Jak zaczynacie pracę nad nowym utworem?

Kruczki i sztuczki. Podziel się swoją wiedzą tajemną.
Awatar użytkownika
domin2
Posty: 41
Rejestracja: środa 22 paź 2008, 00:00

Jak zaczynacie pracę nad nowym utworem?

Post autor: domin2 » piątek 28 lis 2008, 19:04

Pytanie może proste ale tak na prawdę trudne.
Podzielcie się swoimi sposobami rozpoczynania pracy nad utworem.
Wiem, że wielu muzyków ma różne metody, każda z nich jest warta opisania.
Dzięki.
Korg Oasys 88, Powercore X8, Alesis IO26, iMac 24", Cubase 5, NI Komplete 5, Salobrena Jumbo,
Fostex MK 2

senjin
Posty: 405
Rejestracja: poniedziałek 26 wrz 2005, 00:00
Kontakt:

Re: Jak zaczynacie pracę nad nowym utworem?

Post autor: senjin » piątek 28 lis 2008, 20:19

...Pytanie może proste ale tak na prawdę trudne.
**********************
Faktycznie, bo nie wiadomo, o co pytasz. O nagrywanie? Komponowanie? Czy może o naukę gry danego utworu?...

Awatar użytkownika
domin2
Posty: 41
Rejestracja: środa 22 paź 2008, 00:00

Re: Jak zaczynacie pracę nad nowym utworem?

Post autor: domin2 » piątek 28 lis 2008, 20:30

......Pytanie może proste ale tak na prawdę trudne.
**********************
Faktycznie, bo nie wiadomo, o co pytasz. O nagrywanie? Komponowanie? Czy może o naukę gry danego utworu?......
**********************
Chodzi mi o komponowanie i aranżację.
Siadacie nad nowym pomysłem. Od czegoś zaczynacie?
Czy inspirują was konkretne brzmienia. Czy rozpoczynacie od zagajenia perkusji? Czy od melodii?


Korg Oasys 88, Powercore X8, Alesis IO26, iMac 24", Cubase 5, NI Komplete 5, Salobrena Jumbo,
Fostex MK 2

Awatar użytkownika
spiker
Posty: 1211
Rejestracja: czwartek 17 paź 2002, 00:00

Re: Jak zaczynacie pracę nad nowym utworem?

Post autor: spiker » piątek 28 lis 2008, 20:42

Kiedyś kombinowałem, nagrywałem aranżowałem i ...się zapętlałem. Teraz tylko jedna metoda przynosi efekty: gitarka, gardło i od razu po całości. Bez żadnych rejetracji. Jeśli zagram sobie coś nowego i zamruczę, a po godzinie to pamiętam i mogę powtórzyć to jest szansa że jutro też będę pamiętał. Jeśli pamietam to kawałek się obroni...jeśli nie pamietam to macham na niego ręką i już. Jak już tak się nazbiera tą metodą z 10 numerów, można siąść do komputra i zarejestrować te mruczanki.

to tyle ode mnie
przed użyciem programu zapoznaj się treścią instrukcji załączonej do opakowania bądź skonsultuj się z producentem lub dystrybutorem oprogramowania...

MrExplosion
Posty: 471
Rejestracja: piątek 15 wrz 2006, 00:00

Re: Jak zaczynacie pracę nad nowym utworem?

Post autor: MrExplosion » sobota 29 lis 2008, 01:22

najlepiej zacząć od refrenu, dobra melodia plus akordy. dalej zwrotka. chociaż nie musi być podziału na zwrotki i refreny. w każdym razie zaczynam od czegoś chwytliwego, charakterystycznego. a jak już jest ta podstawa to można się bawić w aranżowanie. oczywiście pierwsze pomysły na aranż pojawiają się już w momencie komponowania, i sama kompozycja narzuca pewne rozwiązania. komponowanie jest dla mnie proste "logistycznie", instrument, śpiew, i wszystko od razu słychać. ale wiadomo że dobra kompozycja to więcej niż połowa sukcesu i trzeba "wyrabiać" sobie patenty latami, czasem się siada do kawałka o którym się myślało przez ostatnie kilka miesięcy. aranż to "logistycznie" trudniejsza sprawa. od wyboru instrumentarium, przez smaczki harmoniczne i rytmiczne, wybór brzmień aż do miksu, jest pełna interakcja. tutaj już trzeba mocno eksperymentować, czy to na sofcie czy z żywym zespołem. ogólnie to jest temat którego nie da się nawet streścić w jednym poście.

Awatar użytkownika
Petey
Posty: 351
Rejestracja: poniedziałek 07 sie 2006, 00:00

Re: Jak zaczynacie pracę nad nowym utworem?

Post autor: Petey » sobota 29 lis 2008, 01:38

Podzielcie się swoimi sposobami rozpoczynania pracy nad utworem.
**********************

brak pomysłu, inwencji twórczej, chęci - nie ma co rozpoczynać.

nie ma sensu cisnąć rozpoczętego projektu bez inicjatywy.

jest pomysł, inwencja twórcza, chęci - wszystko samo się robi.

Czujesz w kościach co dograć co napisać i co z czym zjeść ;-p

przynajmniej u mnie tak jest

pozdro

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Jak zaczynacie pracę nad nowym utworem?

Post autor: Zbynia » sobota 29 lis 2008, 02:03

zanuciles
przegrzebales dziadostwo na dysku
uslyszales cos dobrego i sie wzorowales
dobra klepie cos na pale

po co taki post wogole???

Awatar użytkownika
Akton
Posty: 710
Rejestracja: piątek 21 gru 2007, 00:00

Re: Jak zaczynacie pracę nad nowym utworem?

Post autor: Akton » sobota 29 lis 2008, 07:41

Zaczynam (zazwyczaj) od motywu - najkrótsza część formalna (kilka dźwięków). Albo zaczynam to rozwijać, albo zapisuję i do biurka. Kiedyś wrócę do tego. Dużą inspiracją są brzmienia. Wielką wagę przykładam również do harmonii.

Pierwsza uwaga: należy pamiętać o tym, że najlepszą kompozycję można popsuć aranżacją, oraz - odwrotnie - bardzo przeciętny pomysł twórczy można wydatnie poprawić dzięki ciekawemu opracowaniu.

Druga uwaga: najpierw musimy w miarę nieźle znać instrument (instrumenty), na których pracujemy, bo gdy zamiast bawić się muzyką zaczniemy myśleć, gdzie co włączyć czy co nacisnąć, to klapa.

Trzecia uwaga: nie należy na siłę próbować coś napisać. Nie na tym to polega i na pewno efekt będzie mizerny.

Czwarta, generalna uwaga. Nie ma najlepszego pomysłu na pisanie muzyki, gdyż zależy to od bardzo wielu czynników. Każdy twórca ma swoje, subiektywne i sprawdzone metody, które, co oczywiste, mogą w ogóle się nie sprawdzić komuś innemu.

Powodzenia :)
NI Komplete 12, EWQL Symphonic Gold Orchestra,Spectrasonics Omnisphere, NI Alicia's Keys, EWQL Ministry of Rock, IK Philharmonik Miroslav, BFD ECO

Awatar użytkownika
domin2
Posty: 41
Rejestracja: środa 22 paź 2008, 00:00

Re: Jak zaczynacie pracę nad nowym utworem?

Post autor: domin2 » sobota 29 lis 2008, 08:58

Dzięki za podzielenie się swoimi doświadczeniami. Czyli jednogłośnie wygrywa żywioł i experyment. No i "czucie w kościach".
Pozdrawiam i powodzenia.
Korg Oasys 88, Powercore X8, Alesis IO26, iMac 24", Cubase 5, NI Komplete 5, Salobrena Jumbo,
Fostex MK 2

Awatar użytkownika
lakiernik
Posty: 399
Rejestracja: piątek 04 maja 2007, 00:00

Re: Jak zaczynacie pracę nad nowym utworem?

Post autor: lakiernik » sobota 29 lis 2008, 10:26

Ja zaczynam od "wesołego papierosa"
Only Hardware System: Elektrony: Machinedrum UW, Monomachine, Octatrack, AnalogFour, DSI Tempest, Korg MS-20 Mini,Yamaha Tenori-on, Waldorf Blofeld, E-mu MP-7, Korg ER-1, Eventide Space, Alesis Bitrman

ODPOWIEDZ