Wokal a stereo

Kruczki i sztuczki. Podziel się swoją wiedzą tajemną.
Awatar użytkownika
andyd
Posty: 8
Rejestracja: piątek 01 kwie 2005, 00:00

Wokal a stereo

Post autor: andyd » piątek 01 kwie 2005, 08:49

Witam wszystkich serdecznie!Mam pewną wątpliwość-jak to jest z panoramowaniem głównego wokalu w stereo.Sam sygnał jest oczywiście monofoniczny,więc czy należy go sztucznie "rozszerzać",czy może wystarczy osadzenie go pośrodku panoramy w miksie?Pozdrawiam

Awatar użytkownika
netes
Posty: 592
Rejestracja: piątek 11 cze 2004, 00:00

Re: Wokal a stereo

Post autor: netes » piątek 01 kwie 2005, 08:59

...Witam wszystkich serdecznie!Mam pewną wątpliwość-jak to jest z panoramowaniem głównego wokalu w stereo.Sam sygnał jest oczywiście monofoniczny,więc czy należy go sztucznie "rozszerzać",czy może wystarczy osadzenie go pośrodku panoramy w miksie?Pozdrawiam...

**********************

To zależy jaki efekt chcesz osiągnąć, jeżeli chcesz rozłożyć wokal po panoramie, to moim zdaniem najlepszym sposobem jest nagranie drugiej ścieżki, niekoniecznie całej, powiedzmy poszczególnych fragmentów i rozłożenie ich na prawy i lewy kanał. Ale jeżeli nie chcesz "ubajerzać" to może spokojnie zostać pośrodku panoramy :)
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Whiteman
Posty: 214
Rejestracja: sobota 08 sty 2005, 00:00

Re: Wokal a stereo

Post autor: Whiteman » piątek 01 kwie 2005, 10:26

...Witam wszystkich serdecznie!Mam pewną wątpliwość-jak to jest z panoramowaniem głównego wokalu w stereo.Sam sygnał jest oczywiście monofoniczny,więc czy należy go sztucznie "rozszerzać",czy może wystarczy osadzenie go pośrodku panoramy w miksie?Pozdrawiam...

**********************



Obecnie w RnB istnieje moda na rozstawianie refrenów po bokach, podczas gdy zwrotkę zostawia się w "centrum".

Ja do wokalu zawsze dodaję lekki chorus (naprawdę delikatny), żeby rozszerzyć poświatę wokalu. Daje to miły efekt - ociepla i rozszerza wokal.

Jest to rozwiązanie lepsze od użycia reverbu, gdy chcesz zachować bliski wokal.


[addsig]
I'm representin' all the Whiteman's for across the world!!!!!

Awatar użytkownika
flove
Posty: 310
Rejestracja: piątek 22 sie 2003, 00:00

Re: Wokal a stereo

Post autor: flove » piątek 01 kwie 2005, 11:00

......Witam wszystkich serdecznie!Mam pewną wątpliwość-jak to jest z panoramowaniem głównego wokalu w stereo.Sam sygnał jest oczywiście monofoniczny,więc czy należy go sztucznie "rozszerzać",czy może wystarczy osadzenie go pośrodku panoramy w miksie?Pozdrawiam...

**********************



Obecnie w RnB istnieje moda na rozstawianie refrenów po bokach, podczas gdy zwrotkę zostawia się w "centrum".

Ja do wokalu zawsze dodaję lekki chorus (naprawdę delikatny), żeby rozszerzyć poświatę wokalu. Daje to miły efekt - ociepla i rozszerza wokal.

Jest to rozwiązanie lepsze od użycia reverbu, gdy chcesz zachować bliski wokal.



...

**********************



tak dokładnie ... właśnie wokal wiodący ( solisty / solistki ) dajesz na środku panoramy natomiast wszelkie chorki po bokach ( przeciewnych stronach panoramy ) .. daje to na prawde świetne i głębokie brzmienie.

polecam ci sistars - my music ... tam zobaczysz jak to piknie gra ;)



a co do mono/stereo - fonicznego wokalu to wszystko zalezy od twojej inwencji tworczej i pomysłu na kawałek ... eksperymentuj to czasmi daje dobre rezultaty ... tak jak kolega powiedzial chorus ładnie ociepla i rozszerza taki track .. ale polecam tez eksperymenty z phaserem/flangerem ale bardzo, bardzo delikatnie ... zeby nie zespuć oryginalnego brzmienia ... ;)

Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Wokal a stereo

Post autor: DJOZD » piątek 01 kwie 2005, 11:51

Absolutnie nie rozczepiaj sciezki wokalu na zasadzie przesuniecia fazy lewgo i prawego kanalu.

Jednynym sposobem jest nagranie dodatkowych sciezek dublujących.


Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Wokal a stereo

Post autor: Zbynia » piątek 01 kwie 2005, 14:14

zrób dwie sciezki "podbic" ale nie całej zwrotki tylko poszczególnych fragmentów i je rozstaw w panoramie - na nich mozesz smialo kombinowac z reverbami,fklangerami i chorusem.....

uważaj by nie przesadzić bo jak sie to słabo zmiksuje to bedzie słychać gdzie jest szeroko a gdzie wokal jest sam jak palec......

Awatar użytkownika
andyd
Posty: 8
Rejestracja: piątek 01 kwie 2005, 00:00

Re: Wokal a stereo

Post autor: andyd » piątek 01 kwie 2005, 18:48

Dziękuję wszystkim za cenne uwagi.Generalnie obiema rękami podpisuję się pod powyższymi tezami,spotkałem się jednak z opinią,żeby rekompensować niedostatki mikrofonu panoramą "od ucha do ucha",żeby wokal był przez całą scenę stereo.Nie ulega wątpliwości,że w piosence najważniejsza jest partia wokalna,jednak uważam takie uprzestrzennianie za lekką przesadę.Ale gdy usłyszałem,że w moim miksie jest-cytat:"słabe stereo wokalu"-to zwątpiłem w słuszność mojej-i powyższych-metod.Co do chórku-oczywiście uważam,że należy go rozstawić szeroko,ale wokal solo zawsze zostawiam pośrodku-co czynię i co też należało wykazać.Dziękuję jeszcze raz i pozdrawiam!

Awatar użytkownika
Pewu
Posty: 849
Rejestracja: sobota 07 cze 2003, 00:00

Re: Wokal a stereo

Post autor: Pewu » piątek 01 kwie 2005, 19:54

...Ale gdy usłyszałem,że w moim miksie jest-cytat:"słabe stereo wokalu"-to zwątpiłem w słuszność mojej-i powyższych-metod...



A w jakich okolicznościach usłyszałeź taka opinię? Oczywiście biorę poprawkę na to, iż jednak coś z tym wokalem próbowałeś "zrobić " zamiast pozostawić centralnie. I stąd ktoś mógł napisać, iż skoro taki miałeś zamysł to nie do końca udało Ci się go zrealizować.
Sympatycznie zielonokreskowy nadworny klaun Forum EiS

Awatar użytkownika
andyd
Posty: 8
Rejestracja: piątek 01 kwie 2005, 00:00

Re: Wokal a stereo

Post autor: andyd » piątek 01 kwie 2005, 21:41

......Ale gdy usłyszałem,że w moim miksie jest-cytat:"słabe stereo wokalu"-to zwątpiłem w słuszność mojej-i powyższych-metod...



A w jakich okolicznościach usłyszałeź taka opinię? Oczywiście biorę poprawkę na to, iż jednak coś z tym wokalem próbowałeś "zrobić " zamiast pozostawić centralnie. I stąd ktoś mógł napisać, iż skoro taki miałeś zamysł to nie do końca udało Ci się go zrealizować....

**********************

Dziękuję za zainteresowanie. Otóż taką opinię usłyszałem po wysłuchaniu przez kolegę MP3-ki mojego skromnego autorstwa przesłanej mu na priva. Wiem, wiem- MP3, kompresja stratna, ale aż tak źle- u mnie przynajmniej- to nie brzmiało.Z wokalem, a był to dziecięcy chórek- fakt, nieco niestrojący- nic szczególnego nie robiłem oprócz kompresji i korekcji. Główna melodia była śpiewana unisono, a w panoramie umieściłem ją centralnie.Kontrapunkty chórku rozmieściłem po bokach na 85% L i R, oczywiście lekki hall dla uplastycznienia całości. Nagrywałem to mikrofonem SP B3 przez mikser Behringer Eurorack MX 803A, karta Waveterminal 195X.Nigdy żadnych specjalnych zabiegów robiąc wokale z panoramowaniem nie robiłem, tym bardziej się zdziwiłem słysząc taką opinię.Zaznaczam- chodzi nie o chórki, tylko o główną melodię. Na zakończenie dodam, że słuchając np. Kilijańskiego i Kayah wokal Kilijańskiego jest umieszczony skrajnie po bokach, a nie w środku - ale może sobie tylko wmawiam...

Awatar użytkownika
andyd
Posty: 8
Rejestracja: piątek 01 kwie 2005, 00:00

Re: Wokal a stereo

Post autor: andyd » piątek 01 kwie 2005, 21:50

...Na zakończenie dodam, że słuchając np. Kilijańskiego i Kayah wokal Kilijańskiego jest umieszczony skrajnie po bokach, a nie w środku - ale może sobie tylko wmawiam......

**********************

Sobie jednak tylko wmawiam-tam są jednak dodatkowe chórki skrajnie na boki- i to one właśnie robią tą przestrzeń.Tak mi przynajmniej wynika po wnikliwym wsłuchaniu się. Tak więc wokal mono na środek-i to by było na tyle- jak sądzę

ODPOWIEDZ