Mid/Side - sztuczki i triki

Kruczki i sztuczki. Podziel się swoją wiedzą tajemną.
Awatar użytkownika
dynamicznyPalec
Posty: 9
Rejestracja: piątek 02 kwie 2010, 00:00

Mid/Side - sztuczki i triki

Post autor: dynamicznyPalec » piątek 23 kwie 2010, 17:59

Od razu mówie że nie znalazłem podobnego tematu.


Chciałbym poznać wasze "triki" odnośnie podziału na mid/side (sorencja że nie piszę profesjonalnie ale chyba każdy skuma).


Tak sobie dzisiaj z tym kombinowałem , wziołem pewne nagranie i zapisałem w plikach wav 1.samo side i 2.samo mid


Wpakowałem te dwa pliki do DAW-a.


Przy sygnale mid trochę pobawiłem się fazą (takie experymenty , podkreślam) aby sprawiało to wrażenie bardziej "głębokiego".


Natomiast przy sygnale side pobawiłem się opóźnieniami i chorusem.


No i po sklejeniu tego wszystkiego wyszła mi nawet ciekawa rzecz , wokal stał się BARDZO realistycznie brzmiący , jakby ktoś przedemną śpiewał , serio świetny efekt. (odsłuch na słuchawkach)


Ogólnie wrażenie "przestrzenności" bardzo wzrosło w porównaniu z oryginałem , lecz to nadal nie "to" co chciałem osiągnąć...


Domyślam się iż efekt na wokalu "udał się" dzięki temu iż pierwotnie był on "wsadzony" w sam środek.


Partie Synhów zaczęły wydawać z siebie niezbyt przyjemny "przydźwięk" (sam niewiem jak to nazwać) zapewne przez dosyć duży pogłos.


Więc chciałbym poznać waże techniki "eksperymentowania" z mid/side , myślę że ktoś się tym bawił w podobny sposób?


Czy może jest to jakaś kolejna "niewybaczalna herezja"?


Ogólnie chodzi mi o jak najlepsze oddanie przestrzenności odnośnie zabaw z mid/side.


Awatar użytkownika
grembo
Posty: 2289
Rejestracja: czwartek 16 mar 2006, 00:00

Re: Mid/Side - sztuczki i triki

Post autor: grembo » piątek 23 kwie 2010, 23:14

..sam jestem ciekaw
nic nie wiem o tym temacie-wydawalo mi sie ze to rejestracja zrodla musi sie odbywac juz metoda m/s

Awatar użytkownika
JoachimK
Posty: 3148
Rejestracja: środa 12 paź 2005, 00:00
Kontakt:

Re: Mid/Side - sztuczki i triki

Post autor: JoachimK » piątek 23 kwie 2010, 23:57

nic nie wiem o tym temacie-wydawalo mi sie ze to rejestracja zrodla musi sie odbywac juz metoda m/s... 


Rejestracja nie ma tu nic do rzeczy.Każdy sygnał stereo można rozdzielić na składniki M/S i poddawać je niezależnej obróbce. Korzyści spore, np. wtopienie wokalu w miks, poszerzanie stereofonii miksu bez wpływu na niskie częstotliwości, zawężanie stereofonii basów bez wpływu na resztę pasma, uzyskiwanie czytelnego wokalu przez zmiany tego, co go otacza w stereofonii, pozorne uwydatnienie pogłosu w miksie, de-eser wokalu na pełnym miksie, zwiększanie kopa stopy ze znikomym wpływem na cały miks... różnie, zależnie od materiału trzeba różnie podejść do pewnych operacji.


[addsig]
Nie odpowiadam na porady via prywatny mail. Od tego jest to forum!

Awatar użytkownika
dynamicznyPalec
Posty: 9
Rejestracja: piątek 02 kwie 2010, 00:00

Re: Mid/Side - sztuczki i triki

Post autor: dynamicznyPalec » poniedziałek 26 kwie 2010, 13:50

Odnawiam temat (żeby był widoczny w najnowszych {#śmiech} ), może ktoś jeszcze podzieli się swoją wiedzą.


Redakcja
Posty: 1410
Rejestracja: środa 23 sty 2002, 00:00

Re: Mid/Side - sztuczki i triki

Post autor: Redakcja » poniedziałek 26 kwie 2010, 14:27

...Od razu mówie że nie znalazłem podobnego tematu...



Na naszym forum było o tym już nieraz - to raz.

Akurat w naszym najnowszym (bo nie ostatnim) magazynie EiS 04/2010, na stronie 100 znajdziecie artykuł "Technika Mid/Side" - to dwa.

Na płycie DVD dołączonej do tego numeru zamieściliśmy przykłady audio z użycia techniki M/S - to na trzy
[addsig]
Wojciech Chabinka - sekretarz redakcji EiS

konop_tnt
Posty: 109
Rejestracja: niedziela 03 lut 2008, 00:00
Kontakt:

Re: Mid/Side - sztuczki i triki

Post autor: konop_tnt » poniedziałek 26 kwie 2010, 21:08

......Od razu mówie że nie znalazłem podobnego tematu...

Na naszym forum było o tym już nieraz - to raz.
Akurat w naszym najnowszym (bo nie ostatnim) magazynie EiS 04/2010, na stronie 100 znajdziecie artykuł "Technika Mid/Side" - to dwa.
Na płycie DVD dołączonej do tego numeru zamieściliśmy przykłady audio z użycia techniki M/S - to na trzy ...
 


 


No i na 4 wywiad z Grzegorzem Piwkowskim na łamach EiS jest ciekawym źródłem wiedzy na temat praktycznego zastosowania tej techniki.


ODPOWIEDZ