dodatkowo opcje modulowania pomieszczenia. Ma ktos jakies inne propozycje ?
lubie to co robie i jestem w tym dobry.

Awatar użytkownika
Łukasz1985
Posty: 767
Rejestracja: poniedziałek 24 sty 2005, 00:00

Re: Duble wokalu

Post autor: Łukasz1985 » sobota 03 lut 2007, 16:41

.........Witam wszystkich. Jak w wokalu ustawić duble żeby nie odstawały od reszty ale ładnie się komponowały z głównym wokalem bo szlak mnie już trafia!!!!

Proszę o pomoc....
**********************
I jeszcze jedno pytanie czy na duble daje się pogłosy reverby? Chciałbym wiedzieć jak to robią fachowcy. Wiem bendą opinie wszystko się robi na ucho. Ale po co mam sam dochodzić ładu jeśli są na to jakieś sprawdzone metody....
**********************
Pracuj na pojedynczych sladach mono. Wpasuj najpierw jeden slad, potem drugi, trzeci. Reverba mozesz troszke naniesc z senda. Ja lubie jak jest go b. malutko. Jak kazdy z nich z osobna bedzie dobrze brzmiec w mono to zabierzesz sie za nakladanie ich na siebie i rozstawienie ich w panoramie. Pozniej mozesz pomyslec o tym ktore partie wokalu akcentowac kolejnym nagranym dublem. Najwiecej roboty jest jak osoba ktora urzycza wokalu spiewa raczej cienko:) Na lepsze wybrzmienie wokalu z vst polecam h2o, a z reverba genialny dla mnie jest rayspace ktory posiada dodatkowo opcje modulowania pomieszczenia. Ma ktos jakies inne propozycje ?...
**********************
Dziękuję bardzo za rady. I jeszcze jedno pytanie.
Wiadomo wokal jest nagrywany w mono czy jeśli nakladam reverb i delay czy mam je wpinać w mono czy w stereo? Pracuje w Cubase 2.
Cubase Pro 8 - Windows 7 Home Premium (64bit)

Awatar użytkownika
grembo
Posty: 2289
Rejestracja: czwartek 16 mar 2006, 00:00

Re: Duble wokalu

Post autor: grembo » sobota 03 lut 2007, 17:12

reverb stereo na send, rozmiesicisz po panoramie - mimo ze mono - dla rverbu stereo

Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Duble wokalu

Post autor: DJOZD » sobota 03 lut 2007, 22:27

...Witam wszystkich. Jak w wokalu ustawić duble żeby nie odstawały od reszty ale ładnie się komponowały z głównym wokalem bo szlak mnie już trafia!!!!

Proszę o pomoc....
**********************
Przedewszystkim zaspiewac bardzo dokladnie i rowno - wtedy trzeba bedzie robic zadnych sztuczek! Reszta to juz kosmetyka. Jesli nie umiesz to proponuje nauczyc sie wyrownywac duble do głownej parti wokalu.

Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Duble wokalu

Post autor: DJOZD » sobota 03 lut 2007, 22:32

Mialo byc że - nie bedzie trzeba robic żadnych sztuczek.

PS. Czasem przydalaby sie mozliwosc edycji postów - choćby tylko przez pierwsze 5 minut.

j.bravo
Posty: 386
Rejestracja: środa 01 wrz 2004, 00:00

Re: Duble wokalu

Post autor: j.bravo » niedziela 04 lut 2007, 01:06

...Witam wszystkich. Jak w wokalu ustawić duble żeby nie odstawały od reszty ale ładnie się komponowały z głównym wokalem bo szlak mnie już trafia!!!!

Proszę o pomoc....
**********************
Po pierwsze - mocno skompresowac. Samego dubla albo dubla z glownym na grupie.
Po drugie - inna equalizacja na dublu. Np. glowny jasny, dubel ciemny albo odwrotnie - glowny ciemny, dubel jasny
Po trzecie - malo poglosu. Dubel ma najczesciej poszerzyc pasmo wiec ciagle poszerzanie innymi patentami jest bez sensu.
Po czwarte - mono. Jak sa dwa duble to mozna je rozstawic panoramie, ale nie skrajnie, bo straca "cios"

Pozdro
Jestem przystojny i młody

Awatar użytkownika
Mruczasss
Posty: 364
Rejestracja: wtorek 14 gru 2004, 00:00

Re: Duble wokalu

Post autor: Mruczasss » niedziela 04 lut 2007, 17:25

Po czwarte - mono. Jak sa dwa duble to mozna je rozstawic panoramie, ale nie skrajnie, bo straca "cios"

Pozdro...
**********************
Dokladnie, do tego mozna jeszce sprobowac jeden dubel pare centow obnizyc lub podwyzszyc.
lubie to co robie i jestem w tym dobry.

Awatar użytkownika
tigergold
Posty: 384
Rejestracja: środa 01 cze 2005, 00:00

Re: Duble wokalu

Post autor: tigergold » poniedziałek 05 lut 2007, 00:48

Widziałem
VocALign w akcji. Prócz zabiegów strojenia, panoramowania itd., dobrze kiedy wokale dopasowane są dobrze w czasie! A ten program świetnie sobie z tym radzi.
[addsig]
For God so loved the world that he gave his one and only Son, that whoever believes in him shall not perish but have eternal life <John 3.16>

ODPOWIEDZ