Efekt muzyki granej na wolnym powietrzu - jak uzyskać?

Kruczki i sztuczki. Podziel się swoją wiedzą tajemną.
melwin
Posty: 12
Rejestracja: sobota 17 lut 2007, 00:00

Efekt muzyki granej na wolnym powietrzu - jak uzyskać?

Post autor: melwin » środa 23 wrz 2015, 14:00

Potrzebuje uzyskac taki efekt do filmu. Surowy dzwiek kawałka ( orginalny) wygląda sztucznie gdy jest grany niby na dworze na np. open air


mam sample publicznosci i dzwieki otoczenia , ale dalej to wyglada sztucznie


Jak to uzyskać taki efekt wie ktos moze ?


Paweł
Posty: 864
Rejestracja: piątek 29 mar 2002, 00:00

Re: Efekt muzyki granej na wolnym powietrzu - jak uzyskać?

Post autor: Paweł » środa 23 wrz 2015, 15:39

Sample publiczności i dźwięki otoczenia bez pogłosu, ew. w zależności od ich brzmienia można poszerzyć stereo. Na kawałek zawężenie bazy stereo, może nawet monofonizacja, to zależy od materiału, korekcja: obcięcie góry, podbicie dudniącego dołu, obcięcie najniższego (częstotliwości znów zależnie od materiału i zamierzonego efektu: bliżej - dalej sceny), jesli sama korekcja nie pomaga, to może jakiś symulator kolumny, lub lekkie zniekształcenie. Jesli kamera panoramuje, realności nada automatyka filtra wysokich w zależności od położenia względem "źródła" dźwięku. No i pogłos, ale tu bym nie szalał. Jeśli nadal byłoby nienaturalnie, można użyć różnych sampli tła jednocześnie, zwielokrotnić itp.

fallworm
Posty: 471
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 00:00

Re: Efekt muzyki granej na wolnym powietrzu - jak uzyskać?

Post autor: fallworm » czwartek 24 wrz 2015, 20:51

...Potrzebuje uzyskac taki efekt do filmu. Surowy dzwiek kawałka ( orginalny) wygląda sztucznie gdy jest grany niby na dworze na np. open air
mam sample publicznosci i dzwieki otoczenia , ale dalej to wyglada sztucznie
Jak to uzyskać taki efekt wie ktos moze ?...


W wielu filmach został wykonany proces "urealnienia dźwięku" dzięki czemu zostało pominięte trochę myślenie typu "jak uzyskać". Odtwarzasz dany element, nagrany wcześniej w studiu w środowisku Cie interesującym, nagrywasz efekt. Później w studiu miksujesz w odpowiednich proporcjach sygnał rejestrowany w studiu i na "żywo" . U Ciebie może być trochę problem, bo musiałbyś utworzyć takie warunki toteż wypowiedź mojego poprzednika ma jak największy sens. Natomiast jeżeli przyjdzie Ci opracować dialogi - pomyśl o tym, technika o której pisze daje 100 % naturalny dźwięk w połączeniu z aktualnym środowiskiem ukazanym na filmie. Chyba że chcesz mieć dialogi "łazienkowe" jak w większości polskich seriali tv.

Aby się nie napracować za dużo poszukałbym po prostu symulatorów danych efektów. Jeżeli Twoje potrzeby nie są zbyt bardzo wyśrubowane - może Cie zadowolić miks paru różnej długości pogłosów i zdjęcie lekko góry - w zależności od odległości w jakiej znajduje się słuchacz / kamera. Z bazą stereo bym nie szalał za mocno, można przesadzić z zamierzaną utratą czytelności .

Paweł
Posty: 864
Rejestracja: piątek 29 mar 2002, 00:00

Re: Efekt muzyki granej na wolnym powietrzu - jak uzyskać?

Post autor: Paweł » piątek 25 wrz 2015, 12:45

......Z bazą stereo bym nie szalał za mocno, można przesadzić z zamierzaną utratą czytelności....

Manipulacja w tym względzie jest jednak konieczna. Jedyną sytuacją gdy nie trzeba by nic zmieniać, jest chęć zasymulowania stania na środku przed sceną. Ale w takim momencie, czyli gdy stereo rozkładałoby się jak to jest ułożone w nagraniu, najprawdopodobniej trzeba by nagranie zniekształcić, jeśli była by to muzyka inna niż jazz/cichy blues. No i pytanie czy źrudła w nagraniu pokrywały by się z aktorami/statystami. Ale realnie szalenie rzadko jest tak, że w plenerze słyszymy stereofonię jak w domu, czy na słuchawkach. Ba, symulując odtwarzanie w pomieszczeniu, jeśli kamera nie jest idealnie na środku źródła, też trzeba zawęzić i spanoramować, inaczej wyjdzie nienaturalnie Np. bx_control do tego wystarczy w zupełności.

Oczywiście domyślam się że chciałeś zwrócić uwagę na kompatybilność z mono i oczywiście trzeba ją sprawdzać. Ale zdecydowanie coraz mniej spotyka się telewizorów itp. z dźwiękiem mono, zaś coraz więcej systemów, gdzie dźwięk słyszalny jest bardzo dokładnie, więc tam każda nierealność wyjdzie.

Awatar użytkownika
xsound
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek 02 gru 2013, 00:00

Re: Efekt muzyki granej na wolnym powietrzu - jak uzyskać?

Post autor: xsound » czwartek 26 lip 2018, 19:14

Experymentuj z reverbem, też zależy jaka perspektywa, ale własnie tym możesz dużo zdziałać - mały czas reverbu, obetnij mu góre też.

Awatar użytkownika
Aniela90
Posty: 3
Rejestracja: wtorek 19 lut 2019, 15:20

Re: Efekt muzyki granej na wolnym powietrzu - jak uzyskać?

Post autor: Aniela90 » wtorek 19 lut 2019, 15:29

też bym się pobawiła reverbem tutaj - jak sie dobrze to ustawi to może rzeczywiście dać takie efekt
Krem przeciwzmarszczkowy Mialenia skutecznie zadziała na zmarszczki na twarzy https://mialenia.pl/produkt/mialenia/

ODPOWIEDZ