Jakie doły do dynacord powermate 1000-2

Tu zajmujemy się sprawami tyczącymi się urządzeń stosowanych przy nagłośnieniach imprez.
Wojtek
Posty: 2
Rejestracja: wtorek 08 maja 2018, 22:35

Jakie doły do dynacord powermate 1000-2

Post autor: Wojtek » wtorek 08 maja 2018, 22:47

Witam dręczy mnie jeden problem z moim nagłośnieniem.
1.Powermikser dynacord powermate 1000-2
2.Górki dynacord cp 15-3 pasywne
3.Doły dynacord pfe 18.1 pasywne
muzyka na zywo 6 osób w zespole głównie wesela

Po ustawieniu sprzętu czyli po kolei jak podpinam z powermiksera dwoma kablami pod doły w wejście input a póżniej z dołów podłączam górki wszystko gra nawet fajnie tylko wydaje mi się ze subbasy nie działają prawidłowo po ściszeniu niskich tonów (przy złej akustyce sali na equalizerze w power mikserze doły są w ogóle nie słyszalne ,Moje pytanie brzmi czy powinienem użyc jakiegos crosovera czy wymienic doły na aktywne lub mniejsze głośniki 15" z góry dziękuje za odpowiedź

Awatar użytkownika
Caroozo
Posty: 932
Rejestracja: piątek 22 lut 2008, 00:00

Re: Jakie doły do dynacord powermate 1000-2

Post autor: Caroozo » środa 09 maja 2018, 07:54

Musisz mieć dwie końcówki mocy - crossover rozdzieli sygnał na górę i dół i będzie tak jak trzeba, ale potem sygnał wyjściowy 2xXLR z góry i 2xXLR z dołu musi trafić do wzmacniacza. Ten mixer tego nie ogarnie. Rozwiązania są trzy:
1) dokupienie crossovera+końcówki mocy (powermixer dla jednej pary, dodatkowa końcówka dla drugiej) - w Waszym przypadku nie jest to dobre rozwiązanie, bo sygnał z mixera (liniowy) wchodzić będzie do crossa, a potem wracać do powermixera dla jednej pary, zaś dla drugiej będzie szedł prosto do drugiej końcówki mocy. Więc jeśli chcecie zostawić obecne graty...
2) aktywny subwoofer z ew. wbudowanym crossoverem (przydatne jak wychodzi się na aktywne głośniki) - w tym przypadku odradzam 18-tki, są duże i wolne, lepiej wziąć 2x15" z wysokim SPL. Jeśli mixer ma wyjście SUB OUT, będzie w ogóle super.

Powiem szczerze że ja osobiście już 10 lat temu odszedłem od powermixerów i generalnie ich nie polecam - wygoda wątpliwa, to są konstrukcje już dość leciwe oparte na wzmacniaczach A/B i jak Wam padnie to macie "pograne" (a padają). Osobiście używamy 2 setupów - pasywny zestaw Peavey'a (górki+doły) + 2 końcówki Peavey'a + crossover Peavey'a + mixer Soundcrafta. Zestaw sprzed 10+ lat, ale czasami jest jeszcze wykorzystywany. Końcówki siedzą w racku, na górze jest przykręcony mixer i to w zupełności wystarcza - brzmienie wtedy było fajne, teraz lekko cmokam bo zestaw zaczyna "gadać" dopiero na wysokiej mocy - same górki brzmią źle bez dołów (z pominięciem cross'a). Wcześniej był powermixer Handboxa + kolumny JBL, do dziś ten zestawik gra w sali prób jazzowego składu - o ile kiedyś była to duża wygoda, to teraz w życiu bym z czymś takim nie wyskoczył :D. Aktualnie gramy głównie na zestawie aktywnym Mackie - 2x górki podpięte do 2x sub z crossem, wychodząc z mixera oczywiście, zaś do górek szeregowo wpięte są bliżniacze Mackie aktywne - nawet jak padnie jeden czy dwa głośniki, to "show must go on" i impreza ograna do końca (kiedyś poszedł horn na sztuce ;)). Zestaw nagłaśniał nawet małe plenerki, brzmienie 8,5/10 - stosunek ceny/wagi/brzmienia/niezawodności nie do przecenienia :-).

Wojtek
Posty: 2
Rejestracja: wtorek 08 maja 2018, 22:35

Re: Jakie doły do dynacord powermate 1000-2

Post autor: Wojtek » środa 09 maja 2018, 16:02

Dzieki za tak szybka odpowiedz faktycznie masz racje czas chyba pomyslec nad nowym zestawem ten juz jest troche stary ale nigdy nie bylo z nim problemu :-) sprzet jest niezawodny ,ale przydalo by sie troche odswierzyc brzmienie i popracowac nad pasmem jezeli chcialbym zmienic caly sprzet to w co uderzac ,ev ,mackie,fbt i konkretnie jaki mikser i koncowki mocy zeby to chulalo dzieki jeszcze raz za wyczerpujaca odpowiedz carozzo

Awatar użytkownika
Caroozo
Posty: 932
Rejestracja: piątek 22 lut 2008, 00:00

Re: Jakie doły do dynacord powermate 1000-2

Post autor: Caroozo » czwartek 10 maja 2018, 10:54

Oj, chłopie, setupów co nie miara na rynku :D. Pytanie jak stoicie finansowo, ile możecie przeznaczyć na sprzęt, czy w grę wchodzą używki czy musi być nówka-pewex itd... Mogę powiedzieć, co my mamy.

2x Mackie SRM 1501 na dół, 2x Mackie SRM 450v2 na górę (amerykańce), na odsłuch 2x SRM 450v2 (chińczyki), mixer Allan&Heath ZED 22FX. Crossovery są wbudowane w suby. Nam to działa już od lat, aczkolwiek nie ukrywam, że czaję się na QSC K12 lub coś innego, mocniejszego na górę (czasami brakuje pary na naprawdę dużych salach). Inna sprawa że gitara i bas idą z pieców i liniowo na mixer, zaś perka jest elektroniczna - łatwiej nam takim zestawem wysterować sygnał w trudnych obiektach. Zestawik dość skuteczny - 10 lat temu to była czołówka, ale na dzień dzisiejszy trudno Ci będzie dostać dobre rewizje tych paczek. Oryginały były robione we Włoszech i w Stanach i mają inną jakość i budowę (na plus) niż chińczyki. Wyszedł teraz SRM450v3, chińczyk czystej wody, nie słuchałem go na żywo ale podejrzewam że brakuje mu nieco jakości. Jak jesteście na budżecie, polecam EV ZLX15 - nic lepszego w stosunku cena/jakość nie kupicie.

Wróćmy jednak do tego, co macie - Wasze paczki nie są złe, szczególnie górki. Co do dołów, to powiem szczerze że jestem zwolennikiem szybkich 15" niż wolniejszych 18" z prostej przyczyny - w przypadku subwooferów liczy się kick i dobry subik z wysokim SPL zrobi lepszą robotę na typowych obiektach "zabawowych". Tymbardziej że pfe 18.1 to nie jest żaden rarytas. Tak więc patrząc na to co macie, górki są fajne i można pomyśleć, jak je wykorzystać (wtedy też napędzać mógłby je powermikser), doły bym zamienił na coś innego - aktywnego.

Meritum sprawy jest jednak inne - trzeba posłuchać jak cały zestaw gra ze sobą, kwestie pasma są bardzo subiektywne i często sprzęt się uzupełnia lub "nachodzi" i robi się kocioł. Wydaje mi się że powermixer nieefektywnie napędza te kolumny, stąd "cmokanie". Zróbcie sobie przysługę, pożyczcie od kogoś crossover z końcówką mocy, sygnał liniowy z mixera podepnijcie pod crossa, z niego wyjdźcie na mixer i na górki (wzmacniacz), zaś sygnał na suby do dodatkowej końcówki. I posłuchajcie. Może się okazać, że sam cross + końcówka zrobi robotę. Jeśli jesteście zadowoleni ze sprzętu, to takie rozwiązanie powinno Wam załatwić sprawę. Ja osobiście jestem zwolennikiem aktywnych kolumn :). Co do konkretnego modelu - crossa można wyrwać używanego, kilka stówek, to są porównywalne urządzenia więc marka ma drugorzędne znaczenie. Co do końcówki mocy, odradzam stare graty, lubią paść, nowego też nie ma sensu (chyba że z Thomanna, bo mają tanie-i-dobre). Jeśli końcówka ma być pod suby, to nie musi być też nie wiadomo jak subtelna w brzmieniu :D - one mają tylko 300W w RMSie (ale prawdziwych, a nie "chińskich" ;-)). Dlatego ja bym najpierw sprawdził, co się da wycisnąć z tego co macie, a potem planował zakupy (w oparciu o to, co chcecie zostawić, co kupić, czy aktywne czy pasywne i jaki budżet). Sprzętu jest naprawdę od groma - Alto, EV, Mackie, Yamaha, JBL itd i trudno powiedzieć co jest najlepsze. To nie 1992 rok, gdzie Dynacord był naprawdę dobrym sprzętem, a ludzie wywalali lampowe Vermony na rzecz tranzystorowych Peavey'ów :D. Obecnie królują zestawy aktywne, które z racji wymiarów, niezłych parametrów i niezawodności są podstawowym wyborem każdego "chałturnika". O brzmieniu się nie wypowiadam, bo jak pisałem kiedyś, dobry pasywny zestaw zabrzmi oczko lepiej od dobrego aktywnego (kontrukcja aktywna musi iść na kompromisy, pasywna - niekoniecznie). Jednak Wy już posiadacie jakiś zestaw, jesteście z niego zadowoleni, nie będę więc nawijał makaronu na uszy że "wszystko do wymiany" hehe :). Ale jak pisałem w poprzednim poście - my mieliśmy idealnie dobrany zestaw Peavey'a, z końcówkami crossem itd. Ja do dziś nie jestem z niego zadowolony brzmieniowo - wolę aktywne. A co Wy wolicie?

wareko
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek 04 cze 2018, 21:47

Re: Jakie doły do dynacord powermate 1000-2

Post autor: wareko » poniedziałek 04 cze 2018, 21:49

przydatny watek dzieki

gutek532
Posty: 1
Rejestracja: czwartek 12 lip 2018, 13:23

Re: Jakie doły do dynacord powermate 1000-2

Post autor: gutek532 » czwartek 12 lip 2018, 13:24

Witam kolegów po fachu. I jakie ostatecznie rozwiązanie zastosowałeś do tego zestawu?

ODPOWIEDZ