Tanie kolumny aktywne - ile warte?

Tu zajmujemy się sprawami tyczącymi się urządzeń stosowanych przy nagłośnieniach imprez.
Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Tanie kolumny aktywne - ile warte?

Post autor: DJOZD » środa 04 kwie 2012, 07:55

Witam.

Na rynku jest zatrzęsienie sprzętu z bardzo niskiego przedziału cenowego. Kolumn aktywnych w formie niegdyś kojarzonych raczej z Mackie czy FBT jest cała masa. Większość tych urządzeń na papierze ma całkiem sensowne parametry. Dotychczas miałem kontakt ze sprzętem raczej lepszym (LDM, MACKIE, FBT, RCF itp).

Moja uwagę przyciągnęło kilka modeli, między innymi Behringer EUROLIVE B315D / B215D czy Rh Audio RHA-15/2/300P.

Moje pytanie jest do tych co mieli kontakt z tego rodzaju sprzętem i mogą się rzetelnie wypowiedzieć. Sprzęt ma spełniać funkcję "od czasu do czasu" jakaś próba/vocal, puszczanie muzyki, jakiś klawisz.

Specjalnie wybrałem sprzęt Behringera jako przykład, ponieważ firma ta ma w swojej ofercie bardzo dużo tanich urządzeń które są zaskakująco dobre jak na swoją cenę. Opinie o sprzęcie innych firm naturalnie pożądane.

Dzięki.

silver_sound
Posty: 431
Rejestracja: środa 27 kwie 2005, 00:00

Re: Tanie kolumny aktywne - ile warte?

Post autor: silver_sound » środa 04 kwie 2012, 11:25

Wcześniejsze wyroby behrego maja popaprane wzmacniacze, łacząc równolegle kilka popularnych układów scalonych. Za pomysłowośc chińczykom ORDER...
To moim zdaniem jest wada. Moc deklarowana jest dwa razy wieksza od faktycznej, jednak stosunkowo wysokiej sprawności midbas nadrabia, gra to głosnno. Inna wada to kosmiczna masa, sklejka byłaby o połowe lżejsza.
Brzmienie, do grania muzy mechanicznej, wystarcza, zas do grania live, szczególnie w vokalem żęńskim, nieco uboga wysoka srednica, przynajmniej dla mnie. Fakt, basem gada, ale nie jest to ładny szybki bas, a raczej nieco rozmyty, nieco zamulony. Jest to raczej oczywiste dla takiej konstrukcji, bo aby pozyskac nieco basu z konstrukcji, bez podbijania, a naturalnie, musieli zastosowac głosnik, midbas, o dośc wysokim QTS, co przekłada sie na takie a nie inne wybrzmiewanie basu. Biorac na jedna szale parametry, ogólnie nie powalajace, i na druga szale cenę, to dla kogoś mniej wymagajacego, jest to interesująca propozycja...
jk
Lubię solidność, zarówno w życiu, jak też w konstrukcji sprzętu elektroakustycznego. Nie cierpię TANDETY.

Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Tanie kolumny aktywne - ile warte?

Post autor: DJOZD » czwartek 05 kwie 2012, 09:04

Panowie, dzięki za wypowiedzi. Naprawdę pomocne. Oczywistym jest że sprzęt za takie pieniądze to bardziej lub mniej udany zespół kompromisów. I nie ma co oczekiwać że zastąpi się tym sprzęt w pełni PRO. Ale nie o to chodzi w tym temacie.

Czy te wzmacniacze rzeczywiście są takie słabe w tych konstrukcjach? Oczekuje raczej tego jeżeli pisze że jest przykładowo 200W RMS to dobrze żeby rzeczywiście było. Wiem że wielu mniej zorientowanych w temacie nie rozróżnia tego o jakich wartościach piszą w opisach reklamowych - myląc moc w szycie z mocą ciągłą.

Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Tanie kolumny aktywne - ile warte?

Post autor: DJOZD » czwartek 05 kwie 2012, 13:39

...

Przeczytaj dokładnie co pisał SS i co ja dopisałem... :)

  ...
 


 


Bardzo sie cieszę że jest na tym forum ktoś kto lubi grzebać w bebechach urządzeń które posiada. Czy orientujesz się co za trafo tam jest?  Podejrzewam że w papierach nie ma na rysunku. Może jako fachowiec umiesz to ocenić?   Co do powyższych waszych informacji, wszystko wydaje mi sie klarowne. Za co serdeczne dzięki. 


 Jeszcze będe pytał, na bierząco.  A jak macie jakieś ciekawe uwagi lub wiedzę na temat innych modeli to proszę piszcie. 


 


PS. Co tam tak waży dużo w tych behringerach? Końcóka mocy + glłosnik ? Czy obudowa? To przecież jakiś rodzaj  plastiku jest.  


silver_sound
Posty: 431
Rejestracja: środa 27 kwie 2005, 00:00

Re: Tanie kolumny aktywne - ile warte?

Post autor: silver_sound » czwartek 05 kwie 2012, 15:10

Witam
Fakt, to co pisałem wcześniej tyczyło B300, gdzie gro wagi robiła obudowa....
Moim zdaniem szacowanie na 70% sprawności klasycznego AB stopnia mocy, jest "na wyrost", ja bym dał realnie 55%. 70-75 % mozna załozyc w przypadku stopni mocy z kluczowanym zasilaniem, potocznie klasa H.
O co dokładnie idzie, mozna poczytac na mojej stronie http://www.silversound.info/index.php?id=mataczenie&na=MATACZENIE
Co zas driverów selenium, i poprawy brzmienia, owszem, jest ale po wymianie w przypadku pasywnych tanich JBL, JRX 125, JRX 115, zwrotnic na nowe, dostosowane do drivera, zapewne mowa o d 220 selenium. Wiem, bo to 'wymysliłem', i z powodzeniem ludziom to robie. Oczywiscie jest to do wykonania w przypadku paczki aktywnej, nawet z podziałem aktywnym ( czyli elektroniczny krosower, i oddzielny wzmacniacz dla drivera), wymaga to zmian ele,emtów ustalajacych f podziału tego krosowera. Do wykonania.
Oczywiście nie poprawia to zakresu basowego, a tylko zakres wysokiej srednicy, bo w obu opcjach, po zastosowaniu mocniejszego drivera mozna przesunąc niżej częstotliwośc podziału, przenosząc emisje tego zakresu z kiepskiej z midbasu, na zdecydowanie lepsza z drivera.
Fakt, taki zabieg poprawia jakośc o poziom. Sama wymiana drivera, nie daje takich oczywistych efektów...
jk
Lubię solidność, zarówno w życiu, jak też w konstrukcji sprzętu elektroakustycznego. Nie cierpię TANDETY.

Awatar użytkownika
Rector
Posty: 14
Rejestracja: czwartek 12 lip 2012, 00:00

Re: Tanie kolumny aktywne - ile warte?

Post autor: Rector » czwartek 12 lip 2012, 14:09

Behringer? w każdym riderze masz napisane, że behringerów się nie uznaje... nie warto na to kasy wydawać, miałem mixer xenyx, po 3 dniach leżenia w case padły 3 kanały... a ich di boxy to kompletna porażka, wszystko szumi itp. odradzam!
Realizacja Dźwięku

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Tanie kolumny aktywne - ile warte?

Post autor: Zbynia » czwartek 12 lip 2012, 22:50

Zakleisz znaczek i nikt się nie kapnie


Awatar użytkownika
Rector
Posty: 14
Rejestracja: czwartek 12 lip 2012, 00:00

Re: Tanie kolumny aktywne - ile warte?

Post autor: Rector » piątek 13 lip 2012, 19:01

Przykro mi, ale chyba nie wiesz o czym mówisz... posłuchaj sobię trochę tego.
Realizacja Dźwięku

Kyle
Posty: 923
Rejestracja: środa 03 paź 2007, 00:00

Re: Tanie kolumny aktywne - ile warte?

Post autor: Kyle » piątek 13 lip 2012, 19:46

...Przykro mi, ale chyba nie wiesz o czym mówisz... posłuchaj sobię trochę tego.... 




Miałem kiedyś Behringer BCA2000 - dobra jakość wykonania i dobre brzmienie. Na dodatek trzymało to nieźle balans (czego nie można powiedzieć o E-MU 0404 USB lub SM-Pro Audio ADDA 192 s). Gdyby nie to że nie potrafiło to pracować jako samodzielny DAC to pewnie miałbym do dzisiaj.


Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Tanie kolumny aktywne - ile warte?

Post autor: Zbynia » piątek 13 lip 2012, 20:31

...Przykro mi, ale chyba nie wiesz o czym mówisz... posłuchaj sobię trochę tego.... 




posłuchałem i co z tego?za tą kasę i do prostych zastosowań daje radę - a ty czytaj uważnie na co odpisujesz bo kolega nie wspominał o żadnych dużych kocertach i raiderach


ODPOWIEDZ