Wokal a stereo

Kruczki i sztuczki. Podziel się swoją wiedzą tajemną.
Awatar użytkownika
andyd
Posty: 8
Rejestracja: piątek 01 kwie 2005, 00:00

Re: Wokal a stereo

Post autor: andyd » piątek 01 kwie 2005, 22:11

I stąd ktoś mógł napisać, iż skoro taki miałeś zamysł to nie do końca udało Ci się go zrealizować....

**********************

Przepraszam, nie doczytałem. Nie było mowy o jakimkolwiek zamyśle, tylko było to wyrażenie opinii na gorąco, po wysłuchaniu całości miksu- znajomy po prostu m.in. zwrócił mi uwagę na ową nieszczęsną panoramę stereo.Pozdrawiam

Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Wokal a stereo

Post autor: DJOZD » sobota 02 kwie 2005, 13:42

A probowales nagrywać pojedynczego wokaliste z 3 mikrofonów? Zrobilem tak w niejednym kawałku, świetny rezultat - Wokal posluzyl glownie do zwrotrki, a w refrenie i tak dograne zostaly duble. Zwrotka i refren pasowaly do siebie idealnie. Pozatym jak sie ma trzy sklady wokalu mozna świetnie kombinowac z efektami.


Awatar użytkownika
andyd
Posty: 8
Rejestracja: piątek 01 kwie 2005, 00:00

Re: Wokal a stereo

Post autor: andyd » sobota 02 kwie 2005, 15:07

...A probowales nagrywać pojedynczego wokaliste z 3 mikrofonów? Zrobilem tak w niejednym kawałku, świetny rezultat - Wokal posluzyl glownie do zwrotrki, a w refrenie i tak dograne zostaly duble. Zwrotka i refren pasowaly do siebie idealnie. Pozatym jak sie ma trzy sklady wokalu mozna świetnie kombinowac z efektami.

...

**********************

Pomysł super i też na niego wpadłem, ale:

1. Ograniczenia sprzętowe- mam tylko jednego majka, a i tak jego zakup zaowocował drobnym kryzysem małżeńskim:;)

2. W tym konkretnym przypadku nie miałem za bardzo czasu, i chociaż czasem kombinuję z kilkoma podejściami tego samego fragmentu i je ze sobą łączę, to tym razem wybrałem po prostu najlepszy track.

Niemniej pomysł zacny:)

Awatar użytkownika
WuBe
Posty: 9
Rejestracja: wtorek 04 sty 2005, 00:00

Re: Wokal a stereo

Post autor: WuBe » niedziela 03 kwie 2005, 07:08

Polecam taki "myk"



wysłać równolegle sygnał wokalu na osobną ścieżkę stereofoniczną, na której zapiąc jakiś ładny reverb i regulować proporcje panoramy i poziomu głośności.



Pozdrawiam

Awatar użytkownika
andyd
Posty: 8
Rejestracja: piątek 01 kwie 2005, 00:00

Re: Wokal a stereo

Post autor: andyd » niedziela 03 kwie 2005, 12:07

...Polecam taki "myk"



wysłać równolegle sygnał wokalu na osobną ścieżkę stereofoniczną, na której zapiąc jakiś ładny reverb i regulować proporcje panoramy i poziomu głośności.



Pozdrawiam...

**********************

No i robi się Zrób to sam - " Jak zrobić dobrą ścieżkę wokalową ". Może jeszcze jakieś rady, bo tego akurat nigdy dość i wszyscy zainteresowani mogą na tym skorzystać.Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
WuBe
Posty: 9
Rejestracja: wtorek 04 sty 2005, 00:00

Re: Wokal a stereo

Post autor: WuBe » niedziela 03 kwie 2005, 13:59

:) no wiec ja np używam cubase vst/32

Dajmy na to ze wokal mamy na kanale 1 z tego kanału robimy wysyłkę (gałki SENDS) [sorki jezeli mówie zbyt "jak krowie na rowie" ale chce zeby wszystko było jasne] w opcjach przypisanych do każdej gałki wybieramy podgrupę na która chcemy wysłać sygnał. zaznaczamy "pre" co daje na wysyłkę przed tłumikiem i pozwala na niezależną kontrolę poziomu głośności tracku mono vocal oraz tracku z nałożonym efektem.



Mozna także podwoić liczbę "sendów" wysyłąjąc np send 1 i send 2 (w cubase do wyboru 8) z tym ze jeden ustawiamy na lewy kanał a drugi na prawy. Przy ustawianiu panoramy pamiętaj także o tym, zeby za bardzo nie rozszerzyć tej bazy stereo, bo sie okaże że wokal jhest wszędzie wokoło tylko nie tam gdzie powinien. Może sie także okazać, ze jeżeli Za mocno rozstawisz w panoramie wysłany wokal, to bedziesz miał pewne braki w bazei stereo, czyli na godzinie 12 wokal od 10 do 11 i od 13-14 nic

i od 7 do 9 i 15-17 znowu wokal. Powstanie taka dziura. ale to tez w sumie zależy od twojej wizji artystycznej produkcji, bo moze tak sobie własnie zyczysz.



O kurrr.... ale namieszałem...sorki, cięzki dzień dziś ( mimo że niedziela) ale pytaj śmiało jakby co, tylko bardziej konkretnie bo sam widzisz, ze jestem antypedagogiem :)

kozik932
Posty: 56
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 00:00

Re: Wokal a stereo

Post autor: kozik932 » środa 26 lis 2014, 20:00

Przepraszam ze meeega odkop, ale nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi, więc może ktoś tutaj się wypowie. Chodzi właśnie o szeroki wokal na jednej ścieżce. Wsłuchajcie się na przykład w zwrotki tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=OLW4x2LFb5g
Na mój słuch to nie są dublowane linie wokalne, a wokal brzmi szeroko i przestrzennie. Jak osiągnąć taki efekt na jednej ścieżce? Moje nagrania brzmią dość płytko i "wąsko", a zadowalający efekt mam dopiero na podwójnej ścieżce. Może ktoś pomóc? Gryzie mnie to od bardzo dawna i przekopałem internet, jednak nic nie znalazłem... Pozdrawiam wszystkich :)


Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Wokal a stereo

Post autor: Zbynia » środa 26 lis 2014, 23:07

Nie brzmi szeroko - jest ładnie po środku ale jak chcesz szczegółów to napisz do DJ Deszczu Strugi bądź Czarnego z HIFI Bandy bo pewnie oni to miksowali, może zdradzą jakis patencik -:)


fallworm
Posty: 471
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 00:00

Re: Wokal a stereo

Post autor: fallworm » czwartek 27 lis 2014, 07:30

...
Przepraszam ze meeega odkop, ale nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi, więc może ktoś tutaj się wypowie. Chodzi właśnie o szeroki wokal na jednej ścieżce. Wsłuchajcie się na przykład w zwrotki tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=OLW4x2LFb5g
Na mój słuch to nie są dublowane linie wokalne, a wokal brzmi szeroko i przestrzennie. Jak osiągnąć taki efekt na jednej ścieżce? Moje nagrania brzmią dość płytko i "wąsko", a zadowalający efekt mam dopiero na podwójnej ścieżce. Może ktoś pomóc? Gryzie mnie to od bardzo dawna i przekopałem internet, jednak nic nie znalazłem... Pozdrawiam wszystkich :)
...
 




Cześć,




aby dokładnie obadać takie zjawiska proponuje przede wszystkim porównać na szybko odsłuch w mono i stereo.


Dla precyzyjnej oceny sytuacji na tracku zapnij wtyczkę VST, w której można wysolować MID/SIDE i wtedy dokładnie sprawdzisz co tak na prawdę Tworzy "dziwne" stereo. Polecam VST np brainworx digital v2. 


Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Wokal a stereo

Post autor: DJOZD » czwartek 27 lis 2014, 11:27

...Dla precyzyjnej oceny sytuacji na tracku zapnij wtyczkę VST, w której można wysolować MID/SIDE ...

Nagranie jest niemal monofoniczne, wokal jest mono, po bokach są tylko dośpiewki. Przestrzeń tworzy odpowiednie pasmo wokalu (dolny środek) odpowienia kompresja, rytmika. Podklad muzyczny też pomaga.

ODPOWIEDZ