Pułapka basowa - konkretny zakres

Kruczki i sztuczki. Podziel się swoją wiedzą tajemną.
Mr.Lee
Posty: 231
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 00:00

Pułapka basowa - konkretny zakres

Post autor: Mr.Lee » czwartek 26 mar 2009, 19:21

Witam!
Potrzebuje koledzy waszej rady odnośnie budowy strojonej pułapki basowej. Wyjasniam o co mi chodzi
Pokój gdzie nagrywam i gram (słowo Studio zostawiam dla profesionalistów) dzielę razem z 6 letnią damą więc jaka kolwiek wieksza ingerencja w akustykę pomieszczenia jest niewskazana.
Nie bede zanudzał jakie są wymiary pomieszczenia i jak jest wszystko ustawione bo inaczej się nie dało. pora teraz napisać co się dzieje.
Gdy moje uszy zaklimatyzowały się w nowym miejscu zauwaźyłem słuchając muzyki źe pewne częstotliwości dominują. Postanowiłem przeprowadzić test (plik z działu download). I moje uszy mnie nie zawiodły. Dominujące częstotliwości mieszczą się w zakresie od 120 do ponad 200 hz. 160 hz wybija się wyjątkowo.
I teraz co planuje. Planuje zbudować pułapkę która bedzie strojona na te częstotliwości. Stała bedzie na przeciw głosników w przeciwnym rogu pokoju! Kiedyś w necie znalazłem stronę gdzie podawało się częstotliwość rezonansową i dobroć, a program podawał wymiary (pojemność) skrzynki, długość i średnicę rurki bass reflex. Teraz tej strony za nic w świecie nie moge znaleść.
Jesli wiecie koledzy jak takie ustrojstwo zbudować to bede wdzięczny! Nie chcę przy tym pogorszyć tego co mam i wydać niepotrzebnie pieniędzy. Wskazówki na temat materiałów do budowy mile widziane. Jeźeli mieliście doczynienia z takimi Basstrapami to podzielcie się uwagami na temat ich "działania" i efektywności.
Z góry dziękuję i pozdrawiam!

Awatar użytkownika
MB
Posty: 3318
Rejestracja: wtorek 09 kwie 2002, 00:00

Re: Pułapka basowa - konkretny zakres

Post autor: MB » czwartek 26 mar 2009, 19:44

Jeden tubowy absorber Helmholtza to stanowczo za mało, żeby pochłonąć rezonans pomieszczenia. Jeśli zrobisz jeden, to niestety bardzo się rozczarujesz rezultatem. Wiem z własnego doświadczenia, że dobre efekty daje tak naprawdę dopiero ustawienie 4 rezonatorów w narożnikach pomieszczenia.

http://www.lautsprechershop.de/tools/index_en.htm?/tools/t_helmholtz_en.htm

Mr.Lee
Posty: 231
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 00:00

Re: Pułapka basowa - konkretny zakres

Post autor: Mr.Lee » czwartek 26 mar 2009, 19:57

...Jeden tubowy absorber Helmholtza to stanowczo za mało, żeby pochłonąć rezonans pomieszczenia. Jeśli zrobisz jeden, to niestety bardzo się rozczarujesz rezultatem. Wiem z własnego doświadczenia, że dobre efekty daje tak naprawdę dopiero ustawienie 4 rezonatorów w narożnikach pomieszczenia.

http://www.lautsprechershop.de/tools/index_en.htm?/tools/t_helmholtz_en.htm...
**********************
Dzieki MB!
No cóź! Niestety nie bede mógł tego zrobić (meble, zabudowa, szafa)
Ale gdybym dołożył do tego jakieś szerokopasmowe absorbery (opisywałeś ich budowę w innym wątku) na srodku pokoju w naroźniku ściana/sufit + jeden nad stanowiskiem pracy ? Da to coś? Nie zrozum mnie źle. Nie chodzi mi o perfekcję ale poprawę! Jeśli jednak efekt bedzie mizerny to dam spokój.
Drugie pytanie to czy polecany przez Ciebie materiał (Płyta PT80) bedzie odpowiednia dla tego zakresu częstotliwości?
Dzięki za wskazówki Pozdrawiam!


Awatar użytkownika
MB
Posty: 3318
Rejestracja: wtorek 09 kwie 2002, 00:00

Re: Pułapka basowa - konkretny zakres

Post autor: MB » czwartek 26 mar 2009, 20:25

Nie da się odpowiedzieć na Twoje pytania nie mając absolutnie żadnych danych nt. pomieszczenia.

Wejdź na stronę, wpisz wymiary pokoju i zaobserwuj jak rozkładają się mody pomieszczenia. Skonfrontuj częstotliwości rezonansowe z tym, co sam zmierzyłeś. Na rysunku widać zaciemnione obszary maksimów ciśnienia akustycznego dla poszczególnych częstotliwości. To tam w pierwszej kolejności powinny być umieszczone absorbery, aby były najbardziej skuteczne.

Mr.Lee
Posty: 231
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 00:00

Re: Pułapka basowa - konkretny zakres

Post autor: Mr.Lee » piątek 27 mar 2009, 05:08

...Nie da się odpowiedzieć na Twoje pytania nie mając absolutnie żadnych danych nt. pomieszczenia.

Wejdź na stronę, wpisz wymiary pokoju i zaobserwuj jak rozkładają się mody pomieszczenia. Skonfrontuj częstotliwości rezonansowe z tym, co sam zmierzyłeś. Na rysunku widać zaciemnione obszary maksimów ciśnienia akustycznego dla poszczególnych częstotliwości. To tam w pierwszej kolejności powinny być umieszczone absorbery, aby były najbardziej skuteczne....
**********************
Dzięki MB!
Po przeprowadzeniu symulacji na stronie którą mi podałeś potwierdziło sie to co usłyszałem. Bede musiał zainstalować półapki w najbardziej newralgicznych miejscach. Co do wymiarów pokoju to ma on 4.2 długości, 2.1 szerokości i 2.5 wysokości. Głośniki stoją na krótszej sciaie (2.1)
Bede musiał zbudować 3 pułapki szerokopasmowe i jeden rezonator w róg pokoju.(ten jedyny wolny róg)
Pisałeś że waźny jest materiał (jego gęstość). Czy w moim przypadku teź zastosować polecaną przez Ciebie wełnę PT60 i czym wytłumić rezonator w środku?
Pozdrawiam!


Awatar użytkownika
arti_fiszal
Posty: 17
Rejestracja: niedziela 16 lis 2008, 00:00

Re: Pułapka basowa - konkretny zakres

Post autor: arti_fiszal » piątek 27 mar 2009, 19:33


Bede musiał zbudować 3 pułapki szerokopasmowe i jeden rezonator w róg pokoju.(ten jedyny wolny róg)
...
**********************

Przecież napisał Ci wyraźnie MB, że jeden rezonator nie wystarczy. Jeśli chodzi o absorpcję rezonujących częstotliwości, szerokopasmowe pułapki basowe w tak małym pomieszczeniu nie na wiele się zdadzą (a jeśli już, to powinno ich być więcej i nie tylko w narożnikach). Skuteczniejszym rozwiązaniem byłoby umieścić w czterech narożnikach strojone rezonatory, a nad nimi (oczywiście nie zakrywając otworów wlotowych) umocować w łączeniu ścian z sufitem pułapki basowe.

Mr.Lee
Posty: 231
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 00:00

Re: Pułapka basowa - konkretny zakres

Post autor: Mr.Lee » piątek 27 mar 2009, 20:12

...
Bede musiał zbudować 3 pułapki szerokopasmowe i jeden rezonator w róg pokoju.(ten jedyny wolny róg)
...
**********************

Przecież napisał Ci wyraźnie MB, że jeden rezonator nie wystarczy. Jeśli chodzi o absorpcję rezonujących częstotliwości, szerokopasmowe pułapki basowe w tak małym pomieszczeniu nie na wiele się zdadzą (a jeśli już, to powinno ich być więcej i nie tylko w narożnikach). Skuteczniejszym rozwiązaniem byłoby umieścić w czterech narożnikach strojone rezonatory, a nad nimi (oczywiście nie zakrywając otworów wlotowych) umocować w łączeniu ścian z sufitem pułapki basowe.
...
**********************
Jak byś przeczytał mój pierwszy post to bys wiedział źe jest to niemoźliwe! A jeźeli poprawi sie choć trochę to warto spróbować. Wszystko wykonam sam więc nakład finansowy bedzie mały. Mam warunki jakie mam i długo to się nie zmieni (nie gram w Lotto), więc próbuje czego się da. Skoro nie masz dla mnie konkretnych propozycji to po co wogóle piszesz. Na szczęscie jest na tym forum sporo osób które rozumieją sytuację (bądz są w podobnej) i staraja się pomóc. I na szczęscie są takie osoby jak kolega MB który ich rozumie i dzieli się wiedzą i doswiadczeniem.
Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
grembo
Posty: 2289
Rejestracja: czwartek 16 mar 2006, 00:00

Re: Pułapka basowa - konkretny zakres

Post autor: grembo » piątek 27 mar 2009, 20:55

ja mam podbne proporcje i po kilku testowych ustawieniach - postawilem na dlzuszej scianie graty wszelki. Bassreflexy mam z prozdu kolumn.

Jak stawiasz na krotszej to katy pomieszczenia sa za blisko - a to one jada basem....


sproboj



Awatar użytkownika
MB
Posty: 3318
Rejestracja: wtorek 09 kwie 2002, 00:00

Re: Pułapka basowa - konkretny zakres

Post autor: MB » sobota 28 mar 2009, 00:54

Muszę sprostować powyższą wypowiedź. Rezonanse pomieszczenia i ich dokuczliwość wynika tylko i wyłącznie z wymiarów i geometrii pomieszczenia. Ustawienie głośników nie ma żadnego wpływu na te rezonanse.

Oczywiście można uzyskać niewielkie zmiany wypadkowej charakterystyki modyfikując ustawienie monitorów, ale robienie tego "na ucho" jest raczej skazane na porażkę, bo nie da się metodą prób i błędów uwzględnić wszystkich czynników i odległości na raz. Nie ma natomiast żadnych szans, żeby jakiekolwiek ustawienie głośników w znaczącym stopniu zmniejszyło dzwonienie pomieszczenia na częstotliwości rezonansowej.

"Podobne" proporcje pomieszczenia zazwyczaj oznaczają diametralnie różne problemy z basem. Problem polega na tym, że najbardziej dokuczliwe są mody wielokrotne, to znaczy częstotliwości, przy których spotyka się kilka różnych rodzajów rezonansu pomieszczenia (osiowe, przekątne i ukośne), a tu wystarczy 10cm różnicy wymiarów jednej ściany i ten wzór spotkań częstotliwości rezonansowych jest kompletnie inny. Wpisz TUTAJ wymiary pokoju i zaobserwuj, gdzie pojawia się zagęszczenie rezonansów.

Absorpcja szerokopasmowa powinna być stosowana w pierwszej kolejności, dopiero po jej instalacji warto zidentyfikować i zaatakować problemy, które wymagają strojonych rezonatorów.

Co do konstrukcji tych ostatnich to za dużo nie napiszę, bo moje własne próby były średnio udane. Obecnie korzystam z rezonatorów robionych na zamówienie przez specjalistyczną firmę, również dlatego, że mają bardzo duże rozmiary (ponad 1,9 wysokości i 70cm średnicy)

Awatar użytkownika
grembo
Posty: 2289
Rejestracja: czwartek 16 mar 2006, 00:00

Re: Pułapka basowa - konkretny zakres

Post autor: grembo » sobota 28 mar 2009, 01:37

ja sie nie upieram oczywiscie - ale na wyobranzie i doswiadczenie MB.

Czy prawda jest ze ustwienie glosnika w rogu, lub blisko rogu pomieszczenia powoduje dobasowienie (wybacz slownictwo, ale na inne sobie pozwolic z braku wiedzy nie moge) ?

Jesli pokoj ma 2 m szerokosci (krotsza sciana) - pomiedzy odsluchami stoi jeden, dwa monitory ... to kolumny wychodza na rogi akurat lub blisko nich - bo nikt by nie zagracil chyba (!!!) pokoju stawiajac je w polowie pokoju) - na przejscie za sprzet tez juz wiekszej szansy nie ma wiec wydaje sie to zbedne.

Oczywiscie jesli bylyby to wymiary 4x5 metrow (a nie 2,1 na 4,5 jak w przypadku zalozyciela watku) - to powzysze jest bez znaczenia - bo inaczej planowac mozna przestrzen

Ja generalnie nawet nie sadze sie na powazne adaptacje akustyczne :) tak jak odsluchow, uczylem sie pomieszczenia sluchajac duzo muzyki w swoich "gownianych" warunkach.

ODPOWIEDZ