Nagrałem chór, jak zrobić mastering?

Kruczki i sztuczki. Podziel się swoją wiedzą tajemną.
Awatar użytkownika
Kamil
Posty: 58
Rejestracja: poniedziałek 27 maja 2002, 00:00

Nagrałem chór, jak zrobić mastering?

Post autor: Kamil » niedziela 27 mar 2005, 04:05

Witam serdecznie.

Jestem początkującym realizatorem. Jakiś czas temu nagrałem chór czterogłosowy (16 osób) metodą XY. Użyłem do rejestracji dwóch mikrofonów Shure pojemnościowych o charakterystyce kardioidalnej (nie pamiętam symbolu, ale były to profesjonalne mic. - ponad 2000 zł za jeden), całość zarejestrowałem na DAT-cie TASCAM. Wszystko w sprzyjających warunkach do tego typu muzyki: nieduży,murowany kościułek - pusty, odpowiedni pogłos.

Nagrany materiał fajnie brzmi, jest odpowiednia przestrzeń stereo, słychać subtelnie akustykę kościoła. Otórz, moje pytanie brzmi:

Jakie są dalsze kroki, jeśli chodzi o obróbkę tego materiału?

Na czym polega mastering tego typu muzyki ? Jakich procesów edycyjnych powinienem użyć do poprawienia tego nagrania (brakuje mi trochę barwy niskiej - basowej oraz wygładzenia wszystkich syczących spółgłosek).

W jaki sposób nieco bardziej poszerzyć panoramę stereo?

Do edycji używam Sound Forge 7.0. Proszę mi polecić jeszcze jakiś godny uwagi program lub odpowiednie pluginy do poprawienia brzmiienia tego typu muzyki ?



Nagrałem chór. Jak zabrać się za obróbke materiału ?

Troszkę o sobie : ) temat tego typu muzyki nie jest mi obcy,ponieważ jako wokalista lub instrumentalista ( fortepian, organy-piszczałkowe!) działam 17 lat. Jestem obecnie studentem Akademii Muzycznej.

(przepraszam za samochwallstwo)

Dziekuję i proszę o wszelkie sugestie na zadany przeze mnie temat.

Pozdrawiam serdecznie.

Awatar użytkownika
janos
Posty: 391
Rejestracja: środa 12 mar 2003, 00:00

Re: Nagrałem chór, jak zrobić mastering?

Post autor: janos » niedziela 27 mar 2005, 05:28

przede wszystkim nie dubluj tematów

Awatar użytkownika
Whiteman
Posty: 214
Rejestracja: sobota 08 sty 2005, 00:00

Re: Nagrałem chór, jak zrobić mastering?

Post autor: Whiteman » niedziela 27 mar 2005, 09:11

Nagrany materiał fajnie brzmi, jest odpowiednia przestrzeń stereo, słychać subtelnie akustykę kościoła. Otórz, moje pytanie brzmi:

Jakie są dalsze kroki, jeśli chodzi o obróbkę tego materiału?

Na czym polega mastering tego typu muzyki ? Jakich procesów edycyjnych powinienem użyć do poprawienia tego nagrania (brakuje mi trochę barwy niskiej - basowej oraz wygładzenia wszystkich syczących spółgłosek).

W jaki sposób nieco bardziej poszerzyć panoramę stereo?

Do edycji używam Sound Forge 7.0. Proszę mi polecić jeszcze jakiś godny uwagi program lub odpowiednie pluginy do poprawienia brzmiienia tego typu muzyki ?

**********************



Po pierwsze - jak następnym razem będziesz nagrywał to staraj się uzyskać pożądane brzmienie już w trakcie sesji.



Użyj kompresora do podciągnięcia basu - najlepiej wielopasmowego (według zawodowców najlepiej się do tego nadaje). Do syczących głosek - deesser.

Pluginy - waves, PSP, masa innych...

SoundForge 7.0 to już profesjonalny program. Chyba że chcesz Wavelab (dedykowany do masteringu) - okrojona wersja już za ok. 600 zł.



PS: Znów popełniłem ten sam błąd co roku - tak się napchałem przy wielkanocnym śniadaniu... He he. Ale co zrobić, skoro na stole takie pyszności :)


[addsig]
I'm representin' all the Whiteman's for across the world!!!!!

Awatar użytkownika
Kamil
Posty: 58
Rejestracja: poniedziałek 27 maja 2002, 00:00

Re: Nagrałem chór, jak zrobić mastering?

Post autor: Kamil » niedziela 27 mar 2005, 11:26

...Nagrany materiał fajnie brzmi, jest odpowiednia przestrzeń stereo, słychać subtelnie akustykę kościoła. Otórz, moje pytanie brzmi:

Jakie są dalsze kroki, jeśli chodzi o obróbkę tego materiału?

Na czym polega mastering tego typu muzyki ? Jakich procesów edycyjnych powinienem użyć do poprawienia tego nagrania (brakuje mi trochę barwy niskiej - basowej oraz wygładzenia wszystkich syczących spółgłosek).

W jaki sposób nieco bardziej poszerzyć panoramę stereo?

Do edycji używam Sound Forge 7.0. Proszę mi polecić jeszcze jakiś godny uwagi program lub odpowiednie pluginy do poprawienia brzmiienia tego typu muzyki ?

**********************



Po pierwsze - jak następnym razem będziesz nagrywał to staraj się uzyskać pożądane brzmienie już w trakcie sesji.



Użyj kompresora do podciągnięcia basu - najlepiej wielopasmowego (według zawodowców najlepiej się do tego nadaje). Do syczących głosek - deesser.

Pluginy - waves, PSP, masa innych...

SoundForge 7.0 to już profesjonalny program. Chyba że chcesz Wavelab (dedykowany do masteringu) - okrojona wersja już za ok. 600 zł.

********************************



Dzięiki wielkie za porady.

Chętnie "usłyszę" jeszcze inne propozycje rozwiązania problemu.

Pozdrawiam.



PS: Znów popełniłem ten sam błąd co roku - tak się napchałem przy wielkanocnym śniadaniu... He he. Ale co zrobić, skoro na stole takie pyszności :)



...

**********************


ODPOWIEDZ