Spektrum kick'a, a tony podstawowe nut basu

Kruczki i sztuczki. Podziel się swoją wiedzą tajemną.
Awatar użytkownika
stereoman
Posty: 125
Rejestracja: wtorek 23 paź 2007, 00:00

Spektrum kick'a, a tony podstawowe nut basu

Post autor: stereoman » niedziela 09 mar 2014, 21:27

Witajcie!
Chce zmiksować utwór house/trance w tempie 130bpm. Linia basu w pewnych miejscach gra rownocześnie z kickiem, a w innych nie.
Poniżej jest spektrum kick'a (zielony wykres) i basu grającego nutę F# (niebieski wykres):
(oczywiscie kick jest glosniej niz na wykresie). Poza tym kick bedzie sciszac bass o kilka dB kompresją sidechain

http://www.mojalbum.com.pl/Zdjecie-6TBT4WES-D.jpg

Ton podstawowy tej nuty F# to 46Hz czyli troche niżej niż schodzi ogon kick'a.
Najwyższa nuta basu (D#) ma ton podstawowy na czestotliwoci 79Hz, a ogon kick'a gra w tych okolicach.

Pytanie:
Czy powinienem np bardziej skompresowac bass gdy grają nuty mające swoj ton podstawowy w dolnym zakresie kicka?
Bo jak mniemam np ton podstawowy nuty F# bedzie mniej kolidowac z kickiem jako że schodzi niżej od kick'a - dobrze myśle?




2-ga sprawa:
Ponizej jest 5 nut tego basu ktory mam w tym utworze (używam tylko tych 5ciu nut). Czy moglibyście zbadac na swoim odsłuchu czy ich głośność względem siebie bardzo sie różni?
Czy powinienem zapiac na bas limiter z wysokim ratio by zrównac ich głośność? Jak moge wyrównac glośność tonów podstawowych wszystkich tych nut?

link:
http://soundcloud.com/audiostereo/bass-d-4-b3-a-3-g-3-f-3/s-yZiMn

Wydaje mi sie że nuty G# i F# grają ciszej (zwłaszcza G#). (ten bass to preset z syntezatora bez żadnej obróbki..)

Prosze o pomoc:)


Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Spektrum kick'a, a tony podstawowe nut basu

Post autor: DJOZD » wtorek 11 mar 2014, 09:06

Moja rada jest taka - nie ruszać basu, nie kompresować. Masz rezonanse i energia w pasmach jest różna. Na słuchawkach posłuchaj, grają równo.

Co do stopy, długi ogon to jest problem ponieważ tak długi dźwięk zdradza swój strój tym samym kolidując z linią basu. Rozważ zmianę stopy na taką bez ogona na tonie podstawowym. Ogon stopy jest fajny aranżacjach rap r&b gdzie często nie ma linii basu w miejscach tak długo wybrzmiewającej stopy.

ODPOWIEDZ