Jak wyrównać ścieżkę wokalu?

Kruczki i sztuczki. Podziel się swoją wiedzą tajemną.
podlas
Posty: 35
Rejestracja: czwartek 05 mar 2009, 00:00

Jak wyrównać ścieżkę wokalu?

Post autor: podlas » poniedziałek 15 lis 2010, 23:08

Witam. Czy ktoś może wie jak wyrównać ścieżkę wokalu? Scieżka wokalowa zostala nagrana, ale bardzo nie równo, część fragmentów jest ok, w reszcie "słowa utworu" są albo za szybko zaśpiewane, albo za wolno. Ogólnie jest nie równo. Próbowałem już coś zrobić w Melodyne - ale tam nie znalazłem opcji cięcia na poszczególne fragmenty, a jedynie rozciąganie/zwężanie . Czy ktoś zna jakiś program, wtyczkę, która sama dopasuje/wyrówna linię wokalu. Ewentualnie prosty w obłsudze i SKUTECZNY program do wyrównywania wokali. Mam nadzieję że wiecie o co mi chodzi i z czym mam problem.


Awatar użytkownika
jarekw
Posty: 101
Rejestracja: piątek 31 mar 2006, 00:00

Re: Jak wyrównać ścieżkę wokalu?

Post autor: jarekw » poniedziałek 15 lis 2010, 23:25

W Melodyne jest wszystko czego szukasz. Obejrzyj filmiki na stronie Celemony. Jest mnóstwo informacji.

A tak na naprawdę to niech wokalista/wokalistka się nauczy tej piosenki (czy cokolwiek to jest) i zaśpiewa jeszcze raz poprawnie. Tak będzie najprościej, najtaniej, najszybciej i najuczciwiej.

Ale mi górnolotnie wyszło:)

Awatar użytkownika
M12Records
Posty: 56
Rejestracja: piątek 20 mar 2009, 00:00
Kontakt:

Re: Jak wyrównać ścieżkę wokalu?

Post autor: M12Records » wtorek 16 lis 2010, 00:59

spróbuj z automatyką głośności wokalu... jeśli o to chodzi
Pozostawiam to innym do oceny.

Awatar użytkownika
spiker
Posty: 1211
Rejestracja: czwartek 17 paź 2002, 00:00

Re: Jak wyrównać ścieżkę wokalu?

Post autor: spiker » wtorek 16 lis 2010, 08:30

Jeśli masz dostęp do kogoś kto ma Sonar PE od wersji 7 wzwyż to jest tam bardzo sprytne narzędzie Audio Snap. Z jego pomocą możesz wyrównać każdy ślad. Pamiętać jednak należy, że jeśli wokalista śpiewa zupełnie na innym polu buraków to żaden audio snap Ci nie pomoże. TU chodzi o lekkie obsuwki time'u a nie śpiewanie sobie a muzom. Innym rozwiązaniem jest Sonarowy V-Vocal tam zaimplementowano podobne algorytmy jednak optymalizowane są dla wokalu. Tu podobnie - bez przesady - jak wokal zaspiewano totalnie krzywo to owszem - wszystko wyrównasz ale będzie to słychać. Innym rozwiązaniem, dostępnym prawie w każdym DAW, jest mrówcza robota polegająca na pocięciu klipu na krytyczne plasterki i poustawianie ich tak jak mają być (zdecyduj czy równo wg początku bitu, czy równo z jakimś innym krytycznym akcentem w melodii - różnie może być) i zastosowanie na plasterkach cross-fade'ingu. Trzeba to jednak robić z rozwagą by nie spowodować jakichś dziwnych ucięć (pojawiających lub zanikających się nagle oddechów, zjedzonych końcówek) trzeba iść na kompromis. Efekt możesz próbować zamaskować jakimś cwanym, synchronizowanym z tempem projektu, delayem...itp....oceń czy gra jest warta świeczki. Może jednak lepiej by śpiewak zaśpiewał raz jeszcze.
pozdrawiam
przed użyciem programu zapoznaj się treścią instrukcji załączonej do opakowania bądź skonsultuj się z producentem lub dystrybutorem oprogramowania...

Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Jak wyrównać ścieżkę wokalu?

Post autor: DJOZD » wtorek 16 lis 2010, 11:50

...Innym rozwiązaniem, dostępnym prawie w każdym DAW, jest mrówcza robota polegająca na pocięciu klipu na krytyczne plasterki i poustawianie ich tak jak mają być (zdecyduj czy równo wg początku bitu, czy równo z jakimś innym krytycznym akcentem w melodii - różnie może być) i zastosowanie na plasterkach cross-fade'ingu. ... 


 


I to jest chyba najskuteczniejsza metoda.  Zawsze mamy pełną kontrole. Ale wymaga pewnego doswiadczenia.  


podlas
Posty: 35
Rejestracja: czwartek 05 mar 2009, 00:00

Re: Jak wyrównać ścieżkę wokalu?

Post autor: podlas » wtorek 16 lis 2010, 13:06

Właśnie o to mi chodzi, żeby wyrównać wokal z bitem. W Melodyne nie znalazłem takiej opcji żeby można było ciąć wokal na plasterki, tam można albo poszerzyć/zwęzić kosztem kolejnego plastra (fragmentu wokalu) i zmieniać tonację. Natomiast próbowałem właśnie ciąć wokal na plasterki, ale wokalista tak zaśpiewał że np. jeden fraza 2 wyrazowa jest bardziej rozciągnieta w czsie niz kolejna fraza z wyrazami. Wydaje mi się że będę potrzebował - to się nazywa - scretching chyba - żeby rozciągnąć/ zwęzić słowa w czasie. Ale to już chyba nie jest dobra sprawa przy obróbce wokalu. Czy tym pluginem w sonarze da się to zrobić? Czy ktoś słyszał o wtyczce vocalign? Czy ten program będzie mi w stanie pomóc?


Awatar użytkownika
spiker
Posty: 1211
Rejestracja: czwartek 17 paź 2002, 00:00

Re: Jak wyrównać ścieżkę wokalu?

Post autor: spiker » wtorek 16 lis 2010, 15:25

No przecież mówię, że można - zaróno Audio Snap jaki i V-Vocal dadzą radę ale podkreślam stanowczo: jeśli odchyłki są duże to będzie słychać te "machlojki". Warunek drugi: musisz mieć Sonara, lub kogoś kto ma. Ja Cię nie będę namiawiał do używania nielegalnego softu. To samo dotyczy C-Melodyne - kiepsko sprawdzałeś - Melodyna jest 100 razy "mądrzejsza" od V-Vocal.
Plasterki, cross fade i time stretching na plasterkach - to najpewniejsze roziwązanie. Narzędziem legalnym do tego może być Reaper - ma wszystko co potrzebujesz - przede wszystkm bardzo wygodny time stretching na clipach - za darmo.
pozdrawiam
przed użyciem programu zapoznaj się treścią instrukcji załączonej do opakowania bądź skonsultuj się z producentem lub dystrybutorem oprogramowania...

MrExplosion
Posty: 471
Rejestracja: piątek 15 wrz 2006, 00:00

Re: Jak wyrównać ścieżkę wokalu?

Post autor: MrExplosion » wtorek 16 lis 2010, 15:26

W Abletonie Live łatwo się takie ścieżki wyrównuje za pomocą funkcji Warp i markerów. Do pewnego stopnia oczywiście bo danego fragmentu nie można rozciągać/skracać w nieskończoność bez straty jakości

Awatar użytkownika
Mariusz1333
Posty: 169
Rejestracja: środa 16 kwie 2008, 00:00

Re: Jak wyrównać ścieżkę wokalu?

Post autor: Mariusz1333 » wtorek 16 lis 2010, 17:06

...
Witam. Czy ktoś może wie jak wyrównać ścieżkę wokalu? Scieżka wokalowa zostala nagrana, ale bardzo nie równo, część fragmentów jest ok, w reszcie "słowa utworu" są albo za szybko zaśpiewane, albo za wolno. Ogólnie jest nie równo.


Błagam, nie poprawiaj tego. Szanuj innych artystów, ich talent i lata pracy.


Zrób z tego jakiś skecz kabaretowy czy coś....


Awatar użytkownika
klops3000
Posty: 82
Rejestracja: niedziela 15 lut 2009, 00:00

Re: Jak wyrównać ścieżkę wokalu?

Post autor: klops3000 » środa 17 lis 2010, 16:07

Sam program raczej ci tego nie wyrówna dokładnie (quantize) , najlepiej zrobić to manualnie albo po prostu pokazać takiem "utalentowanemu" wokaliscie środkowy palec.


Moim zdaniem szkoda twoich nerwów , albo nagrać wokal poprawnie od zera albo znaleźć kogoś kto umie śpiewać.


Zablokowany