Nagłośnienie dla kapeli na niewielkie koncerty

Tu zajmujemy się sprawami tyczącymi się urządzeń stosowanych przy nagłośnieniach imprez.
Master-7777
Posty: 4
Rejestracja: sobota 24 paź 2009, 00:00

Nagłośnienie dla kapeli na niewielkie koncerty

Post autor: Master-7777 » sobota 24 paź 2009, 13:02

Witam

Mam zamiar zaopatrzyć się w coś, co byłoby w stanie nagłośnić koncerty w niedużych klubach. Konkretnie dwa wokale, klawisze oraz przynajmniej stopę i werbel. Budżet jakim dysponuję to ok. 3000zł, więc pytam, czy to w ogóle ma sens?

Zastanawiam się nad kolumnami Warfedale Pro SVP 215 (mam okazję nabyć po 900zł/szt). Póki co zamierzam je napędzać powermixerem Phonic Powerpod 704 (4x100W), a w przyszłości dokupić końcówkę mocy. Tu też mam kandydata - Crown LPS 2500

I jeszcze jedna sprawa - jak się ma impedancja kolumny do mocy wzmacniacza? Bo kilkakrotnie spotkałem się ze sprzecznymi informacjami (również w pzrypadku wsopmnianego Crowna), tzn. jedni podają ze końcówka pracuje z większa mocą przy 4 ohmach, inni że przy 8

Awatar użytkownika
AlfonsoRodeo
Posty: 757
Rejestracja: poniedziałek 28 lut 2005, 00:00

Re: Nagłośnienie dla kapeli na niewielkie koncerty

Post autor: AlfonsoRodeo » sobota 24 paź 2009, 17:22

Przy takim budżecie stopy dobrze nie nagłośnisz, więc sobie ją daruj, podobnie jak resztę perkusji (póki z systemu audio nie będzie grała stopa, nie ma sensu w ten system ładować reszty instrumentów i rozwalać spóność całości).


Pozostaje ci "wkładać" do zestawu nagłośnieniowego klawisz, wokale etc., tzn. wszelkie instrumenty, ktróe stopą nie są  Ale skoro mowa o wzmacnianiu zakresu średniego i góry, to bezsensem jest paczka 2x15", w dodatku tak cienka. Postaw raczej na produkty typu 12" + 1"/1,75"VC, które zagrają spójnie i niekonturowo, wrzuć każdą na statyw i jest fajnie.


Apropos tego powermiksera to jest to bardzo słabe urządzenie (wzmacniacz), nadające się raczej do szkoły na apele niż dla zespołu muzycznego. Poza tym, zainteresuj  się czymś co daje przynajmniej 250W/8ohm/kanał.


Master-7777
Posty: 4
Rejestracja: sobota 24 paź 2009, 00:00

Re: Nagłośnienie dla kapeli na niewielkie koncerty

Post autor: Master-7777 » niedziela 25 paź 2009, 13:10

Ok. A jeśli w przyszłości dokupię do tego subwoofery to da radę z bębnami? Zapomniałem dodać, że perkusista ma zamiar kupić triggery. I czy w tym układzie będzie potrzebna druga końcówka mocy? A może lepiej poszukać sponsora i kupić 2x15" lepszej klasy?


I co jeśli nie Warfedale? LDM, JBL, a może jeszcze coś innego?


Wreszcie końcówka - proszę o opinie  na temat tego Crowna, ewentualnie jakieś propozycje.


Z góry dziękuję.


gatto
Posty: 154
Rejestracja: środa 02 kwie 2008, 00:00

Re: Nagłośnienie dla kapeli na niewielkie koncerty

Post autor: gatto » niedziela 25 paź 2009, 14:03

Do nagłośnienia zespołu i perkusji trzeba mieć przynajmniej 2x250 W.Do nagłośnienia stopy lepiej użyć nagłośnienia z subwooferem.


...I co jeśli nie Warfedale? LDM, JBL, a może jeszcze coś innego?


JBL- to są pewne sprawdzone kolumny. LDM - twierdzą, że tłumiące pianki przed głośnikami polepszają dźwięk:)))

Jeśli będzie reżyser dźwiękowy z uszami i wiedzą i kulturą równocześnie :))), to inwestycja się opłaci.


Awatar użytkownika
AlfonsoRodeo
Posty: 757
Rejestracja: poniedziałek 28 lut 2005, 00:00

Re: Nagłośnienie dla kapeli na niewielkie koncerty

Post autor: AlfonsoRodeo » niedziela 25 paź 2009, 15:19

...
Ok. A jeśli w przyszłości dokupię do tego subwoofery to da radę z bębnami? Zapomniałem dodać, że perkusista ma zamiar kupić triggery. I czy w tym układzie będzie potrzebna druga końcówka mocy? A może lepiej poszukać sponsora i kupić 2x15" lepszej klasy?

I co jeśli nie Warfedale? LDM, JBL, a może jeszcze coś innego?

Wreszcie końcówka - proszę o opinie  na temat tego Crowna, ewentualnie jakieś propozycje.

Z góry dziękuję....
 


 


Szafa typu 2x 15" to chyba jeden z najgorszych wyborów dla zespołu. Jest to przede wszystkim najczęściej kolumna pozbawiona dobrego, precyzyjnego środka, ze stosunkowo ubogim basem (względem zestawu z subwooferem). Na domiar złego, tanie paczki tego typu (można je zbiorczo przesunąć do roboczego przedziału <5.000zł/szt) mają z reguły kiepskie drivery lub niewłaściwie (za wysoko) dobrany punkt podziału.ja ze swojej strony daję propozycję, aby były to szafy 1x12"/3"VC + driver 1"/1,75"VC oraz statywy. Basy można sukcesywnie w miarę przypływu gotówki dokupić nawet w wersji aktywnej.


Master-7777
Posty: 4
Rejestracja: sobota 24 paź 2009, 00:00

Re: Nagłośnienie dla kapeli na niewielkie koncerty

Post autor: Master-7777 » niedziela 25 paź 2009, 16:01

A można prosić o jakieś konkrety? Bo z 12" w tym przedziale cenowym znalazłem tylko LDM PLP-312


Awatar użytkownika
MaciejB
Posty: 132
Rejestracja: sobota 24 sty 2009, 00:00

Re: Nagłośnienie dla kapeli na niewielkie koncerty

Post autor: MaciejB » poniedziałek 26 paź 2009, 19:24

A ja tam twierdzę iz niesmiertelny JBL JRX125 dał by radę
końcowka ADS'u, mikser tani soundcraft - i mamy zestaw startowy od ktorego wielu zaczynało. Polaudio warto tez zerknac.

A tu mam cos co moze Was zaciekawi.
http://www.lax-pro.org/


sa swietne paczki na 12 + driver lub 2x 15" + driver za nieduze pieniadze 


ceny bardzo niskie, wykonanie swietne (cos jak JBL serii SRX), brzmienie fajniejsze niz JBL'a, serwis w Polsce, jest array i jest do niego dedykowany procesor DSP. Sa baardzo mocne "działa" w ofercie.


Dla ciekawych mozna napisac na priv przyjechac, zobaczyc, posluchac. Powiem iz niedlugo planujemy konfrontacje kilku systemow line array (VRX, ConTour, LAX PRO, DB tech., EAW JFL, Mackie serie HD, SWA), informacje umieszcze na forum, mysle iz bedzie to ciekawa rzecz gdyz nie bedzie to prezentacja u dystrybucji danej marki, tylko u niezaleznego sprzedawcy. Znajac te systemy cos czuje ze pewne malo znane marki mogą dużo zamieszać w stawce... zrobimy system ocen, karty do glosowania i.. niech wygra najlepszy


 

Muzyk, realizator dźwięku, VJ

Awatar użytkownika
HansKloss
Posty: 41
Rejestracja: sobota 13 paź 2007, 00:00

Re: Nagłośnienie dla kapeli na niewielkie koncerty

Post autor: HansKloss » poniedziałek 26 paź 2009, 20:36

...
A ja tam twierdzę iz niesmiertelny JBL JRX125 dał by radę


epchzzzz... totalna nieznajomość tematu wychodzi...

Nie ze mną te numery, Brunner!

Awatar użytkownika
MaciejB
Posty: 132
Rejestracja: sobota 24 sty 2009, 00:00

Re: Nagłośnienie dla kapeli na niewielkie koncerty

Post autor: MaciejB » poniedziałek 26 paź 2009, 23:08

...
...
A ja tam twierdzę iz niesmiertelny JBL JRX125 dał by radę


epchzzzz... totalna nieznajomość tematu wychodzi... ...
 


 


Chyba w twoim wypadku... 


relacja cena-jakosc-otrzymany efekt - o tym pomyśl


pozatym niezawodność, skuteczność

oczywiscie iz jest to specyfika brzmienia jbl, do tego driver pozbawiony gory powyzej 15kHz, lecz w kwocie 1500zl nie ma lepszych... poprostu


w połączeniu z kiepskim crown'em XTI, gdzie mamy do dyspozycji już jakiś dsp dający możliwość wyprostowania niektórych wad potrafi zagrać "znośnie" 


ja wiem, że teoretycy, fani domowych konstrukcji, ludzie żyjący w świecie imprez okolicznościowych będą snuć rózne dziwne teorie - z takimi spotykam się na codzień 


ogolnie to przyda sie troche zejscia na ziemię - nie ma systemu dobrze grającego za małe pieniądze 


 


 

Muzyk, realizator dźwięku, VJ

Awatar użytkownika
HansKloss
Posty: 41
Rejestracja: sobota 13 paź 2007, 00:00

Re: Nagłośnienie dla kapeli na niewielkie koncerty

Post autor: HansKloss » wtorek 27 paź 2009, 08:49

...
...
...
A ja tam twierdzę iz niesmiertelny JBL JRX125 dał by radę


epchzzzz... totalna nieznajomość tematu wychodzi... ...
 

 

Chyba w twoim wypadku... 

relacja cena-jakosc-otrzymany efekt - o tym pomyśl

pozatym niezawodność, skuteczność

oczywiscie iz jest to specyfika brzmienia jbl, do tego driver pozbawiony gory powyzej 15kHz, lecz w kwocie 1500zl nie ma lepszych... poprostu


w połączeniu z kiepskim crown'em XTI, gdzie mamy do dyspozycji już jakiś dsp dający możliwość wyprostowania niektórych wad potrafi zagrać "znośnie" 

ja wiem, że teoretycy, fani domowych konstrukcji, ludzie żyjący w świecie imprez okolicznościowych będą snuć rózne dziwne teorie - z takimi spotykam się na codzień 

ogolnie to przyda sie troche zejscia na ziemię - nie ma systemu dobrze grającego za małe pieniądze 

 

 
...
 
jestem profesjonalistą - stąd mówię: JRX to zabawka, znajdziesz lepsze rzeczy, można też poszukać na rynku wtórnym. JRX to produkt dla tych, którzy nie mają w ogóle kasy a chcą mieć czerwone logo. nie jestem teoretykiem, nie gram wesel okolicznościowych.

Nie ze mną te numery, Brunner!

ODPOWIEDZ