Start małej działalności

Tu zajmujemy się sprawami tyczącymi się urządzeń stosowanych przy nagłośnieniach imprez.
ryba119
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek 05 mar 2012, 00:00

Start małej działalności

Post autor: ryba119 » wtorek 19 maja 2015, 11:51

Witam wszystkich serdecznie!

Jestem muzykiem i wielkim pasjonatem muzyki i kultury . Od kilku lat uczyłem się obsługi programów daw, wtyczek itp. Sam uczyłem się obsługi stołów analogowych i cyfrowych. Chyba nieźle mi idzie bo ciągle dostaje propozycje, a mam tylko Zoom'a H4n więc bez przerwy muszę kombinować sprzęt. Nastawiam się głównie do rejestracji młodych artystów w małym studiu oraz realizacji bardzo małych, małych i średnich wydarzeń (15-200 osób)Proszę was o poradę co wybrać, o czym pamiętać, co rozważyć. Do dyspozycji mam ok 23 tyś złotych :

Mikser: Behringer x32 producer
albo Allen Heath qu16 albo Presonus studiolive 16.4.2 + Yamaha mg102c (na wypożyczanie)

Przody :Mackie Thumb 12 lub 15 (Ewentualnie coś innego do 3000 tys za komplet)

Odsluchy: Tutaj też proszę o poradę też Mackie ? Ważne żeby był mniejszy gabarytowo niż przody

Monitory studyjne: Proszę o podpowiedź. do 1000 zł

Słuchawki: Akg k121 studio.

Wzmacniacz słuchawkowy: ??

Mikrofony: 4x Shure sm58, 4x Shure sm57,2x Oktava mk 012, shure beta 51a + jakaś pojemność wokalna do studia tylko jaka??

D-box - Potrzebny, jaki?

Pytanie teraz: jak z kablami? przydałaby się "pytka" tylko czym się różni digital snake od stagebox? + 10 kabli xlr-xlr różnej długości.

Statywy mikrofonowe: nie znam żadnych marek.

O czym jeszcze powinienem pamiętać, co by się przydało?

Zapraszam do dyskusji.

laser777
Posty: 370
Rejestracja: czwartek 17 kwie 2014, 00:00

Re: Start małej działalności

Post autor: laser777 » wtorek 19 maja 2015, 12:48

Mixer bym sobie odpuścił.To dobry mixer ale nie potrzebujesz tyle kanałów jak mikrofonów i instrumentów nie masz.Lepiej kupić interfejs RME Babyface lub Roland Quad capture ewentualnie do tego mały mixer behringera ten za 1500zł jak byś chciał nagrać większą kapelę na raz.
Wzmacniacz słuchawkowy zdecydowanie też bym sobie odpuścił.
Monitory za 1000zł to jakiś żart.


Ja sobie wymyśliłem tak żeby zainwestować 32000zł tylko w Odsłuch reżyserkę i taki stolik lub w Studio nagraniowe żeby zainwestować w mikrofony i instrumenty a mix i mastering zlecić podwykonawcy jeśli
mówimy zawodowej pracy.

I na stworzenie porządnej reżyserki by mi nie starczyło bo monitorki dalekiego pola to jakieś 30000zł,
do tego odpowiednie pomieszczenie i które było by ogromne i adaptacja akustycza.Gdy bym miał takie pomieszczenie kupić pewnie 300000zł by mi nie starczyło.Bliskie pole i stolik to już żaden koszt.
Więc zrezygnowałem z tego pomysłu.Ale rozmyślam nad planem B czyli samą rejestracją instrumentow.
Ale jak masz tylu klientów to ze spokojem możesz zainwestować w odsłuch bliskiego pola,adaptacje akustyczną i jakiś interfejs lub mixer. Ale to minimum 18 000zł zainwestuj w odsłuch i adaptacje.
W gdzie Ty mieszkasz że masz tyle klientów?Bo ja nikogo średnim sprzętem nie przekonam a uczyć się już nie mam czego


laser777
Posty: 370
Rejestracja: czwartek 17 kwie 2014, 00:00

Re: Start małej działalności

Post autor: laser777 » wtorek 19 maja 2015, 13:28

Aha jak sprzęt nagłośnieniowy też musisz kupić to nie sugeruj się moimi podpowiedziami bo myślałem że masz na myśli tylko studio.A wzmacniacz słuchawkowy w terenie ma sens

ryba119
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek 05 mar 2012, 00:00

Re: Start małej działalności

Post autor: ryba119 » wtorek 19 maja 2015, 13:45

A ja sobie to wymyśliłem inaczej niż kolega, proszę o adekwatna do moich możliwości i potrzeb poradę w doborze sprzętu :) Mam troszkę inne podejście : uważam, że najważniejsza jest kreatywność i umiejętności realizatora, producenta nagrania. Często jestem świadkiem pracy "akustyków" którzy pomimo posiadania świetnego sprzętu za ciężkie pieniądze potrafią wszystko zepsuć...

fallworm
Posty: 471
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 00:00

Re: Start małej działalności

Post autor: fallworm » wtorek 19 maja 2015, 14:18

...A ja sobie to wymyśliłem inaczej niż kolega, proszę o adekwatna do moich możliwości i potrzeb poradę w doborze sprzętu :) Mam troszkę inne podejście : uważam, że najważniejsza jest kreatywność i umiejętności realizatora, producenta nagrania. Często jestem świadkiem pracy "akustyków" którzy pomimo posiadania świetnego sprzętu za ciężkie pieniądze potrafią wszystko zepsuć... ... 



Ja cieszę się, że jako jeden z nielicznych chcesz coś zrobić ze swoją pasją.


No ale trochę budżet Cie ogranicza by realizować w pełni sprawnie dwie funkcje jednocześnie. Albo studyjko albo nagłośnienie.


Napisałeś:


"Monitory studyjne: Proszę o podpowiedź. do 1000 zł"


Najgorsze co możesz zrobić to pozbawić się możliwości usłyszenia tego co robisz. Jeżeli myślisz poważnie o muzyce to niestety musisz naszykować około 3-5 kpln na komplet monitorów i 2-5kpln na interfejs. 


Interfejs jest Ci potrzebny do rejestracji poszczególnych ścieżek na komputerze, aby móc je potem na spokojnie miksować, na swoich monitorach. Można ten proces realizować również na mikserze cyfrowym np Presonus studiolive 16.4.2.


Twój strzał w mikrofony - ok - Ty wiesz do czego chcesz to stosować. Pojemność na wokal? To zależy od wokalu i warunków jakimi dysponujesz. Jeżeli akustyka jest słaba i pomieszczenie do nagrywania jest słabo wyizolowane od różnych hałasów otoczenia to polecam Ci dynamiczny mikrofon - np Shure Sm7B. Jeżeli wszystko jest ok i jednak idziesz w pojemnościowe rozwiązanie zwróć uwagę na sybilanty które są wszechobecne w naszym języku Polskim. Z Tanich rozwiązań polecam skupić się np na Oktavie mk 319, RodeNT2a lub trochę drożej - Audio technika at 4047 / 4050 - te mikrofony radzą sobie z sybilantami dość dobrze i obsłużysz je "w pełni" interfejsowymi przedwzmacniaczami. Jeżeli będziesz chciał walczyć więcej z syczeniem sss i będziesz chciał iść w stronę wstęgowych rozwiązań to niestety będzie zaczynało się robić drogo, raz że mikrofon, dwa że odpowiedni przedwzmacniacz.


Tanie dobre statywy robi nasz rodzimy STIM - Sroczyński


Pamiętaj o adaptacji akustycznej i pomiarach uzyskanego środowiska odsłuchowego. To kosztuje, ale przynajmniej będziesz miał większą pewność, że idziesz w dobrym kierunku ze swoją Twórczością


ryba119
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek 05 mar 2012, 00:00

Re: Start małej działalności

Post autor: ryba119 » wtorek 19 maja 2015, 14:34

Dziękuję za zrozumienie. Wszystkie stoły które wymieniłem posiadają możliwość rejestracji multi-track (a behringer ma midasowe preampy którymi wszyscy się tak zachwycają). Czy interface za 1-2 tys. pozwoli mi uzyskać lepszą jakość? Czy jest to aż tak duża różnica? Może powinienem szukać na rynku wtórnym?
Raczej skłaniam się w stronę koncertów live bo tam głównie jest mój klient. Studio to raczej dla mnie, przyjaciół.
Głównie nagrywanie na 100.

laser777
Posty: 370
Rejestracja: czwartek 17 kwie 2014, 00:00

Re: Start małej działalności

Post autor: laser777 » wtorek 19 maja 2015, 15:38

A po co ci nagłośnienie Mackie za 3000? To będzie muzyka elektroniczna czy rockową kapela będzie tym nagłaśniana?plener?czy sala? A może do sali prób?
Jak nie musisz pokazać faktury to możesz sobie kupić używany sprzęcik. Mikrofony może nie bo po co ktoś miał by pozbywać AKG 414? Ale nagłośnienie,monitorki spokojnie możesz kupić używane.

Też myślałem o stole mikserskim tylko po co mi stół za te pieniądze jak nie mam co tam podłączyć?
Behringer ma też mniejsze miksery do których spokojnie podłączysz małą kapelę.
No chyba że ten x32 to jakaś inwestycja na przyszłość?

ryba119
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek 05 mar 2012, 00:00

Re: Start małej działalności

Post autor: ryba119 » wtorek 19 maja 2015, 16:09

Mały plener, małe, średnie kluby, kawiarnie. Muzyka różna, głównie spokojniejsza niż rock. Dużo mam na przykład poezji śpiewanej. A chodzi o behringer x32 producer - to jest ich mniejsza propozycja. Przody mają być: lekkie, uniwersalne, małe. Chcę oferować usługi ekonomiczne więc nie będzie to audiofilska jakość. Ma brzmieć w miarę poprawnie...

fallworm
Posty: 471
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 00:00

Re: Start małej działalności

Post autor: fallworm » środa 20 maja 2015, 07:12

...Mały plener, małe, średnie kluby, kawiarnie. Muzyka różna, głównie spokojniejsza niż rock. Dużo mam na przykład poezji śpiewanej. A chodzi o behringer x32 producer - to jest ich mniejsza propozycja. Przody mają być: lekkie, uniwersalne, małe. Chcę oferować usługi ekonomiczne więc nie będzie to audiofilska jakość. Ma brzmieć w miarę poprawnie... ... 


Pomimo faktu że Behringer przejął różne dobre firmy to jednak pamiętaj, że miksery brandowane jako "Behringer" są wykluczane w wymaganiach technicznych obsługi imprez. Np:


http://www.jokjanow.pl/editor/xinha/plugins/ExtendedFileManager/editor_files/biuletyn_informacji_publicznej/2014/styczen/ENEJ_nag__o__nienie_2014.pdf


 


http://estrada.rzeszow.pl/upload/pliki/WO%C5%9AP%202015/ZACZNIK%20NR%201%20WOP%202015.pdf


 


Nagrywanie na "100" jak dla mnie to strata czasu. Szkoda pary na nagranie czegoś w co już prawie nie można zaingerować. No dobra. Na estradzie się mało znam więc nie będę już zabierał głosu.


ODPOWIEDZ