Jak uzyskać znane nam brzmienie PRL-owskich filmów?

Kruczki i sztuczki. Podziel się swoją wiedzą tajemną.
NostalgikPasjonat
Posty: 2
Rejestracja: niedziela 22 paź 2017, 00:00

Jak uzyskać znane nam brzmienie PRL-owskich filmów?

Post autor: NostalgikPasjonat » niedziela 22 paź 2017, 13:20

Witajcie! Smile


Brzmienie filmów czasów PRL-u jest, myślę, znane większkości z Was bardzo dobrze. W związku z tym mam pytanie do Was.


Od kilku lat głowię się jak mógłbym uzykać to pewne zniekształcenie dzwięku, a mianowicie zawsze te wyższe tony są takie jakby przesterowane. Dzięki temu zniekształceniu instrumenty w muzyce są bardzo jaskrawe, a głosy ludzkie skrzekliwe, przy czym spółgłoski typu "s", "sz", "ś" dość szumiące.


Mój ekwipunek ogranicza się niestety jedynie do komputera i keyboarda i nie idzie mi na rękę kupować żadnych specjalnych urządzeń. Chcę po prostu uzyskać to brzmienie na moim komputerze przy pomocy VST. 


Zwracam się więc z prośbą do Was, abyście ewentualnie mnie jakoś naprowadzili - czego użyć, jak to ustawić lub powiedzieli przynajmniej, co to jest za rodzaj zniekształcenia na filmie - dystorcja, saturacja? Cokolwiek...


Z góry bardzo dziękuję za poświęcenie Laughing


 


Jeszcze na wypadek jakby ktoś chciał się upewnić, bądź nie pamiętał jak brzmi owy niezbędnik tamtych filmów, proszę bardzo :


https://www.cda.pl/video/206300cf/vfilm

Lubię retro muzykę. Chomikuję wiedzę na temat starego brzmienia oraz różne patenty, aby później jak najlepiej odtworzyć klimat retro :)

Awatar użytkownika
jarekz
Posty: 245
Rejestracja: niedziela 15 sty 2006, 00:00

Re: Jak uzyskać znane nam brzmienie PRL-owskich filmów?

Post autor: jarekz » poniedziałek 23 paź 2017, 16:13

 

(...)czego użyć, jak to ustawić lub powiedzieli przynajmniej, co to jest za rodzaj zniekształcenia na filmie - dystorcja, saturacja?




 


Może użyć symulatora magnetofonu taśmowego?
Przed nim podbić „górę“ jakimś korektorem parametrycznym lub graficznym i ew. po symulatorze innym korektorem górę trochę osłabić.

Zniekształcenia wynikały z nasycania taśmy, a że wzmacniacze zapisu bardzo podbijały wysokie częstotliwości, zniekształcenia pojawiały się głównie „w górze“.


estudio
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek 24 paź 2016, 00:00
Kontakt:

Re: Jak uzyskać znane nam brzmienie PRL-owskich filmów?

Post autor: estudio » piątek 03 lis 2017, 16:32

Native Instruments FM7 wtyczki uzyj sobie i od razu sobie zrobisz brzmienie wszelkich filmow komunistycznych typu Zmiennicy .

Venour
Posty: 1
Rejestracja: środa 25 kwie 2018, 14:21

Re: Jak uzyskać znane nam brzmienie PRL-owskich filmów?

Post autor: Venour » środa 25 kwie 2018, 14:22

Bardzo ciekawe dzięki ;)

Qaweth
Posty: 1
Rejestracja: wtorek 22 maja 2018, 20:13

Re: Jak uzyskać znane nam brzmienie PRL-owskich filmów?

Post autor: Qaweth » wtorek 22 maja 2018, 20:14

Bardzo pomocne dzięki ;)

ODPOWIEDZ