Znak wodny na samplach - czy to możliwe?

Kruczki i sztuczki. Podziel się swoją wiedzą tajemną.
Awatar użytkownika
grzygorz
Posty: 62
Rejestracja: wtorek 28 wrz 2010, 00:00

Znak wodny na samplach - czy to możliwe?

Post autor: grzygorz » wtorek 01 mar 2011, 22:14

Czołem,


Kupiłem kiedys paczkę od Vengeance, ale dopiero dziś moją uwagę zwrócił plik txt a raczej zapis w nim: "Each Sample CD has got it's unique frequency watermark" i pominąwszy fakt bezsensowności używania "lewych" sampli a skupiając sie jedynie na samym aspekcie technicznym: czy to jest mozliwe? na moja skromna wyobraznie i wiedze o fizyce, taki sygnal musialby byc umieszczony w pasmie ultra badz infradzwiekow, a po wrzuceniu sampli w utwór i obróbce koncowej, pasmo zawęża sie przeciez do słyszalnego. A czy moze jednak odpowiednio spreparowane sygnaly umieszczone w pasmie slyszalnym sa nieslyszalne...? Ciekawi mnie to.


Each Sample CD has got it's unique frequency watermark,

so Vengeance-Sound can track every

illegal copy on the internet back to it's 

original licensor.

 


 


 


Awatar użytkownika
chantizstudio
Posty: 419
Rejestracja: sobota 26 maja 2007, 00:00

Re: Znak wodny na samplach - czy to możliwe?

Post autor: chantizstudio » środa 02 mar 2011, 09:08

Też kiedyś zastanawiałem się jak oni to robią, bo takie watermarki są tez na ich soundsetach. Wydaje mi się ze one są tylko po to by lokalizować pierwotnych właścicieli i nielegalnie umieszczonych sampli,banków w sieci
''po to są gały w syntezatorach , zeby kręcić aż uzyska się to czego się szuka'' AdamZ

Awatar użytkownika
MB
Posty: 3318
Rejestracja: wtorek 09 kwie 2002, 00:00

Re: Znak wodny na samplach - czy to możliwe?

Post autor: MB » środa 02 mar 2011, 09:16

Jest to jak najbardziej możliwe. Istnieje wiele technik umieszczania w nagraniach muzycznych niesłyszalnych elementów, które mogą zostać później wykryte przez odpowiednie algorytmy. Nie wszystkie składowe dźwięku są słyszalne, ba zdecydowana większość składników jest właśnie niesłyszalna i wcale nie piszę o ultradźwiękach tylko o zjawisku maskowania, dzięki któremu kompresja psychoakustyczna (MP3, AAC) jest w stanie zredukować objętość pliku do 1/5 oryginalnej wielkości. Znakowanie wodne to cała dziedzina przetwarzania sygnałów, która dysponuje bardzo wyrafinowanymi metodami modyfikowania próbek tak, żeby ta modyfikacja była odporna na typowe zabiegi typu filtracja, kompresja, przepróbkowanie, montaż, zniekształcenia nieliniowe itd. Znaku wodnego nie słychać "gołym uchem", ale stosując specjalne metody wykrywania i wiedząc czego się spodziewamy można go wykryć nawet w mocno zmodyfikowanym nagraniu.

ODPOWIEDZ