Mackie SWA 1501 - wymiana głośnika, co wybrać?

Tu zajmujemy się sprawami tyczącymi się urządzeń stosowanych przy nagłośnieniach imprez.
Awatar użytkownika
vonmlody
Posty: 4
Rejestracja: czwartek 26 sty 2017, 00:00

Mackie SWA 1501 - wymiana głośnika, co wybrać?

Post autor: vonmlody » czwartek 26 sty 2017, 10:55

Cześć wszystkim,

Już drugi raz padł mi głośnik w subbasie, nie mam zamiaru znów go naprawiać więc stoje przed wyborem zakupu nowego głośnika.

Zestaw 2xSRM450, 2xSWA1501 kupiłem jako używkę kilka lat temu i jestem mega zadowolony, kilka najbliższych imprez zagram na jednym subbasie, daje radę nawet w pojedynkę ;)

W jednej z SWA1501 poprzedni właściciel wymieniał głośnik na jakiś Electro Voice, niestety poza logo nie ma żadnych oznaczeń więc potrzebuję Waszej pomocy.

Co powinienem tam wstawić, o jakich parametrach żeby działało dobrze i długo? Nie mam zamiaru ustawiać przedziału cenowego, że np do 500zł , bo to mija się z celem. Sprzęt do najtańszych nie należy i podejrzewam że odpowiednio dobry głośnik powinienem tam wstawić.

Przeszukałem forum wzdłuż i wszerz, nic co mogło by mnie naprowadzić nie znalazłem.

Pozdrawiam,
Marcin

laser777
Posty: 370
Rejestracja: czwartek 17 kwie 2014, 00:00

Re: Mackie SWA 1501 - wymiana głośnika, co wybrać?

Post autor: laser777 » piątek 27 sty 2017, 00:01

To jest odwrotka? Najlepiej wymień na oryginalny głośnik do tego modelu zapytaj producenta czy mają.
Inny też możesz włożyć ale musisz go dostroić ale raczej nie ma szans żeby grały równo jak już to mogą zrobić więcej hałasu. 500zł to trochę mało na nowy głośnik ale do tysiąca jest spory wybór.Byle to był głośnik basowy z prawdziwego zdarzenia a paczkę trzeba stroić wyżej od częstotliwości rezonansowej głośnika.
Niektóre głośniki 15" nie nadają się na suba. Faktycznie drogi ten SWA 1501 za tą kasę zrobił bym sobie odwrotkę z podwójnym 18" 700W i jeszcze kupił końcówkę mocy która to napędzi mostkiem

Awatar użytkownika
vonmlody
Posty: 4
Rejestracja: czwartek 26 sty 2017, 00:00

Re: Mackie SWA 1501 - wymiana głośnika, co wybrać?

Post autor: vonmlody » piątek 27 sty 2017, 09:53

Dzięki za poświęcony czas na odpowiedź. 1. Odezwanie się do producenta dobry pomysł nie pomyślałem o tym 2. Przecież napisałem że nie chcę głośnika za 500 zł 3. Gdybym miał czas na projektowanie i robienie sobie kolumn to bym nie pisał na forum ;-) Czas spędzam na graniu imprez, a sprzęt ma po prostu grać :-)


Polski dystrybutor to ślepy zaułek, kolumna wycofana ze sprzedaży, nic nie pomogą. Mogą przewinąć cewkę ale ja raczej nie chcę.


laser777
Posty: 370
Rejestracja: czwartek 17 kwie 2014, 00:00

Re: Mackie SWA 1501 - wymiana głośnika, co wybrać?

Post autor: laser777 » piątek 27 sty 2017, 16:29

Jak masz oryginalny głośnik to może warto poddać go regeneracji?.Jak masz tylko EV który wsadził tam poprzedni właściciel i jeszcze nie znasz ani jednego parametru tego głośnika to nie warto.
Grałeś wcześniej na EV i nikt nie umarł od tego.Inny głośnik też możesz włożyć ale trzeba nastroić paczkę tak żeby kolumna była strojona wyżej od częstotliwości rezonansowej głośnika(parametr Fs) i druga sprawa to impedancja głośnika nie montuj głośnika 8ohm jak wbudowany wzmacniacz może pracować tylko pod obciążeniem 4ohm.I to powinno wystarczyć żeby nie zajechać głośnika.Warto też obliczyć litraż obudowy wklepać do symulatora parametry głośnika i sprawdzić jak wypadnie na wykresie.Bo mogą być takie różnice że częstotliwość 100Hz będzie o 9db wyższa od 50Hz. Paczki może wycofali ale może głośnik do tego znajdziesz

Awatar użytkownika
vonmlody
Posty: 4
Rejestracja: czwartek 26 sty 2017, 00:00

Re: Mackie SWA 1501 - wymiana głośnika, co wybrać?

Post autor: vonmlody » piątek 27 sty 2017, 19:25

W wielkim skrócie: dzięki za to że w ogóle coś napisałeś, ale niestety to dla mnie nie pomoc.

Nie wiem ilo ohmowy tam jest głośnik, nie wiem jakie herce itp, liczyłem po prostu na to że ktoś ten temat przerabiał i mi po prostu powie.

Temat raczej do zamknięcia, w miedzyczasie udało mi się wygoglować że polecany zamiennik to

EMINENCE KAPPA PRO -15LF
koszt. ok 900zł


Pozdrawiam!

laser777
Posty: 370
Rejestracja: czwartek 17 kwie 2014, 00:00

Re: Mackie SWA 1501 - wymiana głośnika, co wybrać?

Post autor: laser777 » niedziela 29 sty 2017, 20:24

Spróbuj zarejestrować się na forum Estradowiec to jest forum poświęcone wyłączne estradzie.Będą tam ludzie co nie tylko grają ale też składają paczki albo handlują sprzętem estradowym to może ktoś będzie miał takie paczki to ci powie więcej.A jak ci się uda tam zarejestrować to daj znać jak to zrobiłeś? bo mi się jakoś nie udało ( :
Kappa pro 15A to 8ohm ale jak dla mnie bardziej nadaje się na nadstawkę na 15" niż suba. Częstotliwość rezonansowa tego głośnika to 47Hz więc niżej jak na 50Hz nie można stroić budy

Awatar użytkownika
vonmlody
Posty: 4
Rejestracja: czwartek 26 sty 2017, 00:00

Re: Mackie SWA 1501 - wymiana głośnika, co wybrać?

Post autor: vonmlody » wtorek 31 sty 2017, 13:02

Zarejestrowałem się normalnie, bez żadnego problemu. Nie pamiętam nawet czy była weryfikacja mailowa. Chyba nie czytałem o tym głośniku, Kappa pro 15 Fl-2 ma 35Hz, a kolumna 36Hz więc jest chyba idealnie. Boję się tylko o te ohmy, niby ktoś mierzył (nieco inny model) i wyszło 15, na amerykańskim forum coś czytałem o 12 ohmah. Ja zamówiłem 8ohm, dokładnie taki Kappa podaje jako replacement do Mackie Swa 1501. Na innym forum wyczytałem że kolumny po wymianie dostały nowe życie.

laser777
Posty: 370
Rejestracja: czwartek 17 kwie 2014, 00:00

Re: Mackie SWA 1501 - wymiana głośnika, co wybrać?

Post autor: laser777 » środa 01 lut 2017, 02:44

Sory pomyliłem Kapa pro 15fl2 z 15A. Ten 15fl2 jak najbardziej nadaje się na suba. Lepiej się dowiedzieć jaką nominalną impedancje ma ten wzmacniacz.Popytaj na Estradowcu pewnie ktoś ci podpowie.Ja nic nie znalazłem niestety
Ja wszystko wpisałem jak trzeba(tak myślę) a ciągle wyskoczył mi komunikat że coś źle wpisałem i nie zarejestrowałem się na Estradowcu

ODPOWIEDZ