Problemy ze sprzętem na USB

Tu zajmujemy się sprawami tyczącymi się urządzeń stosowanych przy nagłośnieniach imprez.
laser777
Posty: 372
Rejestracja: czwartek 17 kwie 2014, 00:00

Problemy ze sprzętem na USB

Post autor: laser777 » poniedziałek 05 wrz 2016, 09:59

Witam
Czy zdarzyło się komuś że w wyniku przeciążeń sieci elektrycznej wywalały urządzenia na USB?
Na imprezach co jakiś czas wywala mi kontroler na USB.Wygląda to tak że muzyka dalej gra ale gały nie działają.Zjawisko to występuje najczęściej kiedy wciśnie się przycisk od wytwornicy dymu lub jak wsadzi się do gniazda listwy takie stare światło na żarówę 250W.
W domu natomiast jak podłączyłem tego flowera do listwy z komputerem wywaliło mi interfejs audio.
Oczywiście przedłużacze nie są odpowiednie do sprzętu o tak dużej mocy i teraz buduję specjalny do tego dystrybutor mocy który ma być wyposażony w 8 gniazd,6 bezpieczników,filtr sieciowy i przewód 3x2,5. Chciałem kupić ekranowany kabel ale na razie nie mam na to funduszy.Dystrybutor na 230V bo nie zawsze można podłączyć się pod siłę a czasem bywa że sprzęt trzeba mieć podłączony pod fazę z lodówką

DZ1
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek 09 kwie 2007, 00:00

Re: Problemy ze sprzętem na USB

Post autor: DZ1 » wtorek 06 wrz 2016, 20:36

...Witam
Czy zdarzyło się komuś że w wyniku przeciążeń sieci elektrycznej wywalały urządzenia na USB?
Na imprezach co jakiś czas wywala mi kontroler na USB.Wygląda to tak że muzyka dalej gra ale gały nie działają.Zjawisko to występuje najczęściej kiedy wciśnie się przycisk od wytwornicy dymu lub jak wsadzi się do gniazda listwy takie stare światło na żarówę 250W.
W domu natomiast jak podłączyłem tego flowera do listwy z komputerem wywaliło mi interfejs audio.
Oczywiście przedłużacze nie są odpowiednie do sprzętu o tak dużej mocy i teraz buduję specjalny do tego dystrybutor mocy który ma być wyposażony w 8 gniazd,6 bezpieczników,filtr sieciowy i przewód 3x2,5. Chciałem kupić ekranowany kabel ale na razie nie mam na to funduszy.Dystrybutor na 230V bo nie zawsze można podłączyć się pod siłę a czasem bywa że sprzęt trzeba mieć podłączony pod fazę z lodówką ...
 


Wyglada na problem z przepieciami - przy załączaniu/wyłaczaniu urządzen wiekszych mocy mogą powstawać przepięcia, szpilki, które ''błądzą'' po reszcie urządzeń podłączonych do tego samego obwodu zasilającego. Mozesz pożyczyc od kogos UPS dla testu i przez niego podłączyć komputer, albo chociaż przez dobrą listwe przeciwprzepieciową z dobrymi filtrami (listwa z prawdziwego zdarzenia jest ostatnim stopniem ochrony przeciwprzepieciowej). Co do dystrybutora to zrób sobie go na ''siłe'' ale na wszelki wypadek z możliwością podłączenia wszystkich obwodów pod jedną faze (230V)


laser777
Posty: 372
Rejestracja: czwartek 17 kwie 2014, 00:00

Re: Problemy ze sprzętem na USB

Post autor: laser777 » środa 07 wrz 2016, 01:28

 
Wyglada na problem z przepieciami - przy załączaniu/wyłaczaniu urządzen wiekszych mocy mogą powstawać przepięcia, szpilki, które ''błądzą'' po reszcie urządzeń podłączonych do tego samego obwodu zasilającego. Mozesz pożyczyc od kogos UPS dla testu i przez niego podłączyć komputer, albo chociaż przez dobrą listwe przeciwprzepieciową z dobrymi filtrami (listwa z prawdziwego zdarzenia jest ostatnim stopniem ochrony przeciwprzepieciowej). Co do dystrybutora to zrób sobie go na ''siłe'' ale na wszelki wypadek z możliwością podłączenia wszystkich obwodów pod jedną faze (230V)...


Z UPSem będzie ciężko bo nie znam nikogo kto by coś takiego miał.A co myślisz o gniazdach z ochroną przeciwprzepięciową?(wygląda to jak przejściówka)Ceny od 50zł ale ciężko mi powiedzieć czy to jest coś pożytecznego czy jakiś wynalazek Chciałem podłączać komputer bezpośrednio do dystrybutora.Chce dać jeszcze po jednym bezpieczniku na dwa gniazda w dystrybutorze tylko końcówki mocy i dym dostaną osobne bezpieczniki na gniazdo.A spotkałeś się kiedyś z gniazdami IEC marki Schaffner wyposażonymi w filtr sieciowy? Warto zwracać uwagę na coś takiego czy to też jakiś wynalazek?

DZ1
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek 09 kwie 2007, 00:00

Re: Problemy ze sprzętem na USB

Post autor: DZ1 » środa 07 wrz 2016, 20:47

... 
Wyglada na problem z przepieciami - przy załączaniu/wyłaczaniu urządzen wiekszych mocy mogą powstawać przepięcia, szpilki, które ''błądzą'' po reszcie urządzeń podłączonych do tego samego obwodu zasilającego. Mozesz pożyczyc od kogos UPS dla testu i przez niego podłączyć komputer, albo chociaż przez dobrą listwe przeciwprzepieciową z dobrymi filtrami (listwa z prawdziwego zdarzenia jest ostatnim stopniem ochrony przeciwprzepieciowej). Co do dystrybutora to zrób sobie go na ''siłe'' ale na wszelki wypadek z możliwością podłączenia wszystkich obwodów pod jedną faze (230V)...


Z UPSem będzie ciężko bo nie znam nikogo kto by coś takiego miał.A co myślisz o gniazdach z ochroną przeciwprzepięciową?(wygląda to jak przejściówka)Ceny od 50zł ale ciężko mi powiedzieć czy to jest coś pożytecznego czy jakiś wynalazek Chciałem podłączać komputer bezpośrednio do dystrybutora.Chce dać jeszcze po jednym bezpieczniku na dwa gniazda w dystrybutorze tylko końcówki mocy i dym dostaną osobne bezpieczniki na gniazdo.A spotkałeś się kiedyś z gniazdami IEC marki Schaffner wyposażonymi w filtr sieciowy? Warto zwracać uwagę na coś takiego czy to też jakiś wynalazek?
...
 


Rodzielenie obwodów samymi bezpiecznikami nic nie pomoze na przepiecia. Daj na kazdy obwód dystrybutora ogranicznik przepiec typ 3 (klasa D) - to jest coś podobnego a wlasciwie to samo (przynajmniej powinno byc) o czym piszesz wyżej. To kosztuje np jakies 50 pln w wersji do montazu w puszcze gniazdka, są tez inne wersje do innego montażu (np na listwe do rozdzielni). Te ''wrażliwe'' urządzenia typu komputer, jakies sterowniki, miksery, karta dzwiekowa itd - ogolnie cała delikatna nieprądożerna elektronika ; zasilaj z tego dystrybutora z osobnego obwodu ale dodatkowo przez dobrej klasy listwe przeciwprzepięciową (bedzie kosztowała coś koło 100 pln). Zadbaj o odpowiedni przekrój kabli, pamietaj, że im dłuzszy przewód zasilający, tym wiekszy przekrój musi miec do przeniesienia takiej samej mocy. Podczas budowy dystrybutora nie zapomnij o połaczeniach ochronnych (kable żółto-zielone).


laser777
Posty: 372
Rejestracja: czwartek 17 kwie 2014, 00:00

Re: Problemy ze sprzętem na USB

Post autor: laser777 » czwartek 08 wrz 2016, 00:44

Rozdzielenie obwodów samymi bezpiecznikami nic nie pomoże na przepięcia. Daj na każdy obwód dystrybutora ogranicznik przepiec typ 3 (klasa D) - to jest coś podobnego a właściwie to samo (przynajmniej powinno być) o czym piszesz wyżej. To kosztuje np. jakies 50 zł w wersji do montażu w puszce gniazdka, są też inne wersje, do innego montażu (np na listwę do rozdzielni). Te ''wrażliwe'' urządzenia typu komputer, jakieś sterowniki, miksery, karta dźwiękowa itd - ogólnie cała delikatna nieprądożerna elektronika; zasilaj z tego dystrybutora z osobnego obwodu ale dodatkowo przez dobrej klasy listwę przeciwprzepięciową (będzie kosztowała coś koło 100 zł). Zadbaj o odpowiedni przekrój kabli, pamiętaj, że im dłuższy przewód zasilający, tym większy przekrój musi mieć do przeniesienia takiej samej mocy. Podczas budowy dystrybutora nie zapomnij o połączeniach ochronnych (kable żółto-zielone)....


Dzięki

Znalazłem te ograniczniki przepięć i muszę koniecznie dać po jednym na każdy obwód czy wystarczy jak zabezpieczę tylko komputer? Bo on sprawia najwięcej problemów a w tym miesiącu nie uda mi się kupić tylu ograniczników.

Bezpieczniki chronią przed zwarciami i przeciążeniami te światło o którym wspomniałem już zdążyło wywalić swój pokładowy bezpiecznik a jest to bezpiecznik 4A.

4-5m kabla 3 x 2,5 mm powinno wystarczyć, wiem, że oryginalny dystrybutor Eurolite ma 7 metrów przewodu 3,x,2,5 mm.

Przedłużacze, których używamy mogą mieć przekrój przewodu max 3 x 1 mm i to nie wszystkie.

Wiem, że nie można zapomnieć o uziemieniu choć w walce z pętlami masy odłącza się uziemienie w niektórych urządzeniach. Jeszcze tak myślałem żeby zamontować w dystrybutorze jakiś efektowny "zegar" np. amperomierz analogowy, ale trochę się boje czy nie będzie wprowadzał zakłóceń do sieci. Cyfrowe amperomierze które widziałem są przeznaczone do pracy z napięciem do 100 V.

DZ1
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek 09 kwie 2007, 00:00

Re: Problemy ze sprzętem na USB

Post autor: DZ1 » czwartek 08 wrz 2016, 20:24

Dzięki
Znalazłem te ograniczniki przepięć i muszę koniecznie dać po jednym na każdy obwód czy wystarczy jak zabezpieczę tylko komputer? Bo on sprawia najwięcej problemów a w tym miesiącu nie uda mi się kupić tylu ograniczników.
Bezpieczniki chronią przed zwarciami i przeciążeniami te światło o którym wspomniałem już zdążyło wywalić swój pokładowy bezpiecznik a jest to bezpiecznik 4A.
4-5m kabla 3 x 2,5 mm powinno wystarczyć, wiem, że oryginalny dystrybutor Eurolite ma 7 metrów przewodu 3,x,2,5 mm.
Przedłużacze, których używamy mogą mieć przekrój przewodu max 3 x 1 mm i to nie wszystkie.
Wiem, że nie można zapomnieć o uziemieniu choć w walce z pętlami masy odłącza się uziemienie w niektórych urządzeniach. Jeszcze tak myślałem żeby zamontować w dystrybutorze jakiś efektowny "zegar" np. amperomierz analogowy, ale trochę się boje czy nie będzie wprowadzał zakłóceń do sieci. Cyfrowe amperomierze które widziałem są przeznaczone do pracy z napięciem do 100 V. ...
 


Dla swiętego spokoju dałbym na wszystkie obwody ograniczniki, na lampe ktora sprawia problemy równiez żeby nie wchodziły dalej w instalacje ''śmieci'', ktore ona produkuje. Na poczatek mozesz dać tylko na obwód dla komputera i reszty elektroniki, pozniej zawsze mozesz dołozyć.


Musisz cobie zrobić bilans mocy, ile mocy bedą pobierały ci wszystkie urzadzenia zasilane z dystrybutora, dla kabla 3x 2,5mm (jedna faza) mozesz przyjać dopuszczalną moc ciągłą koło 4kW. W mierniki, ampreomierze, i inne swiecidełka nie bawiłbym sie, dystrybutor mocy ma prawidłowo działac a nie ''błyszczeć w swietle reflektorów'', ewentualnie możesz dać linijkowy miernik napięcia, żeby na bierząco widzieć jak ''przysiada'' napięcie pod róznym obciązeniem - nie bedzie wprowadzał zakłóceń.


''Uziemienie'' czyli kable ochronne to ważna rzez, tu chodzi o bezpieczenstwo uzytkownika w czasie awarii sprzetu, co do petli mas to można przeciez stosować diboxy, separatory.




laser777
Posty: 372
Rejestracja: czwartek 17 kwie 2014, 00:00

Re: Problemy ze sprzętem na USB

Post autor: laser777 » piątek 09 wrz 2016, 00:50

 Dla swiętego spokoju dałbym na wszystkie obwody ograniczniki, na lampe ktora sprawia problemy równiez żeby nie wchodziły dalej w instalacje ''śmieci'', ktore ona produkuje. Na poczatek mozesz dać tylko na obwód dla komputera i reszty elektroniki, pozniej zawsze mozesz dołozyć.
Musisz cobie zrobić bilans mocy, ile mocy bedą pobierały ci wszystkie urzadzenia zasilane z dystrybutora, dla kabla 3x 2,5mm (jedna faza) mozesz przyjać dopuszczalną moc ciągłą koło 4kW. W mierniki, ampreomierze, i inne swiecidełka nie bawiłbym sie, dystrybutor mocy ma prawidłowo działac a nie ''błyszczeć w swietle reflektorów'', ewentualnie możesz dać linijkowy miernik napięcia, żeby na bierząco widzieć jak ''przysiada'' napięcie pod róznym obciązeniem - nie bedzie wprowadzał zakłóceń.
''Uziemienie'' czyli kable ochronne to ważna rzez, tu chodzi o bezpieczenstwo uzytkownika w czasie awarii sprzetu, co do petli mas to można przeciez stosować diboxy, separatory.
...


I tak zrobię na początku założę jeden zobaczymy jaki będzie efekt.Na 4kW mocy nie robiłem sobie nadziei bo nie wiadomo co jest w ścianach i czy pod tą samą fazą nie jest podłączone jakieś urządzenie z sali.Już obliczyłem ile mocy będę potrzebował i powinno wystarczy.Końcówki mocy choć pracują w klasie AB i mają małą sprawność energetyczną to mają spory zapas mocy nigdy nie było trzeba ich katować.Prawie wszystkie światła są na ledach i maksymalnie mogą pobierać około 200W.
Amperomierz analogowy to coś podobnego do miernika mocy które były montowane w starych wzmacniaczach.
Ale odbiło mi się o uszy że trzeba te amperomierze wyskalować czy coś i znać rezystancję obwodu nie wiem czy to możliwe jeśli dystrybutor ma być mobilny? Chyba sobie odpuszczę
Wiem że przewód ochronny jest ważne pracowałem kiedyś w branży elektrycznej a to podstawa.Nie mówię żeby odłączać całkowicie uziemienie ale gdy dwa urządzenia są ze sobą połączone to w jednym z nich można odłączyć uziemienie. Diboxy też zamierzam kupić.Ostatnio zainteresowałem się tym podobnie jak filtrami sieciowymi bo czasem zdarza się słyszeć że na imprezie występują przydźwięki których w domu nie ma i ciężko zdiagnozować skąd pochodzą

laser777
Posty: 372
Rejestracja: czwartek 17 kwie 2014, 00:00

Re: Problemy ze sprzętem na USB

Post autor: laser777 » środa 05 paź 2016, 15:57

Czy możliwe jest żeby komp z otwartą obudową generował śmieci i przez to w głośnikach pojawia się brum?
Może to dlatego że nie jest wystarczająco ekranowany występuje nieznośny problem?


ODPOWIEDZ