Spalony DSP w RCF 422 mkII - co z gwarancją? Arcade-Audio odmawia...

Tu zajmujemy się sprawami tyczącymi się urządzeń stosowanych przy nagłośnieniach imprez.
marimba22
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek 14 lis 2005, 00:00

Spalony DSP w RCF 422 mkII - co z gwarancją? Arcade-Audio odmawia...

Post autor: marimba22 » poniedziałek 19 sty 2015, 22:59

Proszę o poradę.
Mam komplet kolumn aktywnych RCF art 422 mkii zaledwie od pół roku (zagrały 10 imprez). Ostatnio jedna padła.
Dziś Pan z serwisu (Arcade-Audio) mi oświadczył, że spalony jest cały procesor dsp i nie zrobią tego w ramach gwarancji - koszt 1800zł !!!!! Myślałem, że padnę.
Pan twierdzi, że kolumny musiały zostać podłączone bez masy lub, że mikser nie miał masy i na 1-wszym pinie w XLU poszedł duży prąd - ale jak???.... Kolumny były podłączone oryginalnym kablem do gniazdka z uziemieniem, mikser jest na zasilaczu 12v, więc nie ma uziemienia. Co ja mam zrobić ?? Wszystko zawsze podłączane według instrukcji.
Kolumna kosztuje ponad 3 tyś i teraz naprawa 1800zł ?? Jak to jest możliwe, że wysiadła i gwarancja nie obejmuje tej naprawy ??
Pomóżcie, co zrobić, bo jestem załamany.
jestem muzykiem klasycznym, który od czasu czasu zajmuje się też prowadzeniem imprez karaoke.

NIKSE
Posty: 4
Rejestracja: sobota 21 mar 2015, 00:00

Re: Spalony DSP w RCF 422 mkII - co z gwarancją? Arcade-Audio odmawia...

Post autor: NIKSE » sobota 21 mar 2015, 17:51

...Proszę o poradę. Mam komplet kolumn aktywnych RCF art 422 mkii zaledwie od pół roku (zagrały 10 imprez). Ostatnio jedna padła. Dziś Pan z serwisu (Arcade-Audio) mi oświadczył, że spalony jest cały procesor dsp i nie zrobią tego w ramach gwarancji - koszt 1800zł !!!!! Myślałem, że padnę. Pan twierdzi, że kolumny musiały zostać podłączone bez masy lub, że mikser nie miał masy i na 1-wszym pinie w XLU poszedł duży prąd - ale jak???.... Kolumny były podłączone oryginalnym kablem do gniazdka z uziemieniem, mikser jest na zasilaczu 12v, więc nie ma uziemienia. Co ja mam zrobić ? Wszystko zawsze podłączane według instrukcji. Kolumna kosztuje ponad 3 tyś i teraz naprawa 1800zł ? Jak to jest możliwe, że wysiadła i gwarancja nie obejmuje tej naprawy ? Pomóżcie, co zrobić, bo jestem załamany. ...

Witaj marimba22

NIKSE: Nie wiem jak zakończył się twój problem z naprawą gwarancyjną RCF art 422, ale jestem bardzo zdziwiony dwoma odpowiedziami Pana z serwisu firmy: Arcade-Audio

1. Cytuje: ,,Pan twierdzi, że kolumny musiały zostać podłączone bez masy lub ... itd ,, NIKSE - rozumie, że chodzi o masę sygnałową czyli brak połączenia pin1- masa sygnałowa w XLR po stronie miksera a także po stronie wzmacniacza w kablu sygnałowym.

Uwaga:

Masę Sygnałową czyli ,,pin 1 XLR,, można, wręcz często trzeba odłączyć, odciąć ! ale raczej wyłącznie od strony kolumn aktywnych czyli na samym wejściu wzmacniacza !

To odcięcie masy stosujemy w przypadku tak zwanych przydżwięków z sieci zasilającej 230V w celu pozbycia się dokuczliwego, słyszalnego brumu w kolumnach, jest to najprostszy praktyczny zalecany i bezpieczny sposób ! jeżeli wzmacniacz nie posiada na panelu tak zwanego, fabrycznego przełącznika odcięcia masy sygnałowej ,,Ground Lift,, lub nie stosujemy tak zwanych DI-Boxów - transformatorów separujących audio. Uwaga: Masa sygnałowa to oczywiście całkowicie inna masa niż masa elektryczna a właściwie uziemnienie 3-bolec we wtyczce sieciowej. Przełącznik taki jest stosowany w wielu końcówkach mocy fabrycznie ! i spełnia dokładnie taką sama rolę co opisane odlutowanie lub odcięcie masy ,,pinu 1,, we wtyku XLR w naszym kablu sygnałowym.                 
Natomiast to, że mikser jest na zasilaczu 12V a kolumny aktywne były podłączone kablem sieciowym 3-bolcowym z wtykiem typu PE ochronno-uziemniającym nie gwarantuje, że nie powstanie niebezpieczna dla użytkownika a przede wszystkim działania sprzętu tak zwana: ,,Pętla Masy,, która zapewne powstała podczas tego podłączenia sprzętu nagłaśniającego może i oświetlenia w sposób nie świadomy technicznie i nie zauważony przez Ciebie.             Wtedy to bardzo często, ale nie zawsze dochodzi do tak zwanych przepięć które to właśnie powodują usterkę np. miksera a najczęściej wzmacniacza, ponieważ na obudowach sprzętu nagłaśniającego (masach pin 1 wtyków XLR ) i np. oświetleniowego ogólnie i krótko pisząc pojawia się niebezpieczne napięcie sieci 230V lub jego kilku woltowa część.

2.Natomiast ta diagnoza, Pana z serwisu, że spalony jest cały procesor DSP jest dla mnie raczej bardzo wątpliwa i moim zdaniem raczej błędna, ponieważ do procesora DSP to daleka droga po ścieżkach drukowanych płytki wzmacniacza tu raczej jak i w wielu innych tego typu usterkach związanych z siecią zasilającą (powstała Pętla Masy) doszło do uszkodzenia zasilacza (przetwornicy wzmacniacza) lub stopnia końcowego, ewentualnie modułu wejściowego.                                                               
Wycena naprawy, ale faktycznej naprawy, 3-krotnie zawyżona jeżeli uważają, że gwarancja nie obejmuje, raczej serwis Arcade-Audio chce wymienić cały wzmacniacz w kolumnie aktywnej na nowy stąd to 1800 zł !

Pozdrawiam: NIKSE Serwis Estrada DJ
Jako wieloletni serwisant w warszawskich firmach z branży Show-Techniki i serwisu RTV postanowiłem rozkręcić swój własny Serwis Sprzętu:
Estradowego; DJ-skiego; Nagłośnienia; Oświetlenia.
Aktywne uczestniczenie na forum pomoże mojej firmie i innym uczes

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Spalony DSP w RCF 422 mkII - co z gwarancją? Arcade-Audio odmawia...

Post autor: Zbynia » niedziela 22 mar 2015, 16:33

Nie da się spalić procesora DSP w jakikolwiek sposób - chyba że jeździsz śrubokrętem po jego pinach albo strzelasz z zapalniczki piezoelektrycznej

jakiekolwiek sygnały czy masa jest porządnie odseparowana od takich układów

ODPOWIEDZ