Połączenie miksera z kolumnami aktywnymi - kilka pytań

Tu zajmujemy się sprawami tyczącymi się urządzeń stosowanych przy nagłośnieniach imprez.
Awatar użytkownika
jakicek
Posty: 2
Rejestracja: wtorek 05 lut 2008, 00:00

Połączenie miksera z kolumnami aktywnymi - kilka pytań

Post autor: jakicek » wtorek 10 lut 2015, 11:57

Witam,


Planujemy z zespołem zmianę nagłosnienia weselnego. Aktualnie nasz sprzęt pracuje w następującej konfiguracji:


powermixer + dwie kolumny pasywne


Nowy sprzęt ma pracować tak:


mixer + subwoofer aktywny + dwie satelity aktywne.


I tutaj pojawia się kilka wątpliwości:


- czy kable idące od suwoofera do satelit powinny być tej samej długośći ?


- jak wygląda kwestia strat sygnału  po przeniesieniu wzmacniacza z początku łańcucha (powermixer) na koniec (wzmacniacz w kolumnie aktywnej)


- czy długość kabli połączeniowych ma wpływ na brzmienie ?


Na koniec pytanie odnośnie ustawienia satelit. Do tej pory kolumny zawsze stały przed sceną skierowane w stronę sali. Co sądzicie o ustawieniu kolumn (na długiej wąskiej sali) w ten sposób, że jedna kolumna jest przy scenie a druga na samym końcu sali skierowana do środka?  Nie jestem zwolennikiem takiego rozwiązania, ale moi koledzy twierdzą, że może to być sposób na równomierne pokrycie dźwiękeim całej sali.


Z góry dziekuję za odpowiedzi.


Awatar użytkownika
wujekbania
Posty: 11
Rejestracja: poniedziałek 02 lut 2015, 00:00

Re: Połączenie miksera z kolumnami aktywnymi - kilka pytań

Post autor: wujekbania » środa 11 lut 2015, 19:26

...
Witam,

Planujemy z zespołem zmianę nagłosnienia weselnego. Aktualnie nasz sprzęt pracuje w następującej konfiguracji:

powermixer + dwie kolumny pasywne

Nowy sprzęt ma pracować tak:

mixer + subwoofer aktywny + dwie satelity aktywne.

I tutaj pojawia się kilka wątpliwości:

- czy kable idące od suwoofera do satelit powinny być tej samej długośći ?

- jak wygląda kwestia strat sygnału  po przeniesieniu wzmacniacza z początku łańcucha (powermixer) na koniec (wzmacniacz w kolumnie aktywnej)

- czy długość kabli połączeniowych ma wpływ na brzmienie ?

Na koniec pytanie odnośnie ustawienia satelit. Do tej pory kolumny zawsze stały przed sceną skierowane w stronę sali. Co sądzicie o ustawieniu kolumn (na długiej wąskiej sali) w ten sposób, że jedna kolumna jest przy scenie a druga na samym końcu sali skierowana do środka?  Nie jestem zwolennikiem takiego rozwiązania, ale moi koledzy twierdzą, że może to być sposób na równomierne pokrycie dźwiękeim całej sali.

Z góry dziekuję za odpowiedzi....
 






Hej,


1. Kable łączące satelity z subem, nie muszą być tej samej długości, ale muszą być koniecznie symetryczne tj. posiadać dwie żyły i ekran. Zakończone winny być wtykami XLR lub TRS choć ten drugi typ nie jest tak solidny jak XLR.


2. Jeśli będziesz miał kable jak w pkt.1 o stratach nie będzie mowy.


3. Długość kabli sygnałowych, które są wykonane symetrycznie (pkt 1.) nie wpływa na brzmienie. Głośnikowe winny być jak najkrótsze i najgrubsze, ale z tego co piszesz nie będzie cię już to dotyczyło. Wszelkie inne rodzaje kabli również winny być jak najkrótsze bądź symetryzowane np. przez Di-Boxy i przesyłane na dalsze odległości.


Co do ustawień tzw. satelit to z akustycznego punktu widzenia nie jest dobrze żeby nakierowywać głośniki by grały naprzeciw siebie ( problemy z fazowością, znoszenie sygnałów, fale stojące). Radzę więc stawiać głośniki tradycyjnie tj. Lewa-Prawa , co do Suba to można go postawić w zasadzie gdziekolwiek, lecz nie przy samej ścianie.


Z autopsji, wiem że zestaw SUB+Fronty od skośnookich w kwocie do 2.5 tys. pln raczej nie będzie więcej potrafił od tego co już masz.


Radziłbym dołożyć trochę, lub kupić jakąś używkę w dobrym stanie.


Awatar użytkownika
jakicek
Posty: 2
Rejestracja: wtorek 05 lut 2008, 00:00

Re: Połączenie miksera z kolumnami aktywnymi - kilka pytań

Post autor: jakicek » poniedziałek 16 lut 2015, 09:27

Bardzo dziekuję za odpowiedź - rozjaśniło mi to sytuację.




Sprzęt ma byc trochę droższy. Zastanawiamy się nad takim zestawem:



mixer allen heath zed xxx dfx


satelty yamahaDXR 12


subwoofer yamaha DXS 15






ODPOWIEDZ