Jak osiągnąć efekt nagrania z lat 30'?

Kruczki i sztuczki. Podziel się swoją wiedzą tajemną.
Awatar użytkownika
banan
Posty: 180
Rejestracja: sobota 29 wrz 2007, 00:00

Jak osiągnąć efekt nagrania z lat 30'?

Post autor: banan » niedziela 06 sty 2013, 18:03

Witam serdecznie,


Muszę wykonać następującą rzecz - mam nagranie mojego zespołu, który gra gypsy/swing w stylu lat 30' - sama gra muzyków jest bardzo stylowa, nagranie jednak (mimo, że świetnie wykonane) zdradza epokę, w której została zarejestrowana... Nagranie zostało zrobione "live" trzy lata temu, później oczywiście miks itd - jest wyjątkowo przejrzyste, jednak stwierdziliśmy, że spróbujemy wystylizować je na odległą epokę lat 30'... Od razu mówię, że niestety nie posiadamy już osobnych śladów, mam tylko i wyłącznie gotowy utwór. 

Zwracam sie więc z pytaniem, czy znacie może jakieś dobre sposoby, by nadać nagraniu odpowiednie brzmienie? Oczywiście, próbowałem już różnych rzeczy, takich jak Grungelator z Cubase, iZotope Vinyl itd... Jednak nie do końca o to mi chodzi. Mam różnego typu magnetofony szpulowe Unitry, ale niestety, one sprawiają tylko wrażenie nagrania "na dyktafon" i to w dodatku kiepskiego... Zaznaczam też, że bardzo mile widziane byłyby wszelkie sposoby "freeware", gdyż tak jak mówię, bawię się na potrzeby własne.

Bardzo proszę o poradę!

Banan 


[addsig]
Sprzedam Roland Juno 60 w idealnym stanie!

Medianta
Posty: 54
Rejestracja: sobota 31 mar 2012, 00:00

Re: Jak osiągnąć efekt nagrania z lat 30'?

Post autor: Medianta » niedziela 06 sty 2013, 21:20

Ja do takich celów używam starego dyktafonu na mikrokasety z 1988 r. Kupiłem kiedyś za jakieś 15 zł. Można naprawdę ciekawe efekty osiągnąć.


Awatar użytkownika
katox
Posty: 98
Rejestracja: poniedziałek 31 sty 2011, 00:00

Re: Jak osiągnąć efekt nagrania z lat 30'?

Post autor: katox » niedziela 06 sty 2013, 22:38

...Witam serdecznie,
Muszę wykonać następującą rzecz - mam nagranie mojego zespołu, który gra gypsy/swing w stylu lat 30' - sama gra muzyków jest bardzo stylowa, nagranie jednak (mimo, że świetnie wykonane) zdradza epokę, w której została zarejestrowana... Nagranie zostało zrobione "live" trzy lata temu, później oczywiście miks itd - jest wyjątkowo przejrzyste, jednak stwierdziliśmy, że spróbujemy wystylizować je na odległą epokę lat 30'... Od razu mówię, że niestety nie posiadamy już osobnych śladów, mam tylko i wyłącznie gotowy utwór. Zwracam sie więc z pytaniem, czy znacie może jakieś dobre sposoby, by nadać nagraniu odpowiednie brzmienie? Oczywiście, próbowałem już różnych rzeczy, takich jak Grungelator z Cubase, iZotope Vinyl itd... Jednak nie do końca o to mi chodzi. Mam różnego typu magnetofony szpulowe Unitry, ale niestety, one sprawiają tylko wrażenie nagrania "na dyktafon" i to w dodatku kiepskiego... Zaznaczam też, że bardzo mile widziane byłyby wszelkie sposoby "freeware", gdyż tak jak mówię, bawię się na potrzeby własne.Bardzo proszę o poradę!Banan ...

a próbowałeś miksować sygnał przetworzony z orginałem?

Awatar użytkownika
doministry1
Posty: 323
Rejestracja: poniedziałek 29 wrz 2008, 00:00

Re: Jak osiągnąć efekt nagrania z lat 30'?

Post autor: doministry1 » poniedziałek 07 sty 2013, 02:01

..... Oczywiście, próbowałem już różnych rzeczy, takich jak Grungelator z Cubase, iZotope Vinyl itd... Jednak nie do końca o to mi chodzi. Mam różnego typu magnetofony szpulowe Unitry, ale niestety, one sprawiają tylko wrażenie nagrania "na dyktafon" i to w dodatku kiepskiego... Zaznaczam też, że bardzo mile widziane byłyby wszelkie sposoby "freeware", gdyż tak jak mówię, bawię się na potrzeby własne.Bardzo proszę o poradę!Banan ...

a próbowałeś miksować sygnał przetworzony z orginałem?...

No dobra ale skoro nie pasuje Ci np. iZotope Vinyl, to dlaczego?



Co jest nie tak?

Kompozytor, Instrumentalista, Improwizator

Awatar użytkownika
Jarek_Zand
Posty: 127
Rejestracja: niedziela 23 sie 2009, 00:00

Re: Jak osiągnąć efekt nagrania z lat 30'?

Post autor: Jarek_Zand » poniedziałek 07 sty 2013, 06:30

Spróbuj tego:


http://tonebytes.com/lo-fizer/




KumiDr
Posty: 138
Rejestracja: niedziela 07 wrz 2014, 00:00

Re: Jak osiągnąć efekt nagrania z lat 30'?

Post autor: KumiDr » niedziela 02 lis 2014, 08:41

Jeśli nie masz osobnych śladów, tylko gotowy miks, to będzie to raczej niewykonalne. Dzisiaj ludzie od miksu w swojej pracy zwykle nie zwracają uwagi na to czy materiał brzmi równie dobrze w MONO, jak i w stereo. A przecież, żeby myśleć o wiarygodnej stylizacji na lata 30-te trzeba zapomnieć o stereo. Reszta - przycięcie pasm basowych, uwypuklenie środka, jakieś tam szumy i trzaski - to betka. Ale zabrzmi głupio na stereofonicznym miksie.

Awatar użytkownika
PieTras!
Posty: 375
Rejestracja: piątek 07 cze 2013, 00:00

Re: Jak osiągnąć efekt nagrania z lat 30'?

Post autor: PieTras! » poniedziałek 03 lis 2014, 12:58

A tak swoją drogą - na pewno chcecie brzmieć jak nagrania z lat trzydziestych? Czy może jak 'zremasterowane' nagrania z lat trzydziestych popularne w naszych czasach? Czy może chcecie "postarzyć" sobie brzmienie i zrobić wrażenie starocia? Np. takie trąby w Parov Stelar...

Klawisze, kompozycja, produkcja... :)

MaroX
Posty: 18
Rejestracja: wtorek 28 lut 2012, 00:00

Re: Jak osiągnąć efekt nagrania z lat 30'?

Post autor: MaroX » wtorek 04 lis 2014, 02:22

...
A tak swoją drogą - na pewno chcecie brzmieć jak nagrania z lat trzydziestych? Czy może jak 'zremasterowane' nagrania z lat trzydziestych popularne w naszych czasach? Czy może chcecie "postarzyć" sobie brzmienie i zrobić wrażenie starocia? Np. takie trąby w Parov Stelar......
 


Cóż zakładając , że samo brzmienie pod względem instrumentalnym i wokalnym utworu jest odpowiednio stylizowane na tamte czasy to po pozostaje tak jak tu wcześniej koledzy wspominali pozbycie się stereo , ale nie potrzeba od razu oddzielnych śladów audio danego kawałka.Przecież jak posiadasz nagranie stereo to da się bezproblemowo to przekonwertować na tryb mono.Gorzej gdyby było na odwrót.Jeśli już mówimy o mono to jak całe nagranie zostanie do niego przekonwertowane to wszytkie ślady będą wspóbrzmieć w jednym położeniu.W stereo może to nie być takie proste bo to nie są tylko jakby 2 kanały.W stereo bowiem każdy zmiksowany ślad może brzmieć trochę w innym położeniu niż tylko niby te 2 kanały stereo.Jakby to prościej wytłumaczyć ? Gitara np. może grać bliżej lewego kanału (nieco głośniej na lewym a ciszej na prawym) , a bas bliżej prawego (nieco głośniej na prawym a ciszej na lewym) , wokal może być idealnie w środku (jednakowy poziom sygnału na obydwu kanałach) , bębny idealnie na lewym kanale (lewy kanał gra , prawy cisza) a klawisze idealnie na prawym kanale (prawy kanał gra , lewy cisza).O coś takiego tu chodzi.To tylko przykład.Wracając do tematu oczywiście sama konwersja do mono może nie dać satysfakcjonujących rezultatów.Zapewne będzie potrzebna dodatkowa korekcja graficzna tak jak ktoś tu wspomniał o przycięciu pasm basowych i uwypukleniu środka.Co do szumów - zapewne istnieją jakieś programowe emulatory szumów charakterystycznych dla nagrań z tamtego okresu.Jak dobrze poszukasz to pewnie i znajdziesz.


arekmozer
Posty: 6
Rejestracja: piątek 23 gru 2016, 00:00

Re: Jak osiągnąć efekt nagrania z lat 30'?

Post autor: arekmozer » piątek 23 gru 2016, 10:39

Super dzięki za pomoc. W sumie na Youtubie też znalazłem. Ja uwielbiam winylę więc polecam zakupić odpowiedni sprzęt i klasowe krążki :)

Awatar użytkownika
moto112
Posty: 5
Rejestracja: sobota 03 gru 2016, 00:00
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Jak osiągnąć efekt nagrania z lat 30'?

Post autor: moto112 » wtorek 27 gru 2016, 16:30

...Super dzięki za pomoc. W sumie na Youtubie też znalazłem. Ja uwielbiam winylę więc polecam zakupić odpowiedni sprzęt i klasowe krążki motyw z dyktafonem jest świetny! wypróbowałem.
polecam

pozdrawiam!

ODPOWIEDZ