Yamaha Motif XS - zmiana kanału MIDI z użyciem sterownika nożnego

Kruczki i sztuczki. Podziel się swoją wiedzą tajemną.
wazoo
Posty: 12
Rejestracja: wtorek 27 lut 2007, 00:00

Yamaha Motif XS - zmiana kanału MIDI z użyciem sterownika nożnego

Post autor: wazoo » środa 01 gru 2010, 08:58

Witam wszystkich,


mój problem dotyczy konktretnie Motifa XS, ale wydaje jego natura jest dosyć ogólna.


Konkretnie, polega on na tym, że aby móc zmieniać barwy bez ucinania dźwięku, konieczne jest układanie ich kolejno na oddzielnych ścieżkach/kanałach MIDI w sekwencerze. Zmiana barw wymaga jednak wybierania kolejnych kanałów/ścieżek wciskając kolejne guziki na panelu głównym, odpowiadające konkretnym ścieżkom (ewentualnie przechodzenie pomiędzy kanałami strzłką kursora).


Z tego, co wiem, to nie da się tego zrobić za pomocą zwykłego foot-switcha, ponieważ nie ma takiego komunikatu MIDI, który służy do zmiany kanału MIDI. Moja znajomość tematu jest jednak dosyć pobieżna i swoją wiedzę opieram na informacjach z internetu (napisałem też pytanie na Motifatorze, ale bez rezultatu).


Ponieważ jednak istnieją takie urządzenia, jak programowanlne sterowniki nożne, takie jak standardowo używane przez gitarzystów, mam pytanie: czy za ich pomocą można zmieniać kanał MIDI? Dla mnie taka możliwość uwolniłaby ręce od konieczności odrywania od klawiatury przy zmianie barwy (kanału). Zastanawiam się, czy taką możliwość miałby np sterownik  Yamaha MFC 10 - czy jest np możliwość dosłownego przeniesienia funkcji niektórych przycisków z głównego panelu Motifa na ten sterownik?


 


Pozdrawiam


Redakcja
Posty: 1410
Rejestracja: środa 23 sty 2002, 00:00

Re: Yamaha Motif XS - zmiana kanału MIDI z użyciem sterownika nożnego

Post autor: Redakcja » środa 01 gru 2010, 09:34

...Z tego, co wiem, to nie da się tego zrobić za pomocą zwykłego foot-switcha, ponieważ nie ma takiego komunikatu MIDI, który służy do zmiany kanału MIDI...

Musisz wpierw sprawdzić czy Twój instrument, a w zasadzie jego kursor reaguje na komunikaty Control Change CC#96 (Data Increment) i CC#97 (Data Decrement). Jeśli tak, to sprawa jest prosta - wystarczą 2 przełączniki i sterownik MIDI zdolny do ich obsługi.
[addsig]
Wojciech Chabinka - sekretarz redakcji EiS

wazoo
Posty: 12
Rejestracja: wtorek 27 lut 2007, 00:00

Re: Yamaha Motif XS - zmiana kanału MIDI z użyciem sterownika nożnego

Post autor: wazoo » środa 01 gru 2010, 11:00

......Z tego, co wiem, to nie da się tego zrobić za pomocą zwykłego foot-switcha, ponieważ nie ma takiego komunikatu MIDI, który służy do zmiany kanału MIDI...

Musisz wpierw sprawdzić czy Twój instrument, a w zasadzie jego kursor reaguje na komunikaty Control Change CC#96 (Data Increment) i CC#97 (Data Decrement). Jeśli tak, to sprawa jest prosta - wystarczą 2 przełączniki i sterownik MIDI zdolny do ich obsługi. ...
 


 


Dzięki. Czyli, o ile dobrze rozumiem, mogę po prostu przypisać sterownik nie do samej zmiany kanału, tylko do zmiany pozycji kursora, która to wpływa na to, jaki kanał (ścieżka) jest obecnie aktywny... Tak? Po prostu zamiast naciskać strzałkę na instrumencie, przyciskałbym po prostu sterownik.


Tylko czy to będzie takie proste, jeżeli klawisz ma możliwość sterowania kursorem nie tylko w jednym wymiarze (prawo-lewo), tylko w dwóch (p-l, góra-dół) - Motif XS. A mi potrzebne byłoby właśnie góra-dół...


Redakcja
Posty: 1410
Rejestracja: środa 23 sty 2002, 00:00

Re: Yamaha Motif XS - zmiana kanału MIDI z użyciem sterownika nożnego

Post autor: Redakcja » środa 01 gru 2010, 11:37

...Tylko czy to będzie takie proste, jeżeli klawisz ma możliwość sterowania kursorem nie tylko w jednym wymiarze (prawo-lewo), tylko w dwóch (p-l, góra-dół) - Motif XS. A mi potrzebne byłoby właśnie góra-dół...



Nie chodzi o zmianę pozycji kursora lecz o zmianę wartości parametru na który aktualnie on wskazuje. Czyli jeśli ustawisz go np. na zmianę kanałów MIDI, to być może da radę zmieniać je sekwencyjnie (góra/dół). Warto to wcześniej sprawdzić podając wspomniane komunikaty z jakiegoś zew. sekwencera/programu z obsługą MIDI.
[addsig]
Wojciech Chabinka - sekretarz redakcji EiS

ODPOWIEDZ