Crown XLS 1502 - za duży szum

Tu zajmujemy się sprawami tyczącymi się urządzeń stosowanych przy nagłośnieniach imprez.
Awatar użytkownika
Gajdzin
Posty: 56
Rejestracja: poniedziałek 16 sty 2006, 00:00

Crown XLS 1502 - za duży szum

Post autor: Gajdzin » czwartek 01 gru 2016, 20:58

Dziś kupiłem końcówkę mocy Crown XLS 1502 do mojej sali prób i rozczarowanko - ma zdecydowanie wyższy szum spoczynkowy, niż stary Alesis RA500, którego miała zastąpić. Jest to typowy szum własny, niezależny od ustawienia pokręteł głośności i od tego, czy do wzmacniacza jest podłączone jakiekolwiek źródło. A że muzycy stoją 3 metry przed kolumnami, na długich próbach to nużące. Czy ktoś może polecić w podobnej grupie cenowej coś o niższym poziomie szumów? Może QSD GXD 4 albo Yamaha PX3?

PS. Kolumny to LDM GDP410, 400W RMS 4Ohm 102db/W. Interesuje mnie najchętniej końcówka cyfrowa o mocy min 500W/4Ohm/kanał.

Z góry dzięki za wszelkie sugestie!

Marcin Bruczkowski
www.marcin.bruczkowski.com
www.facebook.com/MarcinBruczkowskiAutor


 

Wszystko o mnie na mojej stronie internetowej: www.marcin.bruczkowski.com

laser777
Posty: 370
Rejestracja: czwartek 17 kwie 2014, 00:00

Re: Crown XLS 1502 - za duży szum

Post autor: laser777 » piątek 02 gru 2016, 00:34

Jak to niezależnie od ustawienia głośności? Szum końcówki mocy osiąga najwyższy poziom kiedy podkręcić potencjometry głośności ma maxa. Jak masz zakręcone to nic nie powinno być słychać.

Awatar użytkownika
Gajdzin
Posty: 56
Rejestracja: poniedziałek 16 sty 2006, 00:00

Re: Crown XLS 1502 - za duży szum

Post autor: Gajdzin » piątek 02 gru 2016, 07:41

...Jak to niezależnie od ustawienia głośności? Szum końcówki mocy osiąga najwyższy poziom kiedy podkręcić potencjometry głośności ma maxa. Jak masz zakręcone to nic nie powinno być słychać...

Każdy wzmacniacz audio ma jakiś poziom szumu stacjonarnego, niezależnego od poziomu wzmocnienia. W warunkach domowych zwykle tego nie słychać, bo efektywność elektroakustyczna kolumn głośnikowych jest zbyt niska. W warunkach estradowych też zwykle tego nie słychać, bo publiczność jest za daleko od kolumny. Ale moje w studio mają 102dB/W, a muzycy stoją od nich o jakieś 3 metry, więc słychać aż miło, i ze starego wzmacniacza i z nowego, tylko z tego nowego o dobre 6dB głośniej. Zwykły, biały szum, cichy, ale na dłuższą metę wkurzający. Słyszałem, że to typowe dla Crown'ów, stąd pytanie, czy ktoś ma doświadczenia porównawcze np. z QSD albo Yamahą właśnie pod kątem szumów własnych?
Wszystko o mnie na mojej stronie internetowej: www.marcin.bruczkowski.com

Awatar użytkownika
Gajdzin
Posty: 56
Rejestracja: poniedziałek 16 sty 2006, 00:00

Re: Crown XLS 1502 - za duży szum

Post autor: Gajdzin » piątek 02 gru 2016, 11:25

...Nie wiem za bardzo co ma skuteczność zestawów głośnikowych do szumów wzmacniacza...
 

Skuteczność głośnika do szumów wzmacniacza ma to, że kolumna skuteczniejsza o np. 10dB odtwarza WSZYSTKIE sygnały wychodzące ze wzmacniacza o 10dB głośniej - a więc i szum :)

Gdybym więcj miał dwa razy mniej skuteczne kolumny, to szum byłby 2 razy cichszy - co prawda sygnał muzyczny też byłby 2 razy cichszy, ale to żaden problem, bo po prostu podkręciłbym wtedy pokrętła regulacji głośności, co nie zwiększa u mnie poziomu szumów.
Wszystko o mnie na mojej stronie internetowej: www.marcin.bruczkowski.com

laser777
Posty: 370
Rejestracja: czwartek 17 kwie 2014, 00:00

Re: Crown XLS 1502 - za duży szum

Post autor: laser777 » piątek 02 gru 2016, 13:19

ale to żaden problem, bo po prostu podkręciłbym wtedy pokrętła regulacji głośności, co nie zwiększa u mnie poziomu szumów....

Nie zwiększa poziomu szumów? U mnie jest zupełnie inaczej jak podkręcisz potencjometry to szum wyłazi jak całkowicie zakręcisz nie słychać nic
Producent podaje -103dB stosunek sygnału do szumu ale jest napisane że dotyczy XLS 1500. Może producent ma coś do ukrycia?

Awatar użytkownika
Gajdzin
Posty: 56
Rejestracja: poniedziałek 16 sty 2006, 00:00

Re: Crown XLS 1502 - za duży szum

Post autor: Gajdzin » piątek 02 gru 2016, 16:19

...ale to żaden problem, bo po prostu podkręciłbym wtedy pokrętła regulacji głośności, co nie zwiększa u mnie poziomu szumów....

Nie zwiększa poziomu szumów? U mnie jest zupełnie inaczej jak podkręcisz potencjometry to szum wyłazi jak całkowicie zakręcisz nie słychać nic
Producent podaje -103dB stosunek sygnału do szumu ale jest napisane że dotyczy XLS 1500. Może producent ma coś do ukrycia?...

Monter napisał powyżej - pewnie dlatego poziom szumów nie wzrasta przy kręceniu głosnościa, że końcówka ma stałe wzmocnienie, a szum jest generowany w końcowym stopniu.

Myślę, że większość końcówek mocy ma jakiś szum stacjonarny, jeśli się stoi 2 metry przed kolumną o wysokiej skuteczności, a w salce prób tak to właśnie wygląda... Zaczynam szukać końcówek o wysokim S/N. Powersoft mają 109dB, ale są ponad mój budżet, Electro-Voice seria Q 107-109dB w zależności od modelu i te już są o połowę tańsze od Powersofta. Czy ktoś ma podobne doświadczenia, szukał końcówek o niskich szumach, może mnie nakierować na jakieś "niskoszumne" marki?
Wszystko o mnie na mojej stronie internetowej: www.marcin.bruczkowski.com

laser777
Posty: 370
Rejestracja: czwartek 17 kwie 2014, 00:00

Re: Crown XLS 1502 - za duży szum

Post autor: laser777 » piątek 02 gru 2016, 18:44

Monter napisał powyżej - pewnie dlatego poziom szumów nie wzrasta przy kręceniu głosnościa, że końcówka ma stałe wzmocnienie, a szum jest generowany w końcowym stopniu.

Myślę, że większość końcówek mocy ma jakiś szum stacjonarny, jeśli się stoi 2 metry przed kolumną o wysokiej skuteczności, a w salce prób tak to właśnie wygląda... Zaczynam szukać końcówek o wysokim S/N. Powersoft mają 109dB, ale są ponad mój budżet, Electro-Voice seria Q 107-109dB w zależności od modelu i te już są o połowę tańsze od Powersofta. Czy ktoś ma podobne doświadczenia, szukał końcówek o niskich szumach, może mnie nakierować na jakieś "niskoszumne" marki?...


Może coś z Dynacorda np Dynacord SL 1200(podobna cena do Crowna) albo ADS PLX? ale PLXy zaczynają się już od 3 tysi. Może Crown lepiej się sprawdza na dyskotece niż do sali prób. Dap ma 105dB ale to Dap. Każda końcówka ma szumy własne myślę że w lepiej zaadaptowanym pomieszczeniu z mojej też było by słychać bardziej niż w domu nawet gdy potencjometry były minimalnie podkręcone. Zapytaj w sklepie muzycznym. Ja nie mam praktycznego doświadczenia z wieloma końcówkami mocy takiego sprzętu nie kupuje się co tydzień

ODPOWIEDZ